تا ثروتمند شدن فقط هشت گام فاصله داريد

فارغ از اینکه شما در چه موقعیتی قرار دارید، هیچ کس بهتر از شما از وضعیت مالی تان اطلاع ندارد، یا آمال و آرزوهایتان را نمی شناسد، پس گام های زیر را اجرا کنید و اثرات مثبت آن را در زندگی خودتان مشاهده نمایید:

۱- گذاشتن اهداف مالی
ببینید شما می توانید اهداف مالی برای بازنشستگی، برای شغل، برای شیوه ی زندگی و کسب درآمد داشته باشد. اما اگر بتوانید برای چند سال آینده (همان سال ۱۴۰۰) اهدافی را تنظیم کنید که رسیدن به رقمی به عنوان دارایی و یا عددی برای حقوق سالانه باشد می تواند به بقیه ی قسمت های این فرآیند هم جهت بدهد.
وقتی مشخص شد که می خواهید در هشت سال اینده، درآمد سالانه 300 میلیون داشته باشید می توان با توجه به میزان درآمد یا دارایی های فعلی برای آینده برنامه ریزی کرد. اکنون برای رسیدن به این درآمد، تمامی راههای پیش رو را بایستی نوشت: آیا باید کسب و کار خودم را راه بیاندازم؟ در بورس سرمایه گذاری کنم؟ در مسکن؟ در طلا و ارز؟ تجارت کنم؟ مغازه ای را اجاره کنم؟ شغلم را عوض کنم؟ پاسخ به این سوالات مراحل آینده ی زندگی مالی شما را رقم می زند.

۲- برآورد وضعیت مالی کنونی
یکی از توصیه هایی که برنامه ریزان امور مالی می کنند برآورد میزان کل درآمد در طول زندگی شغلی است. در ایران با دو دسته افراد روبرو هستیم، اول کارمندان، فیش های حقوقی آنها معمولا در دسترس است، سود حاصل از سپرده ها و یا سرمایه گذاری ها مشخص است و بسیاری از شرکتها سیستم مدیریت منابع سازمانی دارند که می توان مقدار دریافتی حقوق را در سالها و ماههای گذشته دید. دوم مشاغل آزاد، کار این افراد شاید سخت تر باشد، اما می توان با مراجعه به ریز تراکنش های مالی حساب بانکی و یا ثبت اطلاعات به صورت شخصی، اطلاعات درآمدی را استخراج کرد. مهم این است که این رقم تا حد امکان دقیق باشد.از سوی دیگر می بایست کل ارزش دارایی و اموالی که خریداری شده و موجود است را حساب کرد و آن را از میزان کل بدهی ها، وام ها، وام مسکن و قرض ها کم کرد. اکنون می توان فهمید که چه میزان پول بدون ردیابی خرج شده است. البته با توجه به رشد فزاینده ی قیمت مسکن و خودرو و مشخص بودن دقیق هزینه های آنها می توان این دو مورد را جداگانه نوشت. در این حال ممکن است دریابیم با اینکه در ده سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان درآمد داشته ایم، اکنون زیر بدهی هستیم. این کار برای سرزنش کردن خود نیست بلکه برای ارزیابی وضعیت مالی خود در لحظه ی کنونی است.

۳- ساخت بودجه همانطور که نوشته ام بودجه ی ما احتمالا در مرحله ی اولیه چیز جالبی در نمی آید، پس بایستی در جلسات دوهفتگی یا ماهیانه چکش کاری شود تا به یک بودجه خوب تبدیل شود.

۴-تغییر عادتها
با مبنا قرار دادن بودجه و کشف عادتهای بد در خرید، ببینید که کدام یک از عادتهای شما نیاز به تغییر دارند. اگر عادت بد شما، رفتن به سراغ قفسه ی فروش قهوه در فروشگاه، نداشتن لیست خرید، خرید احساسی و یا هر چیز دیگری است سعی نکنید که همه ی آنها را با هم درست کنید. ببینید تغییر کدام آسان تر است از همان شروع کرده و این عادتها را کنار بگذارید.

۵- تدوین بودجه ی نهایی
پس از نوشتن اهداف مالی و تنظیم زمان دسترسی، نوشتن بودجه و چکش کاری، زمان آن رسیده است که بودجه ی کامل را تشکیل داده و ببینید که برای هر کدام از قسمتهای زندگی چه پولی را باید اختصاص دهید. برای رسیدن به اهداف مالی بایستی چگونه پس انداز کنید؟ این موارد باید در بودجه ماهیانه و سالانه دیده شود.

۶- تعهد
بهترین روش تعهد به برنامه ی تدوین شده – بنا به تجربه ی شخصی خودم -، برگزاری جلسات ماهیانه و بهتر از آن دوهفتگی است. دستور این جلسات بررسی بودجه و ارزیابی مسیر پیموده شده است، چقدر به خاکی زده اید؟ بهتر است این بخش را با تصویر سازی انجام داده و بهترین ابزار برای این کار استفاده از نقشه های ذهنی است. من برای تولید نقشه های ذهنی از نرم افزار xmind استفاده می کنم که پس از تولید چند نقشه کار کردن با آن آسان می شود ولی می توانید به صورت دستی هم اینکار را انجام بدهید.
ر تولید نقشه ی ذهنی می توان تمام سالها را در نظر گرفت و مشخص کرد که در هر مقطعی از این سفر چند ساله، به کجا می خواهیم برسیم و اینکار می تواند اهداف میان مدت و کوتاه مدت ما را هم روشن کند.

۷- ارزیابی
به یاد داشته باشید که این برنامه وحی منزل نیست و می تواند و باید در طول مسیر بررسی، ارزیابی و چکش کاری شده و تغییر های لازم در آن انجام شود.

۸- سرمایه گذاری
در پایان بایستی برای ادامه ی مسیر روی خودتان سرمایه گذاری کنید، کتابهای مفید بخوانید، سمینار، دوره صوتی روزنامه و وبلاگهای خوب را فراموش نکنید و در نهایت سعی کنید علاوه بر استفاده از این اصول در زندگی شخصی، آن را به دیگران هم آموزش بدهید.

 

 

 

منبع :انجمن بيتانت

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است