چطور ميتوان با درآمد كم پس انداز داشت؟

شما بایستی سطح زندگی خود را متناسب با میزان درآمد خود تنظیم کنید. در آغاز تاکید کنم که این موضوع با میل به پیشرفت و کسب درآمد بیشتر هیچ منافاتی ندارد و در مورد هر میزان درآمدی هم صادق است. البته من هم در این جامعه زندگی می‌کنم و می‌پذیرم که مثلا با ششصد هزارتومان درآمد ماهیانه، رساندن روزهای ماه به انتها، بدون قرض و قوله، هنر بزرگی را می‌طلبد، ولی چاره چیست؟

چاره‌ی کار اول در پس‌انداز و دوم در کسب درآمد بیشتر است در جامعه‌ی ما، زندگی‌ها روز به روز لوکس‌تر شده و ما هم روز به روز ناراضی‌تر. از این یکی دو سال اخیر که بگذریم، وضعیت عمومی رفاه و امکانات، نسبت به قبل بسیار بهتر شده است. به همین نسبت فروشگاههای پر رنگ و لعابی همه جا سر در آورده‌اند و ما را ترغیب به خریدن و داشتن بیشتر و بهتر می‌کنند. مقاومت در برابر این وسوسه‌ها کار بسیار سختی است و بسیاری هم در این دام افتاده‌اند.
حتما قانون معروف موفقیت مالی را شنیده‌اید که اول به خودت بپرداز. یعنی پس از دریافت حقوق، اول حسابهای پس‌انداز اضطراری، پس‌انداز سرمایه گذاری و اقساط بیمه عمر را بپرداز و سپس به سراغ فروشگاهها و خرید برو. متاسفانه اکثر ما یا این کار را در اولیت آخر قرار می‌دهیم و یا اصلا برای آن کاری انجام نمی‌دهیم.

سیاست انقباضی
به نظر بسیاری از کارشناسان امور مالی، ثروت به میزان درآمد شما بستگی ندارد، بلکه به میزان پس انداز و سرمایه گذاری شما بستگی دارد. شاید این موضوع را با کمی گشت و گذار در اطرافیان خود بتوانید کشف کنید که فردی با حقوق یک میلیون تومان جیب پر پول‌تر و یا حسابی پر و پیمان‌تر از فردی با حقوق ماهیانه پنج میلیون تومان دارد. شاید اگر این فرد موازنه دارایی – بدهی خود را ایجاد کند، بفهمد که در قرض و قوله‌ی فراوانی فرو رفته است.
پس در ابتدا اگر کسی بدهکار است و نمی‌تواند در کوتاه مدت درآمد خود را افزایش دهد باید سیاست انقباض مالی را در پیش بگیرد. باید در اسرع وقت از شر بدهی‌ها خلاص شود و اولویت هم با بدهی‌هایی است که سود بیشتری دارند. این کار باید انجام شود.

پس انداز ۱۰ درصد از پول
به نظر شما کسی با حقوق ماهیانه ۶۰۰ هزارتومان، چکار می‌تواند بکند؟ او باید و باید، ۱۰ درصد از پول خود را پس انداز کند. یعنی ماهیانه ۶۰ هزار یا سالیانه ۷۲۰ هزار تومان، اگر به سمت محاسبات سود مرکب برگردیم، پس انداز سالیانه ۷۲۰ هزار تومان در حسابی با سود ۲۰ درصد، پس از بیست سال، مبلغی در حدود ۱۳۵ میلیون تومان می‌شود.لطفا در مورد تورم و ارزش پول انتقاد نکنید و اینکه ارزش این پول پس از بیست سال به پشیزی نمی‌ارزد. من حقوق را هم در این بیست سال ثابت گرفته‌ام. به نظر شما این ۱۳۵ میلیون تومان پول کمی است؟ آن هم برای کسی که سالیانه تنها ۷ میلیون تومان درآمد داشته است؟البته با بزرگ شدن پس انداز، می‌توان به فرصتهای سرمایه گذاری پیش رو هم فکر کرد و امیدوار بود که نتایج بهتری هم عاید ما بشود.امیدوارم که منظور من را گرفته باشید. در این مطلب کوتاه سعی کردم به این موضوع بپردازم که پس‌انداز، یک امر واجب برای رسیدن ما به استقلال مالی است و اگر کسی پس از پنج سال کار کردن به حقوق مثلا ششصد هزار تومانی رسیده، نباید توقع پولدار شدن سریع را داشته باشد. چه این حرف کلیشه‌ای باشد چه نباشد، این مسیر را باید گام به گام پیمود، حداقل در ابتدای راه که تازه راه افتاده‌ایم و به سختی می‌توانیم تعادل خود را حفظ کنیم.

 

منبع :انجمن بيتا نت

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است