غذاهای محرک سوزش معده|کدام مواد غذایی باعث رفلاکس معده می شوند؟

رفلاکس معده ,علت رفلاکس معده,سوزش سر دل,علت سوزش معده
رفلاکس معده ,علت رفلاکس معده,سوزش سر دل,علت سوزش معده

سوزش معده یا رفلاکس چیست؟

سوزش سر دل یا سوزش معده به احساس درد سوزشی در پشت جناغ یا ناحیه بالای شکم را می گویند. محتویات اسیدی معده به سمت بالا و به سوی مری حرکت می کنند و یک بیماری شناخته شده به عنوان ریفلاکس معده به مری (GERD)، یا رفلکس اسید را ایجاد می کنند که باعث سوزش سر دل می شود. در ادامه مطلب 8 گزینه از انواع مواد غذایی که سوزش سر دل شما را بدتر می کند را آورده ایم که امیدوارم با پرهیز و توصیه های پزشک معالج خودتان این بیماری را کنترل و درمان کنید.

غذاهای ممنوع برای کسانی که مشکلات گوارشی دارند

  • سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی سرخ کرده دشمن شماری از فرایندهای گوارشی و متابولیکی است. غذاهای سرخ شده از قبیل سیب زمینی سطوح بالای چربی های ترانس را در خود جای داده اند و مواد شیمیایی دارند که نه تنها بر عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می گذارند، بلکه باعث افزایش تولید اسید و حضور سموم می شوند.

  • ادویه جات تند

با این که این نوع ادویه جات خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند، اما می توانند مهاجمان سیستم ایمنی بدن نیز محسوب شوند؛ به ویژه زمانی که به مواد غذایی تحریک کننده آنها را اضافه می کنید. در آن زمان این ادویه ها مقصران اصلی سوزش سر دل هستند. ادویه کاری و فلفل تند از این نوع ادویه جات هستند.

  • گوجه فرنگی

اگر از بیماری بازگشت اسید به مری رنج می‌ برید، بهتر است از گوجه فرنگی و محصولات آن پرهیز کنید. گوجه ‌ها سرشار از اسیدسیتریک، مالیک اسید، و آسکوربیک اسید هستند که می ‌توانند معده و مری را بیازارند. به محض مصرف این اسیدها، معده شروع به تولید اسید خیلی زیاد می ‌کند. این اسید می ‌تواند به داخل مری خزیده و سبب احساس سوزش ناخوشایندی در سینه شود. از گوجه و محصولات آن، مانند سس کچاپ، پیتزا با سس گوجه ‌فرنگی، سس پاستا و سس چیلی پرهیز کنید.

  • سوسیس و مواد غذایی کنسرو شده

سوسیس و مواد غذایی کنسرو شده، سرشار از مواد مصنوعی هستند که باعث ایجاد بیش از حد اسید در خون و معده می شوند. این نوع غذاها با چربی بالا بر متابولیسم معده شما تاثیر می گذارند. اضافه کردن این غذاها به رژیم روزانه منجر به بیماری هایی مانند چاقی و سطوح بالای کلسترول و چربی می شود.

غذاهای ممنوع برای کسانی که رفلاکس معده و سوزش معده دارند
غذاهای ممنوع برای کسانی که رفلاکس معده و سوزش معده دارند
  • قهوه

برای کسانی که برای بازیابی قدرت و انرژی روزانه، چیزی جز نوشیدن قهوه را انتخاب نمی کنند، یک مشکل اساسی وجود دارد. قهوه اگرچه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد، ولی یکی از منابع اصلی کافئین است و کسانی که از سوزش سر دل رنج می برند، باید از آن اجتناب کنند. کافئین باعث افزایش اسیدیته‌ معده و رفلاکس اسید می شود.

همچنین قهوه فشار را در اسفنکتر تحتانی معده کاهش می ‌دهد، که می ‌تواند در افراد مستعد باعث “سوزش سر دل” یا وخامت اوضاع شود. قهوه فرآیند تخلیه‌ معده را نیز سرعت می‌ بخشد که ممکن است باعث شود محتوای به شدت اسیدی آن خیلی سریع ‌تر از حالت عادی وارد روده‌ کوچک شود. این امر سبب جراحت بافت روده ‌ای می ‌شود.

  • گوشت قرمز

مصرف بیش از حد این نوع گوشت سطح التهاب بدن را افزایش می دهد. گوشت قرمز سطح اسیدیته بدن را بالا می برد و مشکلا هضم ایجاد می کند.

  • مرکبات

مرکباتی مانند پرتقال، لیمو، و گریپ فروت می ‌توانند علائم رفلاکس و سوزش معده یا سر دل را تشدید کنند. بنابراین، از مصرف این میوه‌ ها چه به صورت کامل و چه به صورت آب ‌میوه خودداری کنید. مرکبات اسید فراوانی دارند و برای مجرای گوارشی آزاردهنده هستند. اسیدیته‌ بالای مرکبات سبب شل شدن اسفنکتر مری و تشدید علائم می‌ شود، به ویژه وقتی که با معده‌ خالی مصرف شوند.

  • شکلات

شکلات به سه دلیل برای افرادی که از رفلاکس اسید رنج می ‌برند مضر است. اول آن که شکلات حاوی کافئین و محرک‌ های دیگری مانند تئوبرومین است که باعث رفلاکس یا سوزش معده می ‌شوند. تئوبرومین نوعی متیل‌ گزانتین است که مانع تنگ شدن ماهیچه‌ اسفنکتر تحتانی می ‌شود و به این ترتیب به شکل مستقیم احتمال رفلاکس شدید اسید را افزایش می‌ دهد. دوم آن ‌که شکلات چربی بالایی دارد، یعنی هضم آن طولانی ‌تر است و می‌ تواند محرک رفلاکس یا سوزش معده باشد. و سوم آن ‌که کاکائو می‌ تواند باعث شود سلول ‌های روده ‌ای، اسفنکتر مری را شل کنند و اجازه دهد اسید معده زیاد شود.

منبع: عصر ایران