مرگ مغزی درمان ندارد,علت و علائم مرگ مغزی,نشانه مرگ مغزی

نحوه تشخیص مرگ مغزی,علت و علائم مرگ مغزی
نحوه تشخیص مرگ مغزی,علت و علائم مرگ مغزی

منظور از مرگ مغزي چیست؟

آسيب و تخريب غير قابل جبران به نيمكره ها و ساقة مغز را مرگ مغزي گويند.

تعريف فيزيولوژيك مرگ مغزي

محو كامل تظاهرات فيزيولوژيك قشر خاكستري و هسته هاي قاعده مغز و همچنين ساختمان مشبک و ساير اجزاء ساقة مغز به عنوان مرگ مغزي تلقي مي شود.

علایم مرگ مغزی

 • صحبت نمی کند.
 • نمی بیند.
 • به هیچ یک از تحریکات خارجی پاسخی نمی دهد.
 • بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی قادر به تنفس نخواهد بود.

در “مرگ مغزی”، خونرسانی به مغز متوقف شده، اكسیژن رسانی به آن انجام نمی گیرد. مغز تمام کارکرد خود را از دست می دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می گردد. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه ها هنوز دارای عملکرد هستند، بتدریج در طی چند روز آینده، از کار خواهند افتاد.

علل شایع مرگ مغزی

 • تصادفات رانندگی
 • وارد آمدن ضربه شدید به سر
 • سقوط از ارتفاع
 • خونریزی‌های داخلی مغز
 • سکته مغزی
 • مسمومیت‌های شدید

مرگ مغزی چگونه رخ می دهد؟

هر گونه آسیب شدید به مغز می تواند منجر به تورم بافتی شود. از آنجایی که مغز در یك فضای بسته (استخوان جمجمه) قرار دارد و جایی برای این افزایش حجم وجود ندارد، بر بخش های پایین تر مغز (ساقه مغز) فشار آورده، مانع جریان گردش خون به قسمت های بالایی می گردد و بیش از پیش مانع اكسیژن رسانی می شود.

این فرایند ممكن است چند دقیقه یا چند روز به درازا بكشد. قلب به کمک دستگاه تنفس مصنوعی به فعالیت ادامه داده، به اعضای دیگر اكسیژن می رساند، در حالی كه بافت مغز و ساقه مغز كه وظیفه كنترل تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارند از این ماده حیاتی (اكسیژن) محروم مانده، دچار مرگ می شوند.

مرگ مغزي چه تأثيري براعضاي ديگر بدن دارد؟

مرگ مغزي يعني نرسيدن اكسيژن يا جريان خون به مغز، ولي اعضاي ديگر بدن مانند قلب، كليه ها يا كبد تا مدتي زنده و قابل پيوند هستند. اين ارگانها، درصورت اقدام به موقع، مي تواننددر بدن شخص ديگري بوسيله پيوند اعضا استفاده شوند. با اين حال، تخريب اعضاي بدن به فاصله كمي پس از مرگ مغزي شروع مي شود. به همين علت است كه فرايند پيوند اعضا بايد هرچه زودتر انجام شود.

علائم مرگ مغزی

 • بیمار در اغمای عمیق باشد

شواهدی دال بر مصرف داروهای تضعیف کننده دستگاه عصبی مرکزی وجود نداشته باشد، شواهدی دال بر هیپوترمی (دمای کمتر از 32 درجه) بعنوان عامل اغما وجود نداشته باشد، اختلالات متابولیک، توکسیک، اندوکرین عامل اغمای بیمار نباشند.

 •  قطع کامل تنفس و عدم وجود تنفس خود به خودی

این شرایط باید موجب وابستگی و نیاز قطعی به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) گردیده باشد. در این مورد رد مصرف داروهای شل کننده (عوامل مهار کننده عصبی عضلانی) و سایر داروها بعنوان عامل نارسایی تنفسی ضروری است.

 • با اقدامات معمول علت اغما حتی الامکان مشخص شده باشد

پزشکان همچنین برای اثبات مرگ مغزی بررسی‌های بالینی لازم را انجام می‌دهند.

این بررسی‌ ها عبارتند از: عدم حرکات خود به خودی و عدم پاسخ به شدیدترین تحریکات دردناک، ثبات قطر مردمک‌ ها و عدم واکنش به تحریکات نوری با شدت‌های متفاوت.

تایید نهایی یافته‌های بالینی با انجام و اثبات آزمون‌های پاراکلینیک تکمیلی صورت می‌پذیرد. از تست آپنه برای مشاهده فعالیت تنفسی بیمار استفاده می‌شود که در صورت عدم مشاهده هرگونه فعالیت تنفسی بدون دستگاه ونتیلاتور، مرگ مغزی بیمار تایید می‌شود. همچنین در دو نوبت و حداقل به‌ فاصله 6 ساعت و هر نوبت به‌مدت 20 دقیقه از بیمار نوار مغزی گرفته می‌شود که ایزوالکتریک بودن نوار مغزی در دو نوبت مؤید مرگ مغزی است.

تمام این مراحل تحت نظر تیمی از کارشناسان شامل دو پزشک متخصص نورولوژی (عصب شناسی) و یا یک متخصص نورولوژی و یک متخصص جراحی مغز و اعصاب، یک پزشک متخصص بیهوشی و پزشک نماینده سازمان پزشکی قانونی کشور انجام می‌شود و درصورتی‌ که کلیه یافته‌ های بالینی و آزمون‌ ها به‌مدت ۲۴ ساعت بدون تغییر بمانند، مرگ مغزی از سوی این متخصصان تایید می‌شود.

آیا مواردی از مرگ مغزی بوده است که بهبود یافته باشند؟

خیر، مواردی که شنیده اید فرد دچار مرگ مغزی شده و سپس بهبود یافته است، در واقع مرگ مغزی نبوده است. این بیماران در کمای عمیق بوده ولی نزدیکان آنها و یا حتی گاهی برخی از پزشکان و پرستارانی که درباره تفاوت مرگ مغزی و کما اطلاعات کافی ندارند چنین برداشت نادرستی کرده اند..

نکته: امکان بهبودی و بازگشت بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان وجود ندارد.

مطلب مرتبط: مسمومیت با آب می تواند به تشنج، آسیب مغزی، کما و حتی مرگ منجر شود

مطلب مرتبط: اتفاقات و فرآیندهای بدن “بعد از مرگ” | دلیل “بوی تعفن” بعد از مرگ

مطلب مرتبط: بهترین روش برای کنار آمدن و “قبول کردن مرگ عزیزان” چیست؟ | تحمل مرگ عزیزان

منابع:ehda.ir
pezeshk.us