مقدار کالری الویه

مواد اولیه الویه تقریباً 1770 کیلوکالری انرژی دارند و اگر این غذا میان 4 نفر تقسیم شود، هر یک بیش از 440 کیلوکالری انرژی دریافت خواهند کرد که این میزان نسبتاً بالاست، بنابراین اگر قصد دارید این غذا را در وعده شام بخورید، بهتر است نصف آن را میل کنید زیرا اگر این سالاد با نان خورده شود، به ازای هر 30 گرم نان 80 کیلوکالری دیگر به میزان انرژی یاد شده اضافه خواهد شد.

همراه این غذا

این سالاد را میتوانید با گوجه فرنگی تازه و زیتون سرو کنید. نانتان نیز بهتر است از نوع سبوس دار باشد. برگهای تازه کاهو و حتی بروکلی های خرد شده هم میتوانند همراه این غذا سرو شوند.
برای خوش طعم کردن این سالاد هویج را با کمی شکر یا عسل بخارپز و به صورت نگینی خرد کنید و به سایر محتویات بیفزایید.

مـواد لازم سالاد الویه برای 4 نفر:

سیب زمینی متوسط 4 عدد                320 کیلوکالری

سینه مرغ 300 گرم                          500 کیلوکالری

پیاز متوسط 1 عدد                            15 کیلوکالری

تخم مرغ 3 عدد                              300 کیلوکالری

نخودفرنگی 1 لیوان                          160 کیلوکالری

خیارشور خرد شده                         1 لیوان 25 کیلوکالری

سس مایونز 5 قاشق غذاخوری           450 کیلوکالری

لیموترش 1 عدد                             0 کیلوکالری

نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به میزان دلخواه  0 کیلوکالری

طـرز تـهـیـه سالاد الویه:

سیب زمینی و تخم مرغها را در قابلمه های جداگانه آبپز کنید. بعد از خنک شدن، آنها را در کاسه ای بزرگ رنده کنید.

مرغ را با پیاز، کمی زردچوبه و نمک بپزید و پس از پخت کامل، ریش ریش کنید.

خیارشورها را نگینی و بسیار ریز خرد کنید و به این مخلوط بیفزایید.

نخودفرنگی را هم در قابلمه ای همراه کمی نمک آبپز و پس از پخت آبکش کنید تا آب آن کاملاً گرفته شود.

در نهایت، تمام این مواد غذایی را با هم مخلوط و با سس مایونز مزه دار کنید و 20 دقیقه در یخچال قرار دهید تا طعم دار شوند. پس از گذشت این مدت زمان، الویه را با نان (ترجیحاً نان سبوسدار) سرو کنید.

 

7 شرط خوشمزه تر شدن الویه

سالاد الویه غذایی است که در ایران شکل گرفته و به قول معروف «مندرآوردی» است. البته به یک غذای روسی کمی شباهت دارد با این تفاوت که در آن به جای سس مایونز از روغن زیتون استفاده میشود و برعکس سالاد الویه تمام مواد از سیبزمینی تا خیارشور را نگینی خرد میکنند و سیب زمینی هایش خیلی نرم نیستند که بافت خود را از دست بدهند. پیازچه نیز از دیگر مواد تشکیل دهنده این غذاست.

نکته هایی که باید در تهیه سالاد الویه به آنها توجه کرد:

1. برای خوش طعم کردن این سالاد هویج را با کمی شکر یا عسل بخارپز و به صورت نگینی خرد کنید و به سایر محتویات بیفزایید.

2. برخی افراد به سالاد الویه فلفل دلمه ای، ذرت یا کالباس اضافه میکنند اما این کار را توصیه نمیکنم زیرا نه تنها طعم مناسبی ایجاد نمیکند، بلکه غذای به دست آمده دیگر سالاد الویه نخواهد بود.

3. چاشنی و ادویه مناسب این غذا، فلفل سیاه و کمی آبلیموی تازه است. آبلیمو را فقط باید به اندازهای اضافه کرد که بوی تخم مرغ پخته را بپوشاند و سالاد ترش نشود.

4. بهتر است خیارشورها را قبل از افزودن بشویید و بعد نگینی و بسیار ریز خردشان کنید آنگاه آنها را در سبدی بریزید و بگذارید تا کاملاً آبشان گرفته شود. این کار هم باعث میشود سالاد آب نیندازد و هم بوی نامناسب و ترشیدگی از غذا به مشام نرسد.

5. همراه این غذا فقط نان آن هم نانهای سنتی مانند نان بربری یا سنگک را به شما توصیه میکنم که البته بهتر است سبوسدار باشند.

6. از رنده کردن مواد غذایی مانند هویج یا خیار شور جدا خودداری کنید زیرا این کار باعث میشود سالاد الویه آب بیندازد.

7. برای آنکه ماندگاری این غذا افزایش پیدا کند، فقط به میزان مصرف هر وعده به محتویات سالاد سس مایونز اضافه کنید زیرا در غیر این صورت به سرعت فاسد خواهد شد.
چاشنی و ادویه مناسب این غذا، فلفل سیاه و کمی آبلیموی تازه است. آبلیمو را فقط باید به اندازهای اضافه کرد که بوی تخم مرغ پخته را بپوشاند و سالاد ترش نشود

اگر چاق هستید

پیشنهاد میکنیم از میزان سس مصرفیتان کم و به جای آن سالاد را با ماست مزه دار کنید. این غذا را به دلیل اینکه به اندازه کافی کالری دارد، فقط با کمی برگ تازه کاهو و گوجه فرنگی خرد شده بخورید نه با نان.

اگر فشار خون دارید

از آنجایی که این غذا با سیب زمینی تهیه میشود و سیب زمینی منبع پتاسیم است، برای شما مناسب است. البته با کمی تغییر میتوان آن را مناسب تر کرد به این ترتیب که حداقل خیار شور را افزود و به جای آن کمی پیازچه خردشده اضافه کرد و سس مایونز را حذف و به سالاد ماست زد.

اگر یبوست دارید

بهتر است همراه این غذا فیبر بیشتری دریافت کنید به همین دلیل سالاد را با برگهای تازه کاهو، فلفل دلمه ای و حتی سبزی خوردن بخورید و در صورت تمایل به خوردن نان، بهتر است نانتان از نوع سبوسدار باشد. به جای سس مایونز در این غذا کمی روغن زیتون بریزید.

 

 

منبع:سایت عروسانه