علائم و درمان “عفونت قارچی”|راههای انتقال انواع عفونت قارچی پوست

علت عفونت قارچی واژن چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟,درمان انواع عفونت قارچی
علت عفونت قارچی واژن چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟,درمان انواع عفونت قارچی

از عفونت‌هاي قارچي بيشتر بدانيد
“عفونت‌ های قارچی” يكی از رايج‌ترين بيماري‌هاي زنان است كه در فصل تابستان بيشتر از فصل‌هاي ديگر در ميان زنان و دختران ديده مي‌شود. در اين فصل به‌دليل استفاده بيشتر از استخرها و مراكز تفريحي آبي امكان ابتلا به اين بيماري در زنان افزايش پيدا مي‌كند. عفونت‌ واژن شايع‌ترين اين عفونت‌هاست كه به‌دليل بهم خوردن مزاج واژن كه در اصطلاح رايج به آن بهم خوردن PH يا اسيديته مي‌گويند، در بدن ايجاد مي‌شود.

عفونت‌ها غالبا به 3 دسته عفونت‌هاي قارچي، عفونت‌هاي كلاميديا و عفونت‌هاي باکتری گرم منفي تقسيم مي‌شوند. برخي از اين عفونت‌ها مانند 2 نوع كلاميديا و ميكروبي آن ممكن است در موارد پيشرفته حتي منجر به نازايي خانم‌ها شود. اين عفونت‌ها از راه‌هاي مختلف كه يكي از آن‌ها استفاده از استخر بدون شرايط بهداشتي است به خانم‌ها منتقل مي‌شود.

پیشگیری و درمان عفونت قارچی,درمان قارچ پوستی پا,درمان خانگی قارچ پوستی,علت عفونت قارچی
پیشگیری و درمان عفونت قارچی,درمان قارچ پوستی پا,درمان خانگی قارچ پوستی,علت عفونت قارچی

انواع عفونت قارچ‌های پوستی

 • عفونت درماتوفیت

باعث عفونت پوست، ناخن و مو می‌شود. این عفونت شامل پنج مورد زیر است:

1- پای ورزشکار: این “عفونت قارچی” باعث می‌شود که پوست بین انگشتان پا، خارش دار، خشک، پوسته پوسته و قرمز گردد. در برخی مواقع باعث تاول و ترک خوردن پوست می‌شود. اغلب افراد، در استخرهای شنا و سونا به این نوع “عفونت قارچی” مبتلا می‌شوند. اگر شما پس از تماس با پوست آلوده، دستان خود را نشویید، این آلودگی می‌تواند به دستانتان منتقل شده و در چین‌های کف دست و بین انگشتان دست گسترش یابد.

2- عفونت ناخن: ناخن بدشکل، ضخیم و به راحتی خرد می‌شود. عفونت ناخن معمولا با پای ورزشکار همراه است.

3- عفونت قارچی کشاله ران : علائم این عفونت شامل خارش و بثورات پوستی قرمز در کشاله ران و مناطق اطراف آن می‌باشد. این عفونت غالبا در مردانی که زیاد عرق می‌کنند، دیده می‌شود.

4- عفونت قارچی بر روی بدن : این عفونت از حیوانات اهلی گرفته می‌شود. غالبا در مناطقی از بدن مانند شکم، دست و یا پا ایجاد می‌شود. علائم این عفونت شامل تکه‌های مسطح و حلقه‌ای قرمز رنگ می‌باشد که می‌تواند رشد کرده و گسترش یابد. این حلقه‌ها در لبه، پوسته دار و در مرکز مسطح می‌باشند.

5- عفونت قارچی پوست سر : این عفونت غالبا در خردسالان ایجاد می‌شود. از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد و باعث ریزش مو و التهاب مناطق آسیب دیده می‌شود.

 • عفونت مخمر

یکی دیگر از عفونت‌های قارچی پوست به دلیل عفونت مخمر می‌باشد. این عفونت شامل سه مورد زیر است:

1- عفونت لمسی: این عفونت ناشی از قارچ کاندیدا آلبیکنس می‌باشد که بر روی پوست و دستگاه گوارش زندگی می‌کند. این عفونت در زیر بغل، کشاله ران، زیر سینه و چین‌های پوستی دیده می‌شود. علائم این عفونت شامل خارش، درد، لکه‌های سفید- زرد می‌باشد.

2- پیتریازیس رنگارنگ: این عفونت باعث می‌شود لکه‌های تیره بر روی پوست روشن و لکه‌های روشن بر روی پوست تیره به وجود آید. این عفونت بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده شده است.

3- برفک: برفک می‌تواند دهان، زبان، واژن و دیگر مناطق مرطوب و چین‌های پوست را درگیر کند. عفونت برفکی، تکه‌های سفیدرنگ کوچکی هستند که یک علامت قرمز را به جا می‌گذارند. در بزرگسالان، برفک واژن می‌تواند باعث خارش و ترشح غلیظ و سفیدرنگ شود. گاهی، برفک در دهان نوزادان دیده می‌شود. برفک در نوزادان مسئله جدی را به وجود نمی‌آورد، اما نوزادانی که برفک در گلویشان ایجاد شده است، نمی‌توانند به خوبی شیر بخورند.

عکس قارچ پوستی دست,پماد ضد قارچ پوستی,راههای تشخیص عفونت قارچی,علائم و راههای انتقال عفونت
عکس قارچ پوستی دست,پماد ضد قارچ پوستی,راههای تشخیص عفونت قارچی,علائم و راههای انتقال عفونت

علائم قارچ پوستی

این علائم بستگی به نوع عفونت قارچی و قسمت درگیر بدن دارد. قارچ پوستی می‌تواند باعث بروز بثورات پوستی قرمزرنگ، پوسته پوسته و خارش‌دار شود و به نظر می‌رسد که پوست خشک است. عفونت قارچی پوست سر می‌تواند منجر به ریزش مو شود. بثورات پوستی ناشی از قارچ ممکن است با علائم سایر مشکلات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما اشتباه شود.

عوامل خطر ابتلا به عفونت قارچی

 • قبلا دچار عفونت قارچ پوستی بوده‌اید.
 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید.
 • اگر به تازگی آنتی بیوتیک دریافت کرده‌اید.
 • افزایش وزن دارید.
 • اگر استروئید دریافت کرده‌اید.
 • پوستتان مرطوب است.
 • اگر بدن خود را بعد از عرق کردن و یا دوش گرفتن، خشک نمی‌کنید.
 • دیابت دارید.

راههای انتقال عفونت قارچی پوست

این عفونت از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال است؛ برای مثال در کلاس‌های ورزشی و استخرهای شنا، عفوت قارچی پای ورزشکار شایع است. تماس با ملحفه یا حوله و شانه آلوده می‌تواند باعث انتقال عفونت‌های قارچی پوست گردد.

راههای تشخیص عفونت قارچی

پزشک برای تایید عفونت، ممکن است یک تکه از پوست را خراش دهد و یا یک تکه از ناخن و یا مو را به آزمایشگاه بفرستد.

درمان

1- درمان‌های موضعی ضدقارچ مثل کرم، لوسیون و پودرهای دارویی وجود دارند که بر روی پوست می‌مالند.

2- اگر لکه‌ها مقداری از پوست صورت، ناخن‌ها و یا پوست سر را بگیرند، باید قرص مصرف کرد.

3- اسپری مخصوص برای “درمان عفونت قارچی” پای ورزشکار در داروخانه‌ها موجود است.

4- اگر پوست سر دچار عفونت قارچی شده است، استفاده از شامپوی ضدقارچ مفید می‌باشد.

نکته: در برخی مواقع، این داروها باعث تحریک پوست و یا ناراحتی معده می‌شوند. لذا بدون تجویز پزشک، هیچ اقدامی برای درمان عفونت‌ های قارچی نکنید.

درمان خانگی قارچ پوستی,درمان سریع قارچ پوستی,عکس قارچ پوستی صورت
درمان خانگی قارچ پوستی,درمان سریع قارچ پوستی,عکس قارچ پوستی صورت

راههای پیشگیری عفونت قارچی

 • پاهایتان را بعد از شستن، به خوبی خشک کنید.
 • حوله، شانه و برس مخصوص به خود داشته باشید.
 • هنگامی که عفونت قارچی از بین رفت، ملحفه و لباس‌هایتان را بشویید.
 • بعد از حمام کردن، پوستتان را خوب خشک کنید.
 • لباس‌های گشاد و نخی بپوشید.
 • جوراب‌های نخی بپوشید.
 • پودر بچه را درون جوراب‌ها و کفش‌هایتان بریزید.
 • اگر فردی در خانواده‌تان مبتلا به عفونت قارچی پوست سر بود، بالش، کلاه، شانه و قیچی موی سر او را ضدعفونی کرده و یا دور بیاندازید.
 • در استخرهای شنا، دمپایی پلاستیکی بپوشید.هر 2 تا 3 روز یک‌بار کفش‌های خود را عوض کنید (برای جلوگیری از عفونت قارچی پای ورزشکار).
 • در هنگام ورزش، لباس نخی بپوشید، زیرا عرق بدن را خشک می‌کند.اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، مقدار قند خونتان را کنترل کنید.

درمان‌ های خانگی عفونت قارچی

1- قارچ پوستی باعث می‌شود که ملانوسیت (سلول‌های رنگدانه ساز) پوست، سنتز ملانین (رنگدانه پوست) را متوقف کند. پماد ضد قارچ می‌تواند درمان کننده باشد.

2- بدن خود را 2 بار در روز  در محلول آب و پراکسید هیدروژن، خیس کنید. محلول پراکسید، قارچ را از بین می‌برد.

3- در ابتدا، ممکن است پوستتان نسبت به پراکسید حساس باشد. پس، بهتر است محلول رقیقی از پراکسید و آب تهیه کنید.

4- پوست خود را با صابون ضد قارچ بشویید. سپس پوست خود را کاملا خشک کنید. شستن و خشک کردن پوست یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد و انتقال قارچ‌ ها می‌باشد.

5- سرکه سیب را بر روی یک تکه پنبه بریزید و به آرامی بر روی محل قارچ، بمالید. این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

6- روغن سیر، روغن درخت چای و روغن پونه کوهی نیز برای از بین بردن قارچ پوستی مفید می‌باشند.

عفونت کلامیدیا

بیماری کلامیدیا نام بیماری مقاربتی است که توسط باکتری “کلامیدیا تراکوماتیس” ایجاد می‌شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری نشانه‌ای ندارند. بروز علائم ممکن است چند هفته پس از ایجاد عفونت رخ دهد. علائم در زنان شامل ترشحات واژن و سوزش ادرارمی‌باشد. در مردان نیز ترشحات اندام جنسی، سوزش ادرار و تورم و درد یک یا هر دو بیضه است.

پیشگیری و درمان عفونت قارچی واژن,روش های درمان خانگی عفونت قارچی و خارش واژن,کلامیدیا
پیشگیری و درمان عفونت قارچی واژن,روش های درمان خانگی عفونت قارچی و خارش واژن,کلامیدیا

گسترش عفونت در زنان نیز می‌تواند باعث ایجاد بیماری التهابی لگن شود که به نوبهٔ خود می‌تواند منجر به ناباروری و حاملگی خارج‌ رحمی شود. گسترش عفونت به چشم می‌تواند موجب بیماری تراخم (ایجاد ترشح چرکی در چشم ) گردد که شایع‌ترین عامل کوری در کشورهای توسعه‌یافته می‌باشد. کلامیدیا می‌تواند هنگام آمیزش واژنی، مقعدی و دهانی منتقل شود. همچنین مادر آلوده می‌تواند این بیماری را هنگام زایمان به فرزندش منتقل سازد.

همچنین عفونت چشمی نیز توسط تماس فرد به فرد، نیش پشه و استفاده از دستمال و حولهٔ آلوده در مناطق با سیستم تصفیه فاضلاب ضعیف منتقل شود. کلامیدیا تراکوماتیس تنها در انسان ایجاد آلودگی می‌کند. تشخیص شامل آزمایش‌های غربالگری است که به زنان زیر ۲۵ سال دارای رابطهٔ جنسی، افراد در خطر ابتلا و نخستین مرحلهٔ مراقبت‌ های بارداری توصیه می‌گردد.

آزمایش روی ادرار یا سواب دهانهٔ رحم، واژن یا میزراه (پیشاب‌راه، مجرای ادراری) انجام می‌شود. سواب مقعدی یا دهانی نیز برای تشخیص عفونت در آن نواحی توصیه می‌شود. پیشگیری شامل: نداشتن رابطهٔ جنسی، استفاده از کاندوم و رابطه تنها با یک فرد (سالم) می‌باشد. کلامیدیا توسط آنتی بیوتیک‌ هایی مثل آزیترومایسین و داکسی‌ سایکلین انجام می‌شود.

درمان عفونت قارچی,علائم و راههای انتقال انواع عفونت قارچی پوست,نشانه های عفونت پوست
درمان عفونت قارچی,علائم و راههای انتقال انواع عفونت قارچی پوست,نشانه های عفونت پوست

عفونت باکتری گِرَم منفی

گِرَم منفی از انواع باکتری می‌باشد و شامل گروهی از باکتری‌ها است که به‌دلیل نوع دیواره آن‌ها در هنگام رنگ‌آمیزی گرم توانایی جذبکریستال ویوله را نداشته و در مرحله دوم رنگ‌آمیزی که سافرانین (با فرمول C۲۰H۱۹N۴Cl) اضافه می‌شود، آن را سرخ صورتی نشان می‌دهد. این بخاطر وجود غشای خارجی است که از نفوذ رنگ جلوگیری می‌کند. در مقایسه با باکتری‌های گرم مثبت، گرم منفی‌ها به خاطر دیواره نفوذ ناپذیرشان به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌ترند.

باکتریهای گرم منفی شامل سه شاخه اصلی پروتئوباکتریا، Terrabacteria و گروه چهارم باکتریها BV4 (مانند باکتروئیدها، اسپیروکتها، اسیدوباکتریا، فوزوباکتریا و کلامیدیا) می‌باشد. (هرچند برخی فیرمیکوتها نیز گرم منفی اند).

گردآوری از مجله اینترنتی همراه باعلم

منابع:تبیان-ویکی پدیا