تکرر ادرار و احساس دفع ناکامل ادرار|درمان بی اختیاری ادرار در مردان

علت و درمان بی اختیاری ادرار در مردان,احساس ناتوانی در نگه داشتن ادرار
علت و درمان بی اختیاری ادرار در مردان,احساس ناتوانی در نگه داشتن ادرار

چرا نمی توانید ادرار خود را کنترل کنید؟

مردان دارای غده ای به نام پروستات هستند که زنان از آن بی بهره اند. این اندام به اندازه یک گردو است و بین مثانه و آلت تناسلی قرار دارد. مجرای پیشاب درست از میان آن عبور می کند. وظیفه پروستات ترشح مایعی است که اسپرم ها را تغذیه و از آنها در زمان انزال محافظت می کند.

تا دهه چهارم زندگی مردان، پروستات به طور معمول عملکرد درست خود را حفظ می کند، بدون این که حتی متوجه آن باشید. اما با افزایش سن، احتمال تورم و بزرگ شدن پروستات نیز افزایش می یابد.

در حقیقت، این شرایط که به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می شود حدود 50 درصد مردان در بازه سنی 51 تا 60 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. هرچه سن افزایش می یابد، این شرایط نیز شایع‌تر می شود. تا 81 سالگی، احتمال این که دارای پروستات متورم باشید 90 درصد است.

زمانی که مکان قرارگیری پروستات را مد نظر قرار دهید، جای شگفتی نیست که تورم آن می تواند احساس ناتوانی در نگه داشتن ادرار را ایجاد کند.

اما با برخی روش های تغذیه ای ساده می توانید مقداری این شرایط را بهبود ببخشید. اگر تحریک پذیری پروستات شما را به ستوه آورده است استفاده از مکمل ها می تواند به عنوان یک راه حل مد نظر قرار بگیرد.

نقش ماده معدنی روی برای سلامت پروستات

روی و پروستات دوستان خوبی برای یکدیگر هستند. این ماده معدنی مهم برای سلامت پروستات ضروری است. در حقیقت، روی بیشتری در یک پروستات سالم نسبت به دیگر بخش های بدن وجود دارد. پژوهش ها رابطه بین کاهش سطوح روی با پروستات متورم را نشان داده اند. در یک مطالعه، پژوهشگران دریافتند که سطوح روی در بافت هایی که تحت تاثیر بزرگ شدن پروستات قرار گرفته بودند 61 درصد کمتر از بافت های پروستات عادی بوده است.

بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند که افزایش سطوح روی می تواند به کاهش تورم پروستات کمک کند. و این شرایط می تواند پایانی بر مشکلات ادراری شما نیز باشد.

شما می توانید با افزایش مصرف مواد غذایی سرشار از روی سطوح این ماده معدنی را در بدن خود افزایش دهید. صدف چروک یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه است. از دیگر منابع خوب برای روی می توان به بادام هندی، خرچنگ ، نخود و گوشت مرغ اشاره کرد. مکمل های روی نیز در انواع مختلف در بازار موجود هستند.

درمان نیامدن ادرار,درمان تخلیه نشدن کامل ادرار در مردان
درمان نیامدن ادرار,درمان تخلیه نشدن کامل ادرار در مردان

درمان با نخل اره ای

اگر در اینترنت جستجویی درباره چگونگی توقف مشکلات ادراری کرده باشید، احتمالا با نخل اره ای (Saw Palmetto) مواجه شده اید. این گیاه دارویی یکی از بهترین راه حل ها برای درمان پروستات متورم است. نخل اره ای دیر زمانی است که برای “درمان مشکلات ادراری” مورد استفاده قرار می گیرد و این روش برای افراد بسیاری موثر واقع می شود.

پژوهش ها نشان داده اند که نخل اره ای می تواند به کوچک شدن بافت های متورم پروستات کمک کند. و این به معنای آن است که می تواند در تسکین احساس نیاز مکرر به استفاده از توالت نیز نقش داشته باشد. افزون بر این، نخل اره ای ممکن است به کاهش بیدار شدن های شبانه برای استفاده از توالت و افزایش ادرار خروجی هنگام دفع آن نیز کمک کند.

در صورت تمایل به استفاده از مکمل نخل اره ای نمونه هایی از شرکت های معتبر با بهترین کیفیت را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که استفاده از نخل اره ای بهبودی سریع را حاصل نمی کند و چهار تا شش هفته باید به مصرف مکمل ادامه دهید تا اثرات آن مشخص شود.

خاصیت گزنه دو پایه

گزنه دو پایه یک گیاه دارویی مفید و درمانی رایج برای پروستات متورم محسوب می شود. گزنه دو پایه می تواند نیروی جریان ادرار را افزایش دهد. این به معنای آن است که پس از تخلیه کامل مثانه می توانید آرامش بیشتری را تجربه کنید و بیدار شدن های شبانه برای استفاده از توالت نیز کاهش می یابند.

در تحقیقاتی بر روی افرادی با این مشکل، شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شده و یک گروه مکمل گزنه و گروه دیگر دارونما مصرف می کردند. در نهایت مشخص شد جریان ادرار در گروهی که مکمل گزنه دریافت کرده بودند 14 درصد افزایش داشته است. اما نتیجه قابل توجه دیگر کاهش 40 تا 53 درصدی ادرار باقی مانده در مثانه بود.

این به معنای توقف احساس نیاز به استفاده مکرر از توالت برای بسیاری از مردانی بود که این مکمل را دریافت کرده بودند.

پیجیوم آفریکانوم

پیجیوم از پوست درخت آلوی آفریقایی استخراج می شود. این محصول می تواند اثرات قابل توجهی روی کاهش علائم پروستات متورم داشته باشد. مردان بسیاری که مکمل پیجیوم را مصرف کرده اند، خواب راحت شبانه بدون نیاز به استفاده از توالت برای دفع ادرار را گزارش کرده اند.

طی یک بررسی بزرگ که 18 مطالعه را درباره پیجیوم و هایپرپلازی خوش خیم پروستات شامل می شد، پژوهشگران دریافتند که این گیاه دارویی به طور قابل توجهی جریان ادرار و نشانه های ناراحت کننده ادراری را بهبود بخشیده است. در حقیقت، مردانی که مکمل پیجیوم آفریکانوم مصرف کرده بودند نسبت به گروهی که دارونما مصرف کرده بودند دو برابر احتمال بیشتری داشت احساس تسکین و راحتی را گزارش کنند.

به طور کلی، ادرار شبانه تا 19 درصد کاهش یافته بود، تخلیه مثانه تا 24 درصد افزایش داشت و جریان ادرار تا 23 درصد افزایش یافته بود. به بیان دیگر، مصرف این گیاه دارویی برای مردان بسیاری تسکین بخش بود.

منبع:asriran.com