مصرف برنج پخته مانده و بیات باعث تهوع,اسهال,گرفتگی عضلات

مضرات برنج پخته مانده,خطرات استفاده از برنج پخته شده مانده و بیات
مضرات برنج پخته مانده,خطرات استفاده از برنج پخته شده مانده و بیات

زندگی ماشینی امروز ما رو کاملا تنبل کرده ، برای همین خانم های ایرانی معمولا وقتی میخوان برای نهار برنج درست کنن با خودشون میگن بهتره چند استکان بیشتر درست کنم تا برای شام هم بمونه چون پیش خودشون فکر میکنن که دیگه شب کی حوصله داره شام درست کنه؟ اما این کار کاملا اشتباهه برای این که بفهمید چرا برای وعده غذایی تون برنج پخته از قبل مونده رو نباید بخورید مطلب زیر رو بخونید.

چرا برنج بیات و از قبل پخته شده را مصرف نکنیم؟

بسیاری از افراد برنج مانده از وعده نهار را برای شام یا از وعده شام مانده را برای نهار فردایشان نگه می دارند. مصرف برنج پخته از قبل مانده اشتباه بزرگی است که ممکن است خطرات جبران ناپذیری را ایجاد کند به همین دلیل دانشمندان توصیه می کنند که هرگز برنج بیات و از قبل پخته شده را مصرف نکنیم ، چرا که در برنج مانده، باکتری ای به نام باسیلوس سرئوس رشد می کند که خطرناک است.

مواد سمی حاصل از این “باکتری باسیلوس سرئوس” موجب گرفتگی عضلات ، اسهال و تهوع شدید می شود.

مضرات برنج پخته مانده

مسمومیت غذایی باسیلوس سرئوس یک توصیف کلی است همچنین دو نوع مشخص از گونه های بیماری ایجاد شده توسط دو متابولیت مشخص ایجاد می گردد. گونه ی اسهالی بیماری بوسیله ی پروتئینی با وزن مولکولی بالا ایجاد می شود در حالیکه بنظر می رسد نوع استفراغ آور بیماری توسط پپتید مقاوم به حرارت با وزن مولکولی کم ایجاد می شود.

  • طبیعت بیماری

نشانه های بیماری ایجاد شده توسط باسیلوس سرئوس اسهالی و مسمومیت غذایی ناشی از آن، مشابه نشانه های مسمومیت غذایی کلستریدیوم پرفریژینس می باشد.

اولین نشانه ها، اسهال آبکی، دردهای ماهیچه ای شکمی، و درد حاصله بمدت 15 – 6 ساعت پس از مصرف غذای آلوده می باشد. استفراغ ممکن است همراه با اسهال باشد. اما استفراغ نسبتا شایع تر است. در بیشتر مواقع نشانه ها در مدت 24 ساعت بروز می کند. نوع تهوع آور مسمومیت غذایی به کمک نشانه های تهوع و استفراغ طی زمان 5 تا 6 ساعت پس از مصرف غذای آلوده، شناسایی می گردد.

همچنین درد عضلات شکمی و گرفتگی آن و یا اسهال ممکن است رخ دهد. طول دوره ی نشانه های بیماری کمتر از 24 ساعت است. نشانه های اینگونه از مسمومیت غذایی به موازات مسمومیت غذایی ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس می باشد. برخی از زیر گونه های باسیلوس سویتیلیس و باسیلوس لیشنی فرمیس از گوشت مرغ و گوسفند پدید آورنده ی مسمومیت غذایی جدا شده است.

باکتری مضر در برنج پخته مانده

این ارگانیسم ها اثبات کننده ی تولید سموم بسیار مقاوم به حرارت می باشد که ممکن است مشابه سم تهوع زای مشابه باسیلوس سرئوس باشد. حضور تعداد زیاد باسیلوس سرئوس (بیشتر از 10 به توان 6 ارگانیسم بر گرم) در غذا ، نشان دهنده ی رشد فعال ارگانیسم ها در رسیدن آن به مرز خطر آفرینی برای سلامتی می باشد.

  • تشخیص علائم بیماری در انسان

تعیین باسیلوس سرئوس بوسیله ی یک محلول شناساگر در یک ماده ی غذایی نیازمند:

1. جداسازی گونه های مشابه سروتیپی از غذاهای مشکوک یا مدفوع یا استفراغ بیمار

2. جداسازی تعداد زیادی از سروتیپ های شناخته شده ی باسیلوس سرئوس که موجب بیماری های غذایی می گردند و جداسازی آنها از مدفوع، استفراغ و یا هوای آلوده.

3. جداسازی باسیلوس سرئوس از غذاهای مشکوک و تعیین میزان انتروتوکسین زایی آن به کمک تست سرمی (سم مولد اسهال) یا تست بیولوژیکی (اسهال و استفراغ) می باشد.

سریع ترین راه شناخت نشانه های شکل استفراغ آور بیماری، همراه ساختن آن با برخی غذاهای شاهد که اغلب برای تشخیص نشانه های این نوع مسمومیت غذایی کافی است، می باشد.

  • غذاهای وابسته

انواع متعددی از غذاها شامل گوشت ها، شیر، سبزیجات و ماهی با گونه ی اسهالی مسمومست غذایی در ارتباط هستند. گونه ی تهوع آور مسمومیت به طور عمومی با محصولات برنج در ارتباط است. به هر حال سایر محصولات نشاسته ای مثل سیب زمینی، پاستا و انواع پنیر نیز با این نوع مسمومیت در ارتباط می باشند.

منبع : alodoctor.com