توصيه هايي براي رهايي از ويارهاي دوران بارداري

دوران بارداری به ندرت طبیعی و بدون عارضه سپری می شود، در بیشتر موارد ناراحتی ها و عوارض گوناگونی پیش می آید که شایع ترین آن داشتن ویار یا به عبارتی حالت تهوع و استفراغ است. ویار یکی از شایع ترین مشکلات دوران بارداری است که بیشتر بانوان آن را تجربه می کنند، ویار میل هوسانهای است که نسبت به بعضی از غذاها پیدا می شود. حالت ویار نه تنها نسبت به مواد غذایی عادی است، بلکه گاهی موادی دیگر که جزو غذاها نیستند و برای بدن ضرر دارند مانند گچ دیوار، خاک، زغال و…. مورد میل و هوس زن حامله قرار می گیرند.

[highlight] برای کنترل این عارضه در دوران بارداری مطالعه این گزارش مادر توصیه می شود؛[/highlight]

این مشکل بین ۶ تا ۱۶ هفتگی بارداری رایج است؛ اما میتواند در هفتههای بعدی بارداری هم دیده شود. علت تهوع در دوران حاملگی دقیقاً مشخص نیست، ولی احتمالاً ناشی از تغییرات فیزیکی زیادی است که در بدن زن حامله رخ می دهد. و افزایش ناگهانی برخی هورمونها در این دوران نیز موثر خواهد بود، اما ارتباط آن با ژنتیک و سبک زندگی و همچنین رژیم غذایی به اثبات رسیده است. در کسانی که سابقه بیماری دیابت، پرکاری تیروئید وآسم، دارند احتمال تهوع در دوره بارداری بیشتر است. همینطور گزارش شده است در حاملگیهایی که جنین دختر بوده ، این بیماری بیشتر و شدیدتر دیده میشود.

حالت تهوع معمولا هنگام صبح به وجود می آید اما گاهی در ساعات دیگر روز نیز ظاهر می شود. حالت تهوع صبحگاهی، اغلب در شروع بارداری شدید است؛ اما کم کم کاهش پیدا می کند و از بین می رود.

در ابتدای گزارش اشاره شد که برخی از زنان حامله میل یا هوس خوردن مواد یا اشیا غیر خوراکی را دارند؛ اما اینها باید بدانند، خوردن مواد غیرخوراکی میتواند به اختلالات تکاملی، مهارتهای کلامی، کاهش ضریب هوشی، مشکلات شنوایی، ناتوانی در یادگیری، اختلال کمتوجهی و معلولیت جسمی نوزاد منجر شود. مسمومیت در طول بارداری هم از عوارض شایع خوردن این مواد غیرخوراکی است. توصیه میکنم به محض تمایل به خوردن مادهای غیرخوراکی، پزشک متخصص را در جریان بگذارید تا آزمایشهای فقر آهن و مراقبتهای لازم را تجویز کند.

[highlight] غذاهای برطرف کننده تهوع؛ [/highlight]

آب میوه ، دوغ، لواشک، آلو یا آلبالو، نان و آبلیمو هستند.
[highlight] ۱٫ بیسکویتهای قدیمی را امتحان کنید[/highlight]

از کربوهیدراتها غافل نشوید! خوردن نان و بیسکویت خمیری کمک میکند که صبح خود را راحتتر شروع کنید و در طول روز انرژی کافی داشته باشید. خوراکیهای سبوسدار سالم برای شما و نوزادتان بهترین گزینه است. در این میان بیسکویتهای نمکی که از قدیم رایج و خیلی هم محبوب هستند، معجزه میکنند. با وجود اینکه مصرف نشاسته در رژیمهای غذایی توصیه نمیشود اما سیبزمینی میتواند برای شما مفید باشد.

[highlight] ۲٫ اسپایسی ممنوع[/highlight]

غذای بیمزه بخورید! حتی اگر قبل از بارداری به خوردن غذاهای اسپایسی و تند عادت داشتید، دیگر وقت آن رسیده که آنها را کنار بگذارید تا کمتر مجبور به دستوپنجه نرمکردن با مشکلات صبحگاهی باشید. در عوض غذاهای سادهتر بخورید، مثل سیبزمینی، پاستای ساده، سالاد همراه با سس ساده و میوههای ملایم و همینطور سبزیها. خوردن سوپ و آبگوشت نیز توصیه میشود.

[highlight] ۳٫ زنجبیلی شوید[/highlight]

ترشی و تندی بخورید و از زنجبیل لذت ببرید. براساس طب سنتی چین، مزههای ترش مثل زنجبیل به رفع اسهال و تا حدودی دلدرد کمک میکنند. خوردن زنجبیل حالت تهوع را برطرف میکند. در کنار مرکبات ترش و تند بهدنبال محصولات خوراکی با طعم زنجبیل باشید.

[highlight] ۴٫ میوه آرامشبخش[/highlight]

لیمو مصرف کنید. حتی اگر چندان هم میلی به مرکبات ندارید، یک استکان از آب این میوه ترشمزه را امتحان کنید. آبلیمو در نوشیدنیهای مختلف، روی سالاد، و بستنی لیمویی همگی قادرند شکمتان را قدری آرام کرده و اسهال را از شما دور کنند. مصرف محصولاتی که در آن لیمو دارد را حتما لحاظ کنید تا بدحالی صبحگاهیتان کمتر شود و هرچه سریعتر بدن خود را آرام کنید.

[highlight] ۵٫ بفرمایید آدامس[/highlight]

با طعم نعناع زندگی کنید. مصرف نعناع برای خانمهای باردار، موجب احساس تازگی و سرزندگی شده و مفید است. داشتن یک قوطی قرص نعناع و استفاده از خمیردندان با طعم نعناع نیز میتواند مفید باشد. با خوردن چای نعناع و استفاده از دستمالهای معطر و سایر محصولات بهداشتی با عطر نعناع میتوانید فاتحه این بیماری صبحگاهی را بخوانید.

[highlight] شایعترین توصیه ها[/highlight]

از غذاها و بوهایی که سبب تهوع می شوند پرهیز کنید.

خالی بودن معده باعث حالت تهوع بیشتر می شود، تعداد دفعات غذا خوردن را بیشتر کنید و در عوض هر بار مقدار کمتری غذا بخورید.

سعی کنید به اندازه کافی استراحت کنید.

تازه بودن هوای اتاق و مطبوع بودن فضا کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

خوردن غذاهای سرد بدون چربی یا روغن و ادویه توصیه می شود. از خوردن غذاهای پر چرب و سرخ شده مانند آبگوشت چرب، آش و کره به مقدار زیاد پرهیز کنید.

از گرسنگی اجتناب کنید و از مصرف آشامیدنیها با غذا و غذاهای سرخ کرده پرهیز کنید.

از مایعات بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده کنید.

یبوست باعث تشدید حالت تهوع می شود. بنابراین با رژیم غذایی مناسب و گاهی با استفاده از غذاهای ملین مثل سوپ، یبوست را بر طرف کنید.

اگر هیچ یک از راه های فوق مؤثر نبود از پزشکتان بخواهید برایتان داروی ضد تهوع تجویز کند. توجه داشته باشید که مصرف هر گونه دارو در زمان حاملگی حتماً باید با نظر پزشک صورت گیرد.

 

 

منبع انجمن عروسانه

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است