چه میوه هایی باعث “کاهش اشتها” و “لاغری” می شوند؟

انواع صبحانه های رژیمی,بهترین مواد غذایی برای لاغری
انواع صبحانه های رژیمی,بهترین مواد غذایی برای لاغری

برای لاغری چه بخوریم؟

اگر از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید و مصرف مواد غذایی سالم و کامل را در زندگی تان به یک رویه ثابت تبدیل سازید، به صورت خودکار بسیاری از خوراکی های ناسالم از رژیم غذایی شما حذف می شوند. در ادامه مطلب برخی از خوراکی های مفید و مناسب رو براتون آوردیم که بهترین رژیم غذایی برای سلامتی بدن و کاهش اشتها و در نتیجه لاغری محسوب می شوند.

پروتئین

تخم مرغ، یکی از بهترین انتخاب ها برای صبحانه است. طبق مطالعه منتشر شده در American Journal of Nutrition، خوردن صبحانه سرشار از پروتئین با افزایش احساس سیری ارتباط دارد، ولع شبانه به مصرف خوراکی ها را کاهش می دهد و حتی هوس های غذایی را کنترل می کند. تخم مرغ یک منبع غنی از پروتئین و سایر مواد مغذی سالم شامل کولین است. کولین، همچنین در گوشت ها، غذاهای دریایی و سبزیجات یافت می شود. این ماده، ژنی را که باعث ذخیره ی چربی دور کبدی می شود را مهار می کند.

به گفته متخصصان، اگر ما به اندازه کافی در وعده صبحانه از پروتئین استفاده نکنیم، توده عضلانی بدن و همچنین متابولیسم را ضعیف می‌کنیم. آمارها نشان می دهند که بسیاری از مردم جهان به اندازه کافی از پروتئین ها در وعده های ناهار و شام استفاده می‌کنند، اما وعده صبحانه آن‌ها فاقد پروتئین کافی است. این درحالی است که زنان در وعده صبحانه باید ۲۰ گرم پروتئین دریافت کنند.

بعضی از بهترین گزینه های پروتئینی برای صبحانه به این ترتیب هستند:‌ نان تست سبوس دار با کره بادام‌ زمینی خالص یا تخم‌مرغ، غلات صبحانه با ماست یونانی و انواع توت‌ها و بادام‌ها.

فیبر

اگر از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید و مصرف مواد غذایی سالم و کامل را در زندگی تان به یک رویه ثابت تبدیل سازید، به صورت خودکار بسیاری از خوراکی های ناسالم از رژیم غذایی شما حذف می شوند. این نکته خصوصا برای حذف منابع کربوهیدراتی ساده و تصفیه شده مهم است. در واقع، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر به‌خوبی فرآیندهای گوارشی را آهسته می کند و همین اتفاق به ایجاد احساس سیری مطلوب و شکل گیری انرژی پایدارتر در بدن کمک می رساند. بهترین منابع فیبردار عبارت‌اند از: نان تست سبوس‌دار، ‌جو دوسر، میوه ها و سبزی ها. توت یکی از بهترین میوه ها برای صبحانه است. توت ها نه تنها غنی از آنتی اکسیدان های مفید برای سلامت قلب هستند، بلکه حاوی مقادیر زیادی فیبر و ویتامین های C و K نیز می باشند. همچنین توت ها دارای  پلی فنل ها، مواد شیمیایی که به طور طبیعی باعث کاهش وزن شده و از تشکیل چربی جلوگیری می کنند، نیز هستند.

سبزی ها و میوه ها

بسیاری از ما استفاده از میوه ها و سبزی ها را، خصوصا در وعده صبحانه، جدی نمی گیریم. میوه ها و سبزی ها باید نیمی از هر وعده غذایی ما را به خودشان اختصاص بدهند. اما بیشتر افراد در وعده صبحانه اصلا حاضر به مصرف این مواد غذایی نیستند. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که مقداری اسفناج، فلفل دلمه ای یا کمی کدو به املت اضافه کنید تا یک صبحانه کاملا مغذی و عالی داشته باشید. استفاده کردن از انواع سبزی ها و میوه ها برای تهیه اسموتی نیز ترفند خوبی است.

سیب یکی از بهترین منابع  فیبر است .یک عدد سیب به همراه ماست کم چرب ، یک صبحانه ی  مغذی و ساده برای شماست. گریپ فروت یکی از بهترین میوه ها برای سوزاندن چربی هاست. حتی اگر هیچ  تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکردید، خوردن نصف گریپ فروت قبل از هر وعده ی غذایی می تواند به کاهش یک پوندی شما در طی یک هفته کمک کند. مکانیسم عمل گریپ فروت چگونه است؟ این میوه ی  تلخ به کاهش سطح انسولین ،هورمون ذخیره کننده ی چربی ها، کمک می کند. همچنین ۹۰ درصد این میوه آب است، بنابراین با پر کردن حجم معده به کاهش اشتها کمک خواهد کرد.

چربی های سالم

راه دیگر برای حفظ احساس سیری و آهسته کردن روندهای هضم،‌ استفاده از چربی های سالم است. در واقع،‌ اگر از چربی های سالم استفاده کنید، انرژی به صورت پایدار و مطلوب در بدنتان آزاد می شود و در نتیجه انرژی بهتری در ساعات صبح خواهید داشت. استفاده از نان تست سبوس دار همراه با آووکادو، یکی از بهترین صبحانه ها از این نظر محسوب می شود و همچنین، اضافه کردن مغزهای خام به غلات صبحانه یا اضافه کردن دانه‌های چیا یا بذر کتان به اسموتی سبزیجات. شما می‌توانید از روغن زیتون خالص برای پختن و آماده سازی بسیاری از غذاها استفاده کنید که سرشار از چربی های سالم و مهم است.

ترکیبات جدید

یکی از راه های کاربردی برای ایجاد میل به خوردن صبحانه سالم، استفاده از ترکیبات غذایی جدید است. البته برای این کار باید از خلاقیت خودتان به خوبی کمک بگیرید. در واقع، گزینه های صبحانه لزوما محدود نیستند و شما می توانید از غذاهای مختلف به عنوان صبحانه استفاده کنید. برای مثال،‌ ترکیب کردن تکه های سیب با ماست یونانی، دارچین و پوره کدو تنبل، نوعی صبحانه جدید و کاملا مغذی را برای شما فراهم می‌کند که قطعا تا پیش از این نخورده اید. نان های تاکو و تورتیلا نیز می توانند گزینه های جذابی برای شما باشند که حال و هوای تازه ای به صبحانه می دهند.

منبع : alodoctor.com