عوارض نداشتن رابطه جنسی|عواقب ترک رابطه زناشویی(بسیار مهم)

فواید رابطه جنسی,عوارض نداشتن رابطه جنسی و عواقب نداشتن رابطه زناشویی
فواید رابطه جنسی,عوارض نداشتن رابطه جنسی و عواقب نداشتن رابطه زناشویی

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، کاهش احتمالی عملکرد مغز

البته دقیقا اینطور نیست! اما محققان در دو پژوهش بسیار جالب روی موش‌ها که یکی در دانشگاه مریلند و دیگری در کره‌ جنوبی انجام شد دریافتند، که داشتن فعالیت جنسی، عملکرد مغز و رشد سلول‌های مغزی‌شان را افزایش داده بود. ولی به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز است تا بتوانیم به طور قطعی بگوییم که نداشتن رابطه‌ی جنسی به معنی از دست دادن این بهبود عملکرد در مغز است.

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، کاهش یا افزایش استرس

استرس هم مانند سایر تاثیرات توقف فعالیت جنسی کمی نیاز به دقت دارد. آنهایی که کلا کمتر استرس دارند، تمایلشان به رابطه‌ی جنسی بیشتر است اما در اینجا هم باید بگوییم که این یک رابطه‌ی علت و معلولی نیست. اگر فعالیت جنسی برای شما نوعی تسکین دهنده‌ی استرس است، پس توقف آن می‌تواند میزان استرستان را بالا ببرد. مطالعه‌ی کوچکی در اسکاتلند نشان داد افرادی که “رابطه‌ی جنسی” داشتند در مقایسه با کسانی که از آن امتناع می‌کردند، واکنش فشار خونشان نسبت به استرس کمتر بوده است. برای بعضی از خانم‌ها، رابطه جنسی به دلایل گوناگونی استرس برانگیز است، مثلا ممکن است دردناک باشد.

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، ضعیف شدن دیواره‌ی واژن

برای زنی که وارد دوران یائسگی شده است اگر رابطه‌ی جنسی مکرر وجود نداشته باشد با بالا رفتن سن، دیواره‌های واژن ضعیف شده و وقتی مجددا رابطه‌ی جنسی برقرار شود، این فعالیت دردناک خواهد بود. بعد از ورود به یائسگی، رابطه‌ جنسی برای سلامت واژن مهم است. زنان سنین بالاتری که فعالیت جنسی ندارند بیشتر در معرض نازک و ضعیف شدن دیواره‌ی واژن و خشکی بافت آن هستند. حتما می‌دانید که “رابطه‌ جنسی” موجب افزایش جریان خون در اندام‌های جنسی می‌‌شود.

عوارض نداشتن رابطه جنسی,فواید رابطه جنسی,عواقب خطرناک ترک رابطه جنسی
عوارض نداشتن رابطه جنسی,فواید رابطه جنسی,عواقب خطرناک ترک رابطه جنسی

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، تشدید دردهای پریود

جالب است بدانید رابطه جنسی می‌تواند گرفتگی‌ها و دردهای روزهای پریودتان را تسکین بدهد. هر چند این موضوع هنوز دقیقا مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است، اما به گفته‌ی کارشناسان منطقی به نظر می‌رسد: رحم عضله‌ای است که هنگام ارگاسم منقبض می‌شود، یعنی ارگاسم باعث می‌شود خون سریع‌تر خارج شود و در نتیجه از گرفتگی‌ها و دردهای قاعدگی کم خواهد شد. البته این میان اندورفین نیز افزایش می‌یابد که آن هم می‌تواند برای کاهش این درد و ناراحتی‌ها مفید باشد.

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، احساس غم

بخشی از رابطه جنسی، جسمی و بخشی از آن ذهنی است. در رابطه‌ی جنسی تماس پوستی برقرار می‌شود و این نوع تماس، ابتدایی‌ترین شیوه‌ی انسان برای رسیدن به آرامش است (مانند آرامش کودک در آغوش مادر). ارتباط جنسی، تماس پوستی و نوازش‌های زیادی برای طرفین فراهم می‌کند و همین کمک می‌کند تا حس و حال هر دو طرف بهتر شود. همچنین ترشح هورمون اوکسی توسین حین “رابطه‌ جنسی” می‌تواند حال طرفین را بهتر کرده و تولید بیشتر اندورفین را به دنبال داشته باشد. حالا با متوقف کردن تمام این اتفاق‌های مثبت در بدن، ممکن است دچار حس غم و ناراحتی شوید، اما به این معنی نیست که از لحاظ بالینی افسرده‌اید.

هر چند پژوهش‌ها نشان داده که افسردگی و “نداشتن رابطه‌ی جنسی” با هم مرتبطند، اما این ارتباط، علت و معلولی نیست. اگر شما یک فرد سالم باشید و فعالیت جنسی خود را متوقف کنید، افسرده نخواهید شد، بلکه مثلا به این دلیل ممکن است افسرده شوید که همسر یا نامزد شما به شما خیانت کرده و زندگی‌تان تحت تاثیر قرار گرفته است. بنابراین نداشتن رابطه جنسی به هیچ طریقی موجب افسرگی بالینی نمی‌شود، حتی با این وجود که ارتباط قابل توجهی این میان وجود دارد.

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، کم شدن ترشحات واژن

برای زنان سنین بالاتر، اگر بعد از مدتی توقف رابطه‌ی جنسی، مجددا این فعالیت شروع شود، ممکن است ترشحات واژن به سختی صورت بگیرد. زیرا با افزایش سن، هورمون استروژن کمتری تولید می‌شود. یک زن 20 یا 30 ساله، استروژن زیادی دارد و بافت‌های تناسلی‌اش سالم‌تر، نرم‌تر و منعطف‌ترند. اما زن 60 ساله‌ای که استروژن ندارد، این ویژگی‌ها را نیز ندارد. پس مهم است که جریان یکنواخت رابطه جنسی حفظ شود.

نداشتن رابطه جنسی و کاهش احتمال عفونت دستگاه ادراری

عجیب نیست که با توقف رابطه‌ی جنسی، ریسک عفونت‌های مقاربتی کاهش می‌یابد اما احتمال عفونت‌های دستگاه ادراری نیز پایین می‌آید. البته این موضوع بستگی به نوع رابطه‌ی جنسی نیز دارد. هشتاد درصد عفونت‌های دستگاه ادراری در زنان سنین پیش از یائسگی در عرض 24 ساعت بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی روی می‌دهد.

عوارض نداشتن رابطه جنسی ، تغییر در نیاز جنسی

رابطه جنسی، پدیده‌ی قدرتمندی است؛ این توانایی را دارد تا حالتان را بهتر کند و حتی از سایز کمرتان کم کند. رابطه‌ی جنسی یک بار در هفته حتی می‌تواند طول عمرتان را بیشتر کند. توقف فعالیت جنسی تاثیراتی بر بدن‌ دارد که بر اساس وضعیت سلامتی‌تان، سن‌تان و حتی نوع فعالیت جنسی‌تان می‌تواند متفاوت باشد. اما اگر از سلامت عمومی برخوردار باشید و به دلایلی رابطه جنسی خود را متوقف کنید (هر دلیلی به جز علت جسمی و فیزیکی)، تغییراتی در بدن‌تان روی خواهد داد. ممکن است احساس کنید میل جنسی‌تان را از دست داده‌اید یا اینکه گرایش جنسی‌تان بیشتر شود!

در عده‌ای از افراد با کنار گذاشتن روابط جنسی، احساس بیحالی و کِشش کمتر نسبت به فعالیت جنسی روی خواهد داد، یعنی دوری کردن از رابطه‌ی جنسی باعث می‌شود این دسته از افراد احساس نیاز و تمایل خود به این فعالیت را نیز از دست بدهند. اما برای عده‌ای دیگر، “نداشتن رابطه‌ جنسی” می‌تواند آن را خواستنی‌تر کند! به عبارتی دیگر، کنار گرفتن از رابطه‌ی جنسی یا شما را کلا بیخیال آن می‌کند یا اینکه تمایل‌تان را خیلی بیشتر می‌کند

فواید رابطه جنسی و عوارض نداشتن رابطه جنسی با همسر و اهمیت رابطه زناشویی
فواید رابطه جنسی و عوارض نداشتن رابطه جنسی با همسر و اهمیت رابطه زناشویی

حفظ توان فیزیکی رابطه‌ی جنسی

هر چند برخی از افراد مثلا زنان یائسه تحت تاثیر عوارض بلند مدت ِ نداشتن رابطه‌ی جنسی قرار می‌گیرند اما به طور کلی بدن شما وقتی که بعد از یک دوره توقف، دوباره به این فعالیت‌ها برمی‌گردد می‌تواند شیوه‌های جنسی خود را به یاد بیاورد. بعد از شروع مجدد روابط جنسی همه چیز سر جای اول خود برمی‌گردد.

کاهش و افزایش میل جنسی در دوران بارداری

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که در مدت بارداری میل و فرکانس روابط جنسی کاهش پیدا می‌کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد کاهش میل جنسی در سه‌ ماهه اول و سوم است و افزایش آن در سه‌ ماهه دوم، با این حال این الگو جهانی نیست. تعداد زیادی از زنان گزارش کرده‌اند در تمام مدت بارداری تمایل به برقراری رابطه جنسی داشته‌اند.

فواید روانی داشتن رابطه جنسی در طول بارداری

اغلب زنان حامله می‌توانند از رابطه جنسی در دوران حاملگی لذت ببرند. برخی از تحقیقات روانشناسی در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ ادعا می‌کنند که داشتن روابط جنسی برای زنان حامله مفید است. این تحقیقات به طور خاص اشاره دارد داشتن فعالیت جنسی در دوران حاملگی و احساس رضایت از آن در ارتباط با احساس شادی از حامله شدن است. همچنین مقاربت جنسی به عنوان یک راه برای القاء زایمان پیشنهاد می‌شود. در طول دوران حاملگی، مایع آمونیوتیک در رحم مادر و دهانه رحم زن از جنین در مقابل فشار حین دخول محافظت می‌کند.

عوارض داشتن رابطه جنسی در زمان بارداری

رابطه جنسی در دوران حاملگی یک رفتار کم خطر محسوب می‌شود به جزء زمانی که پزشک توصیه می‌کند که ممکن از مقاربت جنسی منجر به زایمان زودرس یا پارگی رحم شود. رابطه جنسی در بعضی از بارداری‌ها ممکن است منجر به عوارض جدی بارداری یا مسائل مرتبط به سلامت شود. چنین تصمیم‌گیری ممکن است به دلیل سابقه مشکلات در زایمان قبلی باشد.

مرد تا چه مدت مى تواند عمل زناشويى را نسبت به همسرش ترک كند؟

همه مراجع (به جز مكارم شیرازی): حد آن چهار ماه است و بيشتر از آن، نمى تواند  نزديكى با همسرش را ترک كند.

گردآوری از مجله اینترنتی همراه باعلم

منبع: برترین ها