علائم و درمان سرطان غدد لنفاوی (لنفوم)|تشخیص بيماري هوچكين

علائم سرطان غدد لنفاوی و روش‌های تشخیص و درمان بیماری هوچکین
علائم سرطان غدد لنفاوی و روش‌های تشخیص و درمان بیماری هوچکین

علائم لنفوم کدامند؟

در اکثر موارد اولین علامت لنفوم بزرگی و تورم یک یا چند غده ی لنفاوی می باشد. این غدد متورم ممکن است از زیر پوست قابل لمس باشند واغلب بدون درد می باشند. این علامت بیشتر در غدد لنفاوی گردن، کشاله ی ران، زیر بغل یا معده، دیده می شود. غدد لنفاوی عمقی تر بدن نیز، ممکن است متورم شده و سبب ایجاد علائمی شوند به عنوان مثال: “تورم غدد لنفاوی” اطراف ریه ها می تواند سبب سرفه یا اختلالات تنفسی شود.

علائم دیگر لنفوم عبارتند از

 • تب
 • کاهش وزن
 • تعریق شبانه به گونه ای که لباس های بیمار خیس می شود.

انواع لنفوم

 • لنفوم هوچكين
 • لنفوم غیر هوچكين

لنفوم هوچكين

هوچكين يكي از انواع سرطان است كه لنفوم ناميده مي شود. لنفوم اصطلاح عمومي سرطان هايي است كه در سيستم لنفاوي توسعه مي يابند. بيماري هوچكين يك نوع غير معمول لنفوم است كه در آمريكا كمتر از 1% كل انواع سرطان ها را شامل مي شود. انواع ديگر سرطان هاي سيستم لنفاوي، لنفوم هاي غير هوچكين ناميده مي شوند.

سيستم لنفاوي قسمتي از سيستم ايمني بدن است كه به دفاع بدن در برابر بيماري و عفونت كمك مي كند. عوامل خطر (ريسك فاكتورها ) محققين از طريق انجام مطالعات سعي دارند به علت بيماري و روش هاي مؤثر درماني پي ببرند. تاكنون، علت يا علل بيماري هوچكين شناخته نشده است و پزشكان نمي توانند توضيح دهند كه چرا يك فرد به اين بيماري مبتلا ميشود ولي ديگري مبتلا نمي شود.

البته واضح است كه بيماري هوچكين به دنبال صدمه يا ضربه ايجاد نمي شود و مسري و واگيردار نيست. محققين با مطالعه الگوهاي سرطان در جامعه ،دريافته اند عوامل خطر معيني در ايجاد بيماري نقش دارند ولي برخلاف انتظار ، ممكن است فردي با داشتن اين ريسك فاكتورها مبتلا به بيماري هوچكين نشود در حالي كه فرد مبتلا به هوچكين نيز، هيچ كدام از اين ريسك فاكتورها را نداشته باشد.

عوامل ایجاد کننده سرطان لنفوم و نشانه و درمان سرطان لنفوم
عوامل ایجاد کننده سرطان لنفوم و نشانه و درمان سرطان لنفوم

عوامل خطر بيماري هوچكين

1- سن/جنس

اغلب اوقات در افراد داراي سنين 34- 15 سال و يا افراد بالاي 55 سال ديده مي شود. در مردان شايع تر از زنان مي باشد.

2- تاريخچه فاميلي

برادران و خواهران بيماران احتمال ابتلاي بيشتري دارند.

3- ويروس

اپشتین بار ویروس ، عاملي است كه احتمال ابتلا به هوچكين را افزايش ميدهد. افرادي كه در مورد احتمال ابتلا به هوچكين نگران هستند بايد با پزشك خود درباره بيماري و علايم آن و نيز برقراري برنامه منظم كنترل دوره اي، صحبت نمايد.

علائم و نشانه های بيماري هوچكين

 • تورم بدون درد در يكي از غده هاي لنفاوي گردن، زير بغل يا كشاله ران
 • تب هاي راجعه بدون علت
 • تعريق شبانه
 • كاهش وزن بدون دليل
 • خارش شديد پوستي

نکته: وجود هر كدام از اين علايم ،حتما نشانه وجود “بيماري هوچكين” نيست.

در اغلب موارد، اين علايم در وضعيت هايي كه زياد جدي نمي باشند همانند آنفلوانزا نيز ديده مي شوند. بيماران در صورت تداوم اين علايم، بايستي هر چه زودتر به پزشك براي تشخيص و مراقبت و درمان مراجعه كنند ولي هرگز منتظر وجود درد نباشند چرا كه هوچكين در مراحل اوليه بدون درد است. بيماران براي اطمينان بيشتر، بهتر است توسط پزشك معاينه شوند زيرا تنها پزشك متخصص، قادر به تشخيص بيماري هوچكين است.

لنفوم غیر هوچکین چیست؟

لنفوم غیر هوچکین نوعی سرطان است. لنفوم واژه ای کلی است که به تمام سرطانهای برخاسته از دستگاه لنفاوی اطلاق می شود. بیماری هوچکین نوعی لنفوم می باشد.

سایر انواع لنفوم همراه با هم و در گروهی جداگانه طبقه بندی می شوند. لنفوم ٥ % کل موارد سرطان را در آمریکا شامل می شود. دستگاه لنفاوی بخشی از دستگاه ایمنی است که بدن را در مبارزه علیه بیماری و عفونت یاری می رساند،‌ دستگاه لنفاوی شامل شبکه ای از لوله های نازک است که به مانند رگهای خونی شاخه شاخه شده و در بافتهای بدن گسترش می یابند.

 علائم و نشانه ها غیر هوچکین :

1- شایعترین علامت لنفوم غیر هوچکین، تورم بدون درد گره های لنفی گردن،‌ کشاله ران و یا زیر بغل می باشد

2- تبی که علتی برای آن یافت نمی شود.

3- تعریق شبانه

4- خستگی مداوم

5- کاهش وزن بدون توجیه

6- خارش پوست

7- لکه های قرمز رنگ روی پوست

نکته: البته هنگامی که علائم بالا در بیماری مشاهده می شود، نمی توان به صراحت و اطمینان رأی بوجود “لنفوم غیر هوچکین” داد چرا که این نشانه ها ممکن است در بیماریهای خوش خیم تر نظیر آنفلوآنزا و یا سایر عفونتها نیز دیده شود. بنابراین صرفا نظر پزشک ملاک تشخیص خواهد بود.

هنگامی که در فردی علائم فوق الذکر یافت شود،‌ باید حتما به پزشک مراجعه نماید چرا که تشخیص و درمان زودرس بیماری بسیار حائز اهمیت است.

راههای تشخیص لنفوم

1- بیوپسی غدد لنفاوی، پزشک یک قسمت و یا همه ی غده ی لنفاوی متورم را خارج کرده و آن را از نظر داشتن سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

2- بیوپسی مغز استخوان، پزشک یک نمونه ی کوچک از مغز استخوان فرد را که یک بافت اسفنجی در داخل استخوان می باشد، خارج می کند سپس این نمونه در زیر میکروسکوپ از نظر داشتن سلول های سرطانی بررسی می گردد.

3- بیوپسی های دیگر، پزشک ممکن است نمونه های کوچکی از بافت های غیر طبیعی نقاط دیگر بدن نیز تهیه و در زیر میکروسکوپ چک کند.

4-  CT اسکن، PET اسکن یا تصاویر تشخیصی دیگر، این تست ها تصاویری از ارگان های داخل بدن را نشان داده و می توانند هرگونه بافت غیر طبیعی را نمایان کنند.

درمان لنفوم چگونه است؟

پزشکان می توانند به روش های مختلف لنفوم را درمان کنند. برخی از انواع لنفوم باید به سرعت درمان شوند اما برخی دیگر که رشد آهسته ای دارند و علائم ایجاد نمی کنند اغلب در ابتدا احتیاج به درمان ندارند.

 • شیمی درمانی

شیمی درمانی اصطلاحی ست که پزشکان برای توصیف برخی از داروها که سلول های سرطانی را از بین می برند، استفاده می کنند.

 • پرتو درمانی

پرتو می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد.

 • پیوند مغز استخوان

در این درمان سلول های مغز استخوان که قبلا با شیمی درمانی یا پرتو درمانی از بین رفته اند، جایگزین می شوند.

بیماری لنفوم چیست و چطور درمان می شود
بیماری لنفوم چیست و چطور درمان می شود

مراقبت های پس از درمان

پس از درمان، بیمار مرتباً توسط پزشک چک می شود تا از عدم عود لنفوم اطمینان حاصل شود. این پیگیری منظم شامل معاینه ی پزشکی و انجام برخی از آزمایش ها می باشد. برخی اوقات پزشک آزمایش خون و تصاویر تشخیصی نیز درخواست می کند. علاوه بر این بیمار باید از لحاظ داشتن علائم لنفوم بررسی گردد زیرا داشتن این علائم مبنی بر عود بیماری می باشد. فرد در صورت داشتن این علائم باید آنها را به پزشک یا  خود اطلاع دهد.

در صورت عود لنفوم چه اقداماتی صورت می گیرد؟

در صورتی که لنفوم عود کند بیمار تحت پیوند مغز استخوان، پرتو درمانی و یا شیمی درمانی بیشتر قرار می گیرد.

منابع:cancer.gov

torghabehonline.com
dr.ehtejab.com