“درمان پریودهای نامنظم” با داروهای گیاهی|زمان قاعدگی طبیعی

“درمان پریودهای نامنظم” با داروهای گیاهی|زمان قاعدگی طبیعی

علت و درمان عقب افتادگی قاعدگی,عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است
علت و درمان عقب افتادگی قاعدگی,عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است

پریود با رسیدن به سن بلوغ شروع می شود و با رسیدن به یائسگی پایان می یابد و مدت خونریزی آن معمولا ۳ الی ۵ روز طول می‌کشد، اما بین3 الی ۸ روز نیز می‌تواند در برخی افراد متغیر باشد. یک سیکل عادت ماهانه طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. اما به دلیل وجود تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل هورمون ها در اغلب اوقات، شروع قاعدگی 1 الی 2 هفته به تاخیر می افتد. عقب افتادگی قاعدگی برای سلامت زنان مضر است و ممکن است منجر به بیماری های خطرناکی شود.

داروهای زیادی برای درمان این تاخیر، وجود دارد اما برخی افراد درمان با راههای طبیعی و داروهای گیاهی را به دارو و قرص های شیمیایی ترجیح می دهند که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره کرده ایم.

درمان پریود نامنظم با داروهای گیاهی

بومادران

بومادران گیاه دارویی دیگری است که برای درمان تمام مشکلات قاعدگی از جمله تاخیر آن مورد استفاده قرار می گیرد. شما به راحتی می توانید آن را از عطاری ها تهیه کنید. این ماده موجب تعادل هورمون های بدن زنان می شود. زمانی که قاعدگی شما به تاخیر افتاد، چای سرد بومادران را 3 تا 4 بار در روز مصرف کنید. این گیاه در کاهش درد نیز موثر است.

سبزیجات

سبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ برای “درمان تاخیر پریود” مناسب می باشند. اگر دچار بی نظمی قاعدگی شده اید، جوشانده خیار چنبر تلخ را 3 بار در روز مصرف کنید.

ریشه انجیر هندی

ریشه انجیر هندی درمان فوق العاده ای برای تاخیر قاعدگی است. جوشانده آن را به همراه شیر قبل از خواب مصرف کنید. این روند را در 3 چرخه قاعدگی متوالی خود دنبال کنید تا تاثیر آن را ببینید.

جعفری

جعفری گیاهی قابل دسترس است که بیشترین تاثیر را برای “درمان عقب افتادگی قاعدگی” دارد. این گیاه معمولا به صورت چای گیاهی وجود دارد که می توان آن را 3 تا 4 بار در روز مصرف کرد. هم جعفری خشک و هم نوع تازه آن می تواند برای درمان بی نظمی قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. چای جعفری را در آب جوش بریزید و 20 تا 30 دقیقه پس از این که کاملا رنگ گرفت، مصرف کنید.

میوه

ثابت شده تعدادی از میوه ها برای درمان تاخیر قاعدگی موثرند که مشهورترین آنها انبه است. می توانید آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. انگور، به خصوص نوع سیاه آن، میوه درمانگر دیگری است. روزانه مقدای آب انگور بخورید اما در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا موجب فقر آهن می شود. مصرف روزانه آب انار نیز به قاعدگی منظم شما کمک می کند.

زنجبیل

زنجبیل ماده ای است که به راحتی می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید. درست مانند جعفری، این گیاه را نیز می توانید به صورت پودر یا تازه مصرف کنید. این ماده محرک است و ممکن است پس از مصرف، احساس گرگرفتگی کنید اما در درمان بی نظمی قاعدگی بسیار موثر است. زنجبیل را به چای خود اضافه کنید یا آن را با آب بچوشانید و 3 بار در روز مصرف کنید تا قاعدگی منظمی داشته باشید.

درمان هایی که به آنها اشاره کردیم، روش های قابل اعتماد و موثری برای درمان تاخیر عادت ماهانه است. البته اگر نسبت به هر کدام آلرژی دارید، از خوردن آنها امتناع کنید. به طور معمول عادت ماهانه در زنان باردار و شیرده اتفاق نمی‌افتد و بروز قاعدگی در این دوران‌ های خاص از زندگی زنان متوقف می‌شود.

خون‌ ریزی غیرطبیعی رحم

دوره قاعدگی طبیعی در یک خانم در سن باروری شامل حدود ۲۸ روز است که در ۷–۳ روز آن خون‌ریزی مختصری به اندازه ۸۰–۲۰ میلی لیتر رخ می‌دهد. خونریزی غیرطبیعی رحم وقتی است که الگوی فوق از نظر مدت یا مقدار خون‌ریزی تغییر کند.

انواع خونریزی غیرطبیعی رحم

  • متروراژی که خونریزی نامنظم است.
  • منوراژی که حجم خونریزی بیش از هشتاد میلی لیتر است.
  • هایپرمنوره که میزان خونریزی بیش از هفت روز است.
  • پلی منوره که دوره قاعدگی کمتر از بیست و یک روز است.
  • اولیگومنوره که دوره قاعدگی بیشتر از سی و پنج روز است.

علل این مشکلات نیز متنوع است از جمله عفونت، آی‌ یودی، استرس، کیست تخمدان، سوءتغذیه، بدخیمی، اختلالات هورمونی، مصرف دارو و حاملگی.

قاعدگی به شما در مورد برخی از بیماری‌ها هشدار می‌دهد.

رنگ و بوی خون قاعدگی ، طول مدت قاعدگی ، منظم و یا نامنظم بودن قاعدگی ، قطع شدن پریود و … می‌تواند اطلاعاتی مفید و گاهی حیاتی در مورد سلامت ، به شما بدهد. هرگونه تغییر در میزان خون‌ریزی و تاخیر در پریود می‌تواند نشانه مشکل در سلامت بدن شما باشد.

برای مثال زمانی که شما در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی ، دیابت و یا مشکلات مرتبط با باروری هستید ، چرخه قاعدگی شما دچار بی نظمی شده و یا کلا متوقف می‌شود . این هشدار می‌تواند شما را از خطرات بزرگی نجات دهد که آقایان از این نعمت محروم هستند .

گردآوری از مجله اینترنتی همراه باعلم

منبع: bartarinha.ir

پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است