علت خون در خلط سینه,درمان سرفه های خون آلود و خلط خونی

خلط خونی,درمان خلط خون آلود،علت سرفه های خونی
خلط خونی,درمان خلط خون آلود،علت سرفه های خونی

خلط خونی چیست؟

هموپتیزی (به انگلیسی: Hemoptysis) یا خلط خونی، به سرفه یا بیرون آمدن خون یا خلط سینه خونی از ناحیه حنجره٬ نایژه، نای یا ریه‌ها گفته می‌شود. هموپتیز ممکن است بخاطر سرطان ریه ویا عفونت‌ ها مانند بیماری سل٬ برونشیت٬ سینه پهلو ویا دیگر بیماری‌ها یا پیامدهای قلبی-رگی است.

علت خون در خلط سینه

خون ممکن است از بخش های مختلف بدن سرچشمه بگیرد. خون موجود در خلط سینه به طور معمول از ریه ها سرچشمه می گیرد، اما در موارد کمتر، منشا آن می تواند معده یا دستگاه گوارش باشد. خلط خونی که از دستگاه گوارش سرچشمه می گیرد در پزشکی به نام هماتمسیس شناخته می شود.

از ریه ها (هموپتیزی): اگر خون قرمز روشن، کف آلود، و گاهی اوقات در ترکیب با مخاط است، احتمالا از ریه ها سرچشمه می گیرد و می تواند در نتیجه سرفه مداوم یا یک عفونت ریوی شکل گرفته باشد.

از دستگاه گوارش (هماتمسیس): اگر خون تیره است و به همراه آن ذرات غذا دیده می شود، احتمالا از معده یا مکانی دیگر در دستگاه گوارش سرچشمه می گیرد. این می تواند نشانه ای از شرایطی جدی‌تر باشد.

دلایل و علائم وجود خون در خلط سینه

برونشیت: برونشیت مزمن اغلب در پس وجود خون در خلط سینه قرار دارد. این بیماری شامل التهاب پایدار یا عود کننده مسیرهای هوایی به همراه سرفه و تولید خلط است.

برونشکتازی: این شرایط به واسطه بزرگ شدن پایدار بخش هایی از مسیرهای هوایی ریه شکل می گیرد. برونشکتازی اغلب با یک عفونت، تنگی نفس و خس خس سینه همراه است.

سرفه مداوم یا شدید: این شرایط می تواند دستگاه تنفسی فوقانی را تحریک کرده و موجب پارگی رگ های خونی شود.

خون دماغ شدید: عوامل بسیاری می توانند موجب خون دماغ شوند.

مصرف مواد مخدر: مواد مخدرف مانند کوکائین، که از طریق بینی استنشاق می شوند می توانند دستگاه تنفسی فوقانی را تحریک کنند.

داروهای ضد انعقاد خون: این داروها از لخته شدن خون پیشگیری می کنند که از آن جمله می توان به وارفارین، ریواروکسابان، دابیگاتران و آپیکسابان اشاره کرد.

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): بیماری مزمن انسدادی ریه به طور معمول موجب دشواری در تنفس، سرفه، تولید خلط و خس خس سینه می شود.

سینه پهلو: این بیماری و دیگر عفونت های ریوی می توانند موجب ایجاد خلط های خون آلود شوند. سینه پهلو به واسطه التهاب بافت ریه، معمولا به دلیل یک عفونت باکتریایی، تعریف می شود. افراد مبتلا به سینه پهلو معمولا سینه درد هنگام تنفس یا سرفه، خستگی، تب، تعریق، و لرز را تجربه می کنند. افراد مسن ممکن است به واسطه این بیماری با سردرگمی نیز مواجه شوند.

آمبولی ریه: این شرایط به واسطه وجود لخته خون در یک سرخرگ ریه تعریف می شود. آمبولی ریه به طور معمول موجب سینه درد و تنگی نفس ناگهانی می شود.

ورم ریه: این شرایط به واسطه وجود مایع در ریه ها شکل می گیرد. ورم ریه در افراد مبتلا به بیماری های قلبی شایع‌تر است. این شرایط موجب شکل گیری خلط صورتی و کف آلود و همچنین تنگی نفس شدید و گاهی اوقات سینه درد می شود.

سرطان ریه: افراد بالای 40 سال و سیگاری احتمال بیشتری دارد به سرطان ریه مبتلا شوند. این شرایط می تواند موجب سرفه پایدار، تنگی نفس، سینه درد، و گاهی اوقات استخوان درد و سردرد شود.

سرطان گردن: این شرایط به طور معمول از گلو، حنجره، یا نای آغاز می شود. سرطان گردن می تواند موجب تورم یا دردی که بهبود نمی یابد، گلو درد دائمی و بروز وصله های قرمز یا سفید در دهان شود.

فیبروز کیستیک: این بیماری ارثی به شدت به ریه ها آسیب وارد می کند. فیبروز کیستیک معمولا موجب دشواری در تنفس و سرفه پایدار به همراه مخاط غلیظ می شود.

گرانولوماتوز با پلی‌آنژیت: این شرایط التهاب رگ های خونی در سینوس ها، ریه ها، و کلیه ها را تعریف می کند. این شرایط به طور معمول موجب آبریزش بینی، خون دماغ، تنگی نفس، خس خس سینه، و تب می شود.

بیماری سل: یک باکتری موجب این عفونت ریوی شدید می شود که می تواند به شکل گیری تب، تعریق، سینه درد، احساس درد هنگام تنفس یا سرفه، و سرفه مداوم منجر شود.

تنگی دریچه های قلب: تنگ شدن دریچه میترال قلب می تواند موجب تنگی نفس، به ویژه هنگام اعمال زور یا زمانی که دراز کشیده اید، شود. از دیگر علائم می توان به تورم پاها، تپش قلب و خستگی، به ویژه با افزایش فعالیت بدنی، اشاره کرد.

یک آسیب دیدگی جدی: آسیب دیدگی سینه می تواند موجب پدیدار شدن خون در خلط سینه شود.

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک چه زمانی است؟

زمانی که سرفه موجب بالا آوردن مقدار قابل توجهی خون می شود یا به طور مکرر خون در مخاط سینه دیده می شود باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرد.اگر خون تیره است و ذرات غذا در آن وجود دارد، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید. همچنین، اگر به همراه خلط خون آلود با علائم زیر نیز مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید:

  • از دست دادن اشتها
  • کاهش وزن بی دلیل
  • وجود خون در ادرار یا مدفوع
  • سینه درد، سرگیجه، تب، یا سبکی سر
  • تشدید تنگی نفس

درمان خون در خلط سینه

هیچ وقت برای جلوگیری از دفع خلط خونی، شربت ضد سرفه مصرف نکنید. این کار باعث جمع شدن خون در درون بدن و مخفی ماندن علائم بیماری های جدی می شود. روش های درمانی، توقف خونریزی و بهبود دلیل زمینه ای که به شکل گیری “خلط خون آلود” منجر می شود را هدف قرار می دهند.

استروئیدها: اگر شرایطی التهابی دلیل خونریزی باشد، استروئیدها ممکن است مفید باشند.

آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها در موارد ابتلا به سینه پهلو یا بیماری سل استفاده می شوند.

برونکوسکوپی: این روش، تصویری دقیق از منابع احتمالی خونریزی ارائه می کند. ابزاری به نام آندوسکوپ از طریق بینی یا دهان وارد مسیرهای هوایی می شود. ابزارهای دیگری می توانند به انتهای آندوسکوپ متصل شوند. برخی از آنها برای توقف خونریزی طراحی شده اند، در شرایطی که برخی دیگر، به عنوان مثال، می توانند لخته خون را از بین ببرند.

آمبولیزاسیون: اگر یک رگ خونی اصلی دلیل خلط خون آلود باشد، پزشک ممکن است روشی به نام آمبولیزاسیون را توصیه کند. یک کاتتر وارد رگ خونی می شود، منبع خونریزی شناسایی می شود، و یک فنر فلزی، شیمیایی، یا قطعه ای از اسفنج ژلاتینی برای مهر و موم کردن آن استفاده می شود.

تزریق محصولات خون: اگر مشکلات انعقادی یا خون بیش از حد رقیق، مسئول “خلط خونی” هستند، ممکن است به تزریق عناصر موجود در خون، مانند پلاسما، عوامل انعقادی، یا پلاکت ها نیاز باشد.

شیمی درمانی یا پرتودرمانی: این موارد ممکن است برای درمان سرطان ریه به کار گرفته شوند.

عمل جراحی: این گزینه ممکن است برای حذف یک قسمت آسیب دیده یا سرطانی ریه مد نظر قرار بگیرد. عمل جراحی معمولا به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می شود و گزینه ای برای بهبود خونریزی شدید یا مداوم است.

وجود خون در خلط سینه، به ویژه در مقادیر کم، به طور معمول جای نگرانی ندارد. با این وجود، در برخی افراد با سابقه پزشکی مشکلات تنفسی یا افرادی که سیگار می کشند، این شرایط به ارزیابی بیشتر نیاز دارد.

روش درمانی خلط خون آلود با طب سنتی

تخم کاسنی، تخم گشنیز، تخم شربتی، بالنگو، به دانه، قدومه ی شیرازی، کندر خوراکی، مسطکی رومی، گل خطمی، تخم ختمی سفید، گل بنفشه، گل پنیرک، گل نیلوفر، تخم کاهو، تخم خشخاش، سکبینج، انقوزه، کوکنار، صمغ عربی، اسطو خدوس هندی، کتیرا پیچ خوراکی، بزر البنج، سه پستان، کاکنج، تاجریزی و نشاسته از هر کدام ۱۰ گرم  تهیه کنید بعد همه را باهم مخلوط کرده و در آسیباب بریزید و بسایید ، بعد با کمی آب به صورت خمیر سفتی در بیاورید و قرص هایی به اندازه ی یک نخود درست کنید .قرص ها را در آفتاب خشک کنید و هر صبح، ظهر و شب هر باردو عدد میل کنید

نکته مهم درباره خلط خونی

ﮔﺎﻫﯽ ﺧﻮنرﯾﺰي ﮐﻢ اﺳﺖ اﻣﺎ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﻪ ﻧﻮع ﺷﺪﯾﺪ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﻮد، ﭘﺲ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﯿﻤﺎربه پزشک ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﮐﻨﺪ و اﯾﻦ ﺣﺎﻟﺖ را ﺟﺪي ﺑﮕﯿﺮد . اﻏﻠﺐ ﺳﯿﮕﺎری ﻫﺎ دﯾﺪن ﺧﻠﻂ ﺧﻮﻧﯽ را ﺟﺪي ﻧﻤﯽ ﮔﯿﺮﻧﺪ و. ﻣﯽ ﮔﻮﯾﻨﺪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺳﺮﻓﻪ ي زﯾﺎد ﮔﻠﻮﯾﻢ زﺧﻢ ﺷﺪه و ﺑﻪ اﯾﻦ ﻓﮑﺮ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪ ﺷﺎﯾﺪ اﯾﻦ ﻋﻼﻣﺖ ﺑﺮوز ﯾﮏ ﻣﺸﮑﻞ ﺟﺪي در رﯾﻪ ي آﻧﻬﺎ ﺑﺎﺷﺪ . آﻧﻬﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ پزشک ﻣﺮاجعه ﮐﻨﻨﺪ و ﺗﺤﺖ درﻣﺎن ﻗﺮار ﺑﮕﯿﺮﻧﺪ.

منبع:asriran.com