مودم LTE نسل جدید مودم‌های سیم کارت خور

مودم LTE مودمی است که به دنبال گسترش خدمات اینترنتی و افزایش نیاز کاربران به اینترنت پر سرعت، برای ارتباطات اینترنتی ارایه شده است، و به این دستگاه برای استفاده از اینترنت پرسرعت LTE نیاز دارید. شما برای راه‌اندازی اینترنت LTE نیازی به خط تلفن ثابت نخواهید داشت و به راحتی می‌توانید با داشتن مودم و سیم‌کارت مخصوص، آن را راه اندازی نمایید.

مودم LTE نسل جدید مودم‌های سیم کارت خور
مودم LTE نسل جدید مودم‌های سیم کارت خور

مودم LTE چیست ؟

واژه‌ی LTE، خلاصه شده‌ عبارت Long Term Evolution به معنای “تکامل بلند مدت” است که به عنوان شاخه‌ای از نسل چهارم اینترنت، در مودم LTE شناخته می‌شود. فناوری LTE سعی در بهبود سرعت در استانداردهای اینترنت نسل‌های پیش از خود را دارد.

نسل چهارم شبکه‌های موبایل می‌‌تواند سرعت‌های بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهد. برای ارایه خدمات بهتر و افزایش سرعت در نسل چهارم، فناوری LTE توسط برخی از اپراتورها ارائه گشت.

مودم‌های LTE نسل چهارم، جایگزین مناسبی برای نسل‌‌های قبل هستند و اینترنت را در هر زمان و مکانی با سرعتی بسیار بالاتر از اینترنت نسل‌های قبل در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

انواع فناوری LTE در مودم LTE

فناوری LTE یا تکامل بلندمدت، استانداردی جهت انتقال داده پرسرعت به صورت بی‌سیم می‌باشد. این فناوری در مودم LTE، در دو دسته‌ با عنوان‌های FD-LTE و TD-LTE شناخته می‌شود.

استاندارد TD-LTE

نام TD-LTE از TDD-LTE گرفته شده است و مخفف عبارت Time Division Duplexing-Long Term Evolution می‌باشد. همان‌طور که از نام آن پیداست، این فناوری بر پایه نسل چهارم اینترنت (4G-LTE) می‌باشد.

TD مخفف Time Duplexing است از تکامل فناوری TD-SCDMA به وجود آمده که در آن به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال را بر روی یک پهنای باند فرکانسی و در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌دهد.

با این کار دیگر نیازی به باند محافظ بین بازه‌های فرکانسی دانلود و آپلود وجود ندارد و می‌توان از تمامی‌ ظرفیت پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده کرد.

بنابراین سرعت ارسال و دریافت اطلاعات در این روش افزایش می‌یابد. همچنین می‌توان ظرفیت ارسال و دریافت را با کنترل بازه‌های زمانی تغییر داد. بیشتر انتقال داده‌های بی‌سیم مانند WiMAX و Wifi و تلفن‌های بی‌سیم دیجیتال از TDD استفاده می‌کنند.

استاندارد FD- LTE

مخفف Frequency Duplexing است و در توسعه نسل چهارم شبکه موبایل به کار می‌رود که با تقسیم پهنای فرکانسی، قابلیت دانلود و آپلود را برای کاربران به وجود می‌آورد.

با این کار دانلود و آپلود همزمان برای کاربران امکان پذیر خواهد بود. اغلب سیستم‌های تلفن همراه LTE و 4G و همچنین تلویزیون‌های کابلی از فناوری FDD پشتیبانی می‌کنند.

فناوری TD-LTE

فناوری TD-LTE، یک فناوری برای دسترسی به اینترنت ثابت همانند ADSL یا وایمکس است و آخرین نسل اینترنت پر سرعت ثابت محسوب می‌شود. تفاوت مهم فناوری 4G با TD-LTE در این است که 4G نیاز به سیم‌ کارت تلفن همراه دارد ولی TD-LTE یک اینترنت بی‌سیم مجزا از موبایل است.

برای استفاده از فناوری TD-LTE، به دستگاهی نیاز داریم که بتواند با شبکه‌ای که سرعت‌های زیاد تبادل اطلاعات را پشتیبانی می‌کند، اتصال برقرار کند. اینترنت TD-LTE از طریق سیم‌کارت‌های مخصوص که توسط اپراتورهای تلفن‌ همراه ارایه می‌شود، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

TD-LTE سرعت دانلود بسیار زیادی دارد و بهترین گزینه برای سازمان‌ها، شرکت‌ها، مجتمع‌های مسکونی، کسب‌وکارهای کوچک و کاربرانی است که نیازمند اینترنت فوق سریع هستند.

این سرویس در مقایسه با سایر سرویس‌های موجود اینترنت ثابت از جمله اینترنت ADSL و WiMAX تجربه سرعت بالاتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد و محدودیت‌هایی مانند محدودیت مکانی و عدم امکان جابجایی مودم، نیاز به استفاده از خط تلفن و لزوم وجود ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه را برطرف کرده و از پایداری بالایی در آپلود و دانلود برخوردار است.

فناوری‌های جدید در مورد مودم LTE - پاور بانک و مودم همراه
فناوری‌های جدید در مورد مودم LTE – پاور بانک و مودم همراه

فناوری‌های جدید در مورد مودم LTE – پاور بانک و مودم همراه

امروزه برخی از مودم‌های عرضه شده به بازار دارای باتری قدرتمندی هستند که این قابلیت باعث شده از این مودم‌ها به عنوان پاور بانک و مودم همراه نیز بهره برد. برخی از این پاور بانک‌ها با دارا بودن یک پنل خورشیدی روی خودشان، به عنوان پاور بانک خورشیدی نیز بکار می‌روند.

پاوربانک و مودم LTE نسل جدیدی از مودم‌های دارای پاور بانک یا دارای پاور بانک خورشیدی می‌باشد و از آنجاییکه انواع مودم همراه به یک منبع تغذیه برای روشن ماندن خود نیاز دارند می‌توانند از باتری داخلی پاور بانک این دستگاه بهره ببرند.

از کاربردهای این دستگاه می‌توان به انتقال تصویر دوربین مدار بسته در مکان‌های فاقد برق و خط تلفن ثابت اشاره نمود. زیرا می‌توان از پاور بانک آن برای تامین برق دوربین شارژی برای مدت زمان طولانی‌تر و همچنین با اتصال بدون سیم دوربین وای فای به وای فای مودم پاور بانک ، می‌توان بسته اینترنت مورد نیاز دوربین را نیز فراهم نمود.

نحوه استفاده از فناوری TD-LTE

برای استفاده از این فناوری، در حال حاضر شما می‌توانید از خدمات شرکت‌های ایرانسل شامل مودم ایرانسل و سیم کارت LTE استفاده نمایید. البته در آینده نزدیک دیگر شرکت‌ها و اپراتورها نیز قصد ارایه این سرویس را دارند.

پس از انتخاب اپراتور ارایه دهنده سرویس TD-LTE خود، شما نیاز به یک مودم و یک سیم کارت برای استفاده از این سرویس دارید. سیم کارت‌های ارایه دهنده این نوع سرویس خاص بوده و تنها قادر به دریافت و ارسال داده می‌باشند و قابلیت مکالمه با آن‌ها وجود ندارد. همچنین مودم‌های این سرویس‌ها نیز خاص می‌باشد چرا که باید هماهنگ با بازه فرکانسی باشد که شرکت ارائه دهنده سرویس TD-LTE در آن بازه کار می‌کند.

معمولا مودم و سیم کارت با هم و در یک پکیج در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از دریافت مودم کافی است از طریق کابل یا وای فای به آن متصل شده و از اینترنت آن استفاده نمایید. بسته‌های اینترنتی نیز در قالب حجم و سرعت متفاوت قابل دریافت و فعال‌سازی بر روی سیم کارت می‌باشند.

انواع مودم‌ مانند مودم ADSL، 3G، 4G و LTE معمولا نیاز به کانفیگ اولیه دارند که در صورت خرید در قالب پکیج، این تنظیم انجام شده است. همچنین برای انجام تنظیمات بیشتر، می‌توانید مانند مودم ADSL با زدن آدرس IP مودم و نام کاربری و پسورد پیش فرض مودم که بر روی آن نوشته شده است، وارد صفحه مودم شده و سایر تنظیمات مانند تغییر نام SSID و پسورد وای فای مودم، محدودیت‌های دسترسی به مودم و سایر موارد را انجام دهید.

مطابق ادعای شرکت‌های ارایه دهنده، سرویس‌های اینترنت TD-LTE موجود در ایران قابلیت ارائه خدمات و ارسال و دریافت اطلاعات را تا سرعت 40Mbps دارا می‌باشد.

البته میزان سرعت دریافتی شما به موقعیت مکانی شما و تعداد دستگاه‌های استفاده کننده در محدوده شما نیز بستگی دارد. اما در صورت فراهم بودن سرویس مناسب، در حال حاضر فناوری TD-LTE را می‌توان بهترین و سریع ترین فناوری دسترسی به اینترنت ثابت در ایران دانست که می‌توانید از آن استفاده نمایید.

مودم 4G یا مودم TD-LTE

اولین و اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده در انتخاب بین مودم وایرلس 4G و TD-LTE به این موضوع برمی‌گردد که در شهر و استان شما اینترنت TD-LTE راه‌اندازی شده است یا خیر؟

ایرانسل و مبین‌نت به سرعت دارند مناطق پوشش‌دهی خود را برای اینترنت TD-LTE افزایش می‌دهند ولی هنوز تا پوشش سراسری کل کشور زمان زیادی مانده است.

بنابراین، ابتدا باید ببینید اصلا به اینترنت TD-LTE دسترسی دارید یا خیر؟ اگر دسترسی ندارید؛ به سراغ خرید یک مودم 4G بروید ولی اگر در مراکز شهرها یا مراکز استان هستید و به اینترنت TD-LTE دسترسی دارید؛ باید دیگر عوامل تعیین‌کننده را هم بررسی کنید.

قیمت

مودم‌های TD-LTE نسبت به مودم‌های 4G ارزان‌تر هستند ولی بسته‌های اینترنتی آنها گران‌تر از 4G است و اغلب حجم این بسته‌ها زیاد است و امکان خرید حجم کم اینترنت برای شما وجود ندارد، اما در مودم‌های 4G می‌توانید بسته‌هایی با حجم کم نیز خریداری نمایید.

سرعت

سرعت TD-LTE بسیار بالاتر از نسل‌های قبلی است و برای شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز مناسب می‌باشد. یعنی اگر سرعت اینترنت برایتان بسیار مهم است و در منطقه‌ای هستید که پوشش‌دهی مناسبی دارد، پیشنهاد می‌شود که از مودم وایرلس LTE استفاده نمایید. سرعت اینترنت TD-LTE برخلاف 4G به آنتن‌دهی موبایل وابسته نیست و این نیز یکی از مزایای این فناوری است.

برای آگاهی از قیمت و خرید انواع مودم LTE، می‌توانید به بخش خرید مودم در فروشگاه اینترنتی پاساک مراجعه نمایید.

 

منبع : ویرلن

اینجا هستید :

نظر (نظرات) در مورد : مودم LTE نسل جدید مودم‌های سیم کارت خور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.