در سال پیش رو که همچنان با ویروس کرونا درگیر هستیم مدارس برای برگزاری برخی از مراسمات به دنباال راه حل های خلاقانه و مجازی هستند. جشن تکلیف یا همان جشن عبادت یکی از این مراسم هاست.

هنگامی که کودکان به سن شرعی و معینی می‌رسند و اصطلاحا مکلف می‌شوند، بر آنها انجام دادن دستورات پروردگار، عمل به واجبات و دوری از محرمات واجب می‌گردد. در واقع این جشن نوعی سپاسگزاری و ابراز شادی برای سلامتی و نعمت تکلیف برای دختران و پسران است به همین دلیل والدین و مسئولین مدارس سعی می‌کنند با برگزاری جشن تکلیف یا همان جشن عبادت این واقعه را در ذهن آنها مهم جلوه دهند و با دادن کادو جشن تکلیف او را در انجام فرایض الهی یاری رسانند.

بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که با برگزاری جشن تکلیف خانگی، مراسم را به نحوی که دوست دارند برگزار کنند تا اعضای خانواده خود نیز در آن حضور داشته باشند و احساس بهتر و واقعی‌تری از مکلف شدن را به فرد القا کنند. لذا توصیه می‌شود که جشن تکلیف افراد به خصوص دختران در عین سادگی به زیبایی هرچه تمام‌تر برگزار گردد و به هیچ عنوان از آن چشم‌پوشی نشود. مثلاً انتخاب و خرید چادر جشن تکلیف و جانماز و مهر مناسب می تواند شادی فرزندان را دو چندان کند.

مراسم جشن تکلیف یا عبادت؛ معمولا در خانه و مدرسه برگزار میشود. دقت کافی در تهیه و تدارک وسایل لازم برای این جشن خاص همچون چادر نماز، جانماز یا سجاده برای نوجوان می تواند خاطره ای ماندگار خلق کند. والدین یا مدیر و معلم خوش ذوق و سلیقه همگی در این خاطره سازی سهیم هستند.

از آنجا که پس از شیوع بیماری کرونا در دنیا، برگزاری هرگونه جشن و گردهمایی کاری خطرناک و اشتباه است؛ در حال حاضر برگزاری جشن تکلیف به روش‌های پیشین امکان‌پذیر نیست. با این حال با توجه به تاثیرات جشن تکلیف بر روی کودکان نباید این جشن بندگی و عبادت را به تعویق انداخت و یا آن را لغو کرد. در حال حاضر به نظر می‌رسد جشن تکلیف مجازی بهترین گزینه ممکن است که می‌توان با انجام برخی کارها شکوه و اهمیت آن را از منظر کودکان بیش از پیش کرد.

چطور می توان جشن تکلیف را به صورت مجازی برگزار کرد؟
چطور می توان جشن تکلیف را به صورت مجازی برگزار کرد؟

1. جشن تکلیف را به صورت گروهی در فضای مجازی برگزار کنید

در حال حاضر در فضای مجازی شرایط متفاوت و متنوعی جهت دورهمی دوستان و همکلاسی‌ها در کنار یکدیگر وجود دارد که می‌توان با مدیریت یکی از مسئولان مدرسه به برگزاری جشن تکلیف مجازی مبادرت کرد.  در این فرصت دوستان امکان تبریک گفتن و شادی کردن در کنار یکدیگر را پیدا می‌کنند. توصیه می‌شود جهت حفظ شادی و جذابیت جشن ایده‌های دیگر مطرح شده در این مطلب را نیز به جشن اضافه کنید.

2. برای دانش آموزان کادو جشن تکلیف بفرستید

یکی از قسمت‌های فراموش‌نشدنی جشن تکلیف، هدیه آن است که می‌تواند شیرینی جشن را برای کودکان دو چندان کند. هدایایی چون قرآن مجید، چادر جشن تکلیف، سجاده و جانماز زیبا، کتاب‌های مذهبی، روسری و… می‌تواند بهترین انتخاب برای دانش‌آموزان باشد. شما می‌توانید از دانش‌آموزان بخواهید که در هنگام برگزاری جشن تکلیف مجازی از این هدایا استفاده کنند.

برای دانش آموزان کادو جشن تکلیف بفرستید
برای دانش آموزان کادو جشن تکلیف بفرستید

3. ارسال پستی لوح تبریک و شادباش

یکی دیگر از ایده‌های جذاب کردن جشن تکلیف در کرونا ارسال لوح تبریک و شادباش به دانش‌آموزان برای مکلف شدن به انجام فرایض الهی است. زیبایی هرچه بیشتر لوح و کیفیت بالای آن باعث می‌شود که آن را در قسمت مناسبی از اتاق خود قرار دهد و اهمیت دستورات خداوند در ذهن او پررنگ باقی بماند. همچنین نوع دست‌خط نوشته و رنگ و جنس لوح نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. لذا در هنگام انتخاب تمامی ویژگی‌های ظاهری لوح، به سلیقه و روحیات دانش‌آموزان خود توجه داشته باشید و آن را متناسب با سن آنها برگزینید.

4. برگزاری مسابقات مختلف

برگزاری یک مسابقه دوستانه که چالش زیادی داشته باشد می‌تواند رنگ و روح بیشتری به جشن تکلیف در کرونا ببخشد. جایزه این مسابقه نیز می‌تواند یک هدیه مرتبط با جشن تکلیف باشد که به چند نفر از بهترین شرکت‌کنندگان تعلق می‌گیرد. از بهترین مسابقاتی ک در این جشن می‌توان برگزار کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مسابقه صوت قرآن
 2. مسابقه روخوانی قرآن‌
 3. حفظ سوره‌های جزء سی‌ام
 4. مسابقه انشا درباره ” از رسیدن به سن تکلیف چه احساسی دارید؟”
 5. تهیه یک کلیپ از روزمرگی‌های یک مومن متدین
 6. مسابقه شعرخوانی
 7. کاردستی درباره نماز
 8. بهترین جواب برای سوال حجاب چیست؟
 9.  مسابقه حفظ قرآن
 10. مسابقه سوالات احکام
 11.  انتخاب زیباترین حجاب
 12.  مسابقه داستان‌نویسی
برگزاری جشن تکلیف خانگی و تهیه کلیپ
برگزاری جشن تکلیف خانگی و تهیه کلیپ

5. برگزاری جشن تکلیف خانگی و تهیه کلیپ

در این روش مدرسه با خانواده‌های دانش‌آموزان هماهنگ می‌شود تا این جشن به صورت خصوصی و با همراهی اعضای درجه یک خانواده در محیطی امن و خصوصی برگزار شود. ارسال عکس‌های زیبا از این جشن برای مدرسه و تهیه یک کلیپ یادگاری زیبا از دانش‌آموزان می‌تواند هدیه زیبا و به یادماندنی برای هریک از آنها به همراه دوستانشان باشد. در ابتدای این کلیپ می‌توانید صحبت‌های مدیر درباره این جشن و تبریک معلم‌های محبوب دانش‌آموزان را نیز بگنجانید.

منبع: https://rayad.org/