نشانه ها و علائم سرطان ریه|سرفه خونی|تنگی نفس|کمر درد و…

نشانه ها و علائم سرطان ریه,درد ريه,علائم عفونت ریه,اسپاسم ریه
نشانه ها و علائم سرطان ریه,درد ريه,علائم عفونت ریه,اسپاسم ریه

احساس تنگی نفس با بالا رفتن از پله ها

اگر احساس می کنید تنفس شما هنگام انجام فعالیت های عادی روزانه با مشکل مواجه شده است و با سرفه مزمن مواجه هستید، بدون این که به بیماری خاصی مبتلا شده باشید یا تنگی نفس دارید، پزشک ممکن است احتمال ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) را بررسی کند. افراد بسیاری، به ویژه بانوان، ممکن است حتی از ابتلا به این بیماری آگاه نباشند. افزون بر این، افراد بسیاری فکر می کنند تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله ها یا پیاده روی های ساده به واسطه افزایش سن رخ می دهد، اما این شرایطی عادی به واسطه افزایش سن محسوب نمی شود.

احساس تورم، درد و حساسیت به لمس در یکی از پاها

در نگاه نخست به نظر می رسد این شرایط هیچ ارتباطی با ریه های شما ندارد. اما تورم، درد و حساسیت به لمس در پا می تواند نشانه ای از ترومبوز سیاهرگی عمقی، یک لخته خون در پا، باشد. لخته خون می تواند از جای خود جدا شده و به همراه جریان خون وارد ریه شود، شرایطی که به نام آمبولی ریوی شناخته می شود. یک لخته خون در ریه می تواند جریان خون را مسدود سازد و موجب بروز آسیبی جدی شود. از دیگر نشانه ها می توان به تنگی نفس، مشکلات تنفسی، و سینه درد اشاره کرد. اما این امکان وجود دارد که با هیچ نشانه ریوی نیز مواجه نباشید. دریافت کمک پزشکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن اهمیت دارد زیرا این شرایط می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

سرفه خونی دارید

سرفه خونی یک نشانه هشدار دهنده برای پزشک شما خواهد بود. در شرایطی که سرفه خونی می تواند نشانه ای از ابتلا به سرطان ریه باشد، اما همواره هم این گونه نیست. دلایل دیگری می توانند به سرفه خونی منجر شوند که از موارد خوش خیم (کشیدگی عضله شکم) تا برونشیت مزمن یا آمیفزم را در بر می گیرند. بدون در نظر گرفتن دلیل، سرفه خونی شرایطی نیست که نادیده گرفته شود و باید برای بررسی دقیق به پزشک مراجعه کنید.

نشانه ها و علائم سرطان ریه,علائم مشکل ریوی چیست,انواع بیماری ریه
نشانه ها و علائم سرطان ریه,علائم مشکل ریوی چیست,انواع بیماری ریه

احساس خس خس سینه دارید

اگر احساس می کنید نمی توانید یک نفس عمیق بکشید بهتر است برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص دلیل خس خس سینه پزشک احتمال ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه یا حتی کم خونی را بررسی می کند. یکی دیگر از دلایل خس خس سینه آسم بزرگسالی است که در مقایسه با آسم دوران کودکی شدیدتر است. آسم بزرگسالی ممکن است شرایطی مانند سینوزیت مزمن را تحریک کند.

مشکل تنگی نفس دارید

ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می تواند عوارض بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد. اگر به یک مشکل ریوی زمینه ای مبتلا هستید، اگر زیر استرس فراوان قرار دارید یا با رویدادی قابل توجه در زندگی خود مواجه هستید، هرچه بیشتر مستعد ابتلا به یک عفونت باکتریایی می شوید. در معرض خطر قرار گرفتن عملکرد ریه می تواند به بروز سینه پهلو باکتریایی یا برونشینت منجر شود. برای تشخیص مشکل و تجویز دارو نیازمند ارزیابی پزشکی هستید.

حتی هیچ علائمی ندارید

بدون تردید، سرطان ریه چیزی است که هیچ وقت دوست ندارید با آن مواجه شوید. اما خبر بد این است که مراحل اولیه این سرطان به ندرت با بروز علائم همراه است. “سرطان ریه” در مراحل ابتدایی معمولا به طور تصادفی تشخیص داده می شود. بیمار ممکن است برای موضوعی کاملا متفاوت یک تصویربرداری پرتو اکس از سینه یا ستون فقرات انجام دهد و سرطان نیز به طور همزمان مشاهده شود.

نشانه های دیگر سرطان ریه

زمانی که “نشانه های دیگر سرطان ریه” مانند کمر درد، سردرد، و خستگی بروز می کنند، اغلب نشان دهنده این است که سرطان به بخش های دیگر بدن گسترش یافته است. بر همین اساس، اگر در معرض خطر بالا برای ابتلا به سرطان ریه قرار دارید (بیش از 55 سال سن دارید و 30 سال سابقه سیگار کشیدن دارید) باید از طریق تصویربرداری سی تی اسکن شرایط شما بررسی شود.

نشانه ها و علائم سرطان ریه,چگونه بفهمیم ریه سالم داریم,عکس ریه در بدن
نشانه ها و علائم سرطان ریه,چگونه بفهمیم ریه سالم داریم,عکس ریه در بدن

چگونه ریه ها را سالم نگه داریم

مهم ترین نکته ای که می توانید مد نظر قرار دهید عدم استفاده از تنباکو است. مردم باید به این مساله توجه داشته باشند که ریه ها فیلترهایی هستند که اکسیژن را در اختیار دیگر بخش های بدن قرار می دهند. یک جفت از آنها در اختیار شما قرار گرفته است، پس به خوبی از آنها مراقبت کنید.

منبع:asriran.com