چه دلایلی باعث به وجود آمدن خلط گلو که در نهایت منجر به سرفه های شدید می شود؟

خلط داشتن پشت گلو و بینی نشانه چیست و چطور درمان می شود؟

دلایل زیادی برای این مشکل می تواند وجود داشته باشد :

خلط داشتن پشت گلو و بینی نشانه چیست و چطور درمان می شود؟
خلط داشتن پشت گلو و بینی نشانه چیست و چطور درمان می شود؟

علل خلط گلو

زمانی که دچار عفونت تنفسی هستید، ممکن است متوجه خلط غلیظی شوید که تیره تر از حالت عادی به نظر برسد. واین خلط غلیظ تر از خلط معمولی است و با بسیاری از علایم مشخصه سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه است و هم چنین خلط بالا آمده ممکن است زرد و سبز به نظر برسد .

عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و سینوزیت باعث افزایش خلط پشت گلو می شوند.واکنش های آلرژیک دلیل دیگری است که تولید مخاط ممکن است افزایش یابد و حتی مصرف غذاهای تند نیز باعث افزایش خلط به مجاری بینی می شود.

علل دیگر خلط گلو شامل :

 • مصرف برخی داروها به ویژه داروهای فشار خون بالا و قرص های ضد بارداری
 • گیر کردن جسمی در بینی به خصوص کودکان
 • دوران بارداری
 • مصرف غذاهای تند و پرادویه
 • آب و هوا، هوای سرد و یا خشکی بیش از حد هوا
 • گازها و بوهای تند ناشی از مواد شیمیایی، عطرها، مواد شوینده، سیگار و سایر مواد محرک
 • انحراف تیغه وسط بینی و یا هر مشکل ساختاری که روی سینوس ها اثر بگذارد.

علائم خلط گلو

 • وجود خلط در گلو به خصوص خلطی که از پشت بینی وارد گلو می شود موجب خشن شدن صدا و گلو درد خواهد شد.
 • تجمع خلط در گلو موجب اذیت و ناراحتی شما شده و شما بایستی به طور مداوم گلویتان را تخلیه کنید.
 • چنانچه موکوس و خلط، مجرای سینوس را مسدود کند موجب عفونت سینوس ها و یا همان سینوزیت می شود.
 • به دلیل وجود مواد التهابی در خلط گلو ملتهب شده و سرفه ایجاد می شود ، سرفه ای که اغلب شب ها یا هنگام خواب نیمروزی بدتر می شود.
 • یکی دیگر از علائم وجود خلط گلو ایجاد درد و عفونت دردناک در گوش است آنهم به این دلیل که این خلط و ترشحات، شیپور استاش یا همان لوله ای که گلو را به گوش میانی وصل می کند را مسدود کرده و عفونت دردناک گوش ایجاد می شود.

مخاط در بسیاری از قسمت ها در بدن توسط غدد مخاطی در بافت های غشا سلولی، از جمله ریه ها، سینوس ها، دهان، گلو، بینی و دستگاه گوارش تولید می شود.

تفاوت خلط و بلغم چیست؟

بلغم اصطلاحی است که اشاره به خلط تولید شده توسط دستگاه تنفسی می کند به ویژه هنگامی که خلط زیادی تولید می شود و بالا می آید. در طول عفونت, خلط شامل ویروس یا باکتری مسئول عفونت و همچنین سلول های مبارزه با عفونت دستگاه ایمنی بدن (گلبول های سفید خون) است.

خود بلغم خطرناک نیست، اما وقتی در مقادیر زیادی وجود داشته باشد، می تواند مجاری هوایی را مسدود کند. بلغم معمولاً با سرفه دفع می شود و این به طور معمول با نشانه هایی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی و گلو درد همراه است.

رنگ های مختلف خلط و بلغم به چه معناست؟

خلط غلیظ که همراه با بسیاری از بیماری ها همراه است، اغلب نسبت به مخاط عادی که روشن و رقیق است ،تیره تر و زرد رنگ است .
مخاط سبز شده به این معنی است که خلط حاوی سلول های خونی سفید با عفونت است.
خون در داخل بینی و یا خلط قهوه ای با عفونت های تنفسی فوقانی نیز رایج است، به خصوص اگر داخل بینی تحریک شده یا خراش برداشته باشد.
در حالی که مقدار کمی خون در خلط طبیعی است، اما اگر خونریزی شدید وجود داشته باشد، باید یک متخصص بهداشت و درمان را ببینید.

چه زمانی خلط زیادی گلو یک مشکل است؟

خلط بیش از حد به ندرت یک مشکل پزشکی جدی است اما باعث ناراحتی و آزار سینوس ها می شود. افزایش خلط و بلغم اضافی باعث بروز بسیاری از علائم نامطبوعی از جمله:آبریزش بینی، گرفتگی بینی، گلو درد، سردرد سینوسی و سرفه می شود.

چگونه می توان از خلط گلو خلاص شد و آن را درمان کرد ؟

شستشوی بینی با آب نمک ، از جمله با ظروف مخصوصش، برای کسانی که دوست دارند خلط اضافی را بدون استفاده از دارو پاک کنند، گزینه مناسبی هستند.
استفاده از سرنگ و بطری های فشرده روش های دیگری برای شستشوی بینی هستند.
اسپری های آب نمک نیز مفید هستند.
همیشه از محلول های آب نمک استریل یا از آب مقطر استفاده کنید.
استفاده از آب شیر غیر استریل امکان ایجاد عفونت در مجاری تنفسی و سینوس ها را دارد.
برخی داروها نیز قادر به کمک به کاهش خلط و افزایش توانایی بدن برای حذف آن هستند.
تعدادی از داروهای غیر نسخه ای (OTC) نیز می توانند به کاهش خلط و یا به بیرون ریزی خلط کمک کنند.
سرکوب کننده ها و آنتی هیستامین ها دو نوع دارو هستند که می توانند به تسکین علایم سرماخوردگی یا انفولانزا کمک کنند، سرکوب کننده ها جریان خون را به بافت های غشا بینی و گلو کاهش می دهند، بنابراین بدن شما ممکن است خلط کمتری تولید کند و آن ها ممکن است به شما کمک کنند که وقتی یک بینی گرفته دارید راحت تر نفس بکشید اما چون خشک می شوند، ممکن است اثر ناخواسته غلظت مخاط را داشته باشند و سرکوب کننده ها باید تنها تحت نظارت پزشکان در افراد دارای فشار خون بالا یا بیماری قلبی مورد استفاده قرار گیرند.

آنتی هیستامین ها فعالیت هیستامین ها را مسدود یا محدود می کنند، موادی که در اثر واکنش های آلرژیک ایجاد می شوند و باعث می شوند بافت های روکشی در بینی ، مخاط بیشتری ایجاد کنند و همچنین آنتی هیستامین های نسل قدیمی تر و اولی تر می توانند آرام بخش باشند اما انواع جدیدتر آنتی هیستامین ها را می توان در طول روز با تاثیر کمی آرام بخشی گرفت.

نوع دیگری از داروها که می تواند به کاهش خلط کمک کند گایافنزین است، گایافنزین نوعی از داروها به نام اکسپکتورانت ها است که خلط را رقیق می سازند، به طوری که سرفه کردن آسان تر می شود.

منبع : نمناک (خلط گلو)