درمان زانو درد با حرکات ورزشی,ورزش‌ های قاتل زانو

درمان زانو درد با حرکات ورزشی,ورزش‌ های قاتل زانو

رابطه درمان درد زانو و ورزش,زانو درد بر اثر ورزش
رابطه درمان درد زانو و ورزش,زانو درد بر اثر ورزش

گرچه ورزش نکردن یک اشتباه و در واقع خیانت بزرگ در حق سلامت جسم و روان است، اما ورزش غیر اصولی نیز اشتباهی دیگر است که عوارض منفی آن چه بسا بزرگ‌ تر و غیرقابل جبران‌ تر نیز باشد. با این‌ حال خیلی‌ ها نمی‌ دانند ورزشی که انجام می‌دهند از محور اصول و قواعد درست خود خارج است و بدتر از آن نمی‌دانند که ورزش غیر اصولی چه آسیبی به بدنشان وارد می‌کند.

اگر می‌خواهید ورزش اصولی انجام دهید گفت‌وگوی ما را با دکتر مهرداد بهرامیان، فیزیوتراپیست و عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران بخوانید.

ورزش‌ های قاتل زانو

از مهم‌ترین ورزش‌های آسیب‌زا برای زانو می‌توان به ورزش‌ های جهشی که ورزشکار با تمام وزن ناگهان روی مفصل فشار وارد می‌کند (والیبال، بسکتبال، فوتبال، کلیه ورزش‌های رزمی و کشتی) اشاره کرد. از سوی دیگر، حرکت‌هایی که در وضعیت خم مفصل، ورزشکار را وادار به چرخش می‌کند باعث آسیب مستقیم به مینیسک و رباط صلیبی می‌شود و گاهی برای همیشه ورزشکار را از ورزش حرفه‌ای دور می‌کند. بنابراین تقویت درست عضلات زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند از بسیاری ازاین آسیب‌ها جلوگیری کند.

هنگام سرماخوردگی ورزش نکنید

اگر آنفلوآنزا (سرماخوردگی همراه با تب و عفونت) دارید با ورزش خطر بیماری و عوارض جدی آن را زیاد می‌کنید. در طول ورزش جریان خون در قلب حدود پنج مرتبه بیشتر از مواقع عادی است. عامل بیماری آنفلوآنزا می‌تواند روی قلب شما متمرکزشده و سبب التهاب در بافت قلب شود. فعالیت فیزیکی در زمان ابتلا به سرماخوردگی ضرر یا فایده‌ای ندارد، اما ورزش همراه با آنفلوآنزا می‌تواند آسیب جدی به سلامت تان وارد کند.

ورزش خانم‌ ها در زمان پس از یائسگی

خانم‌ها بعد از 50 سالگی با چند خطر مواجه هستند از جمله کاهش تحرک و افزایش وزن، کاهش سطح استروژن در بدن به دلایلی مثل یائسگی زودرس که هر دوی اینها می‌تواند روند تخریب سطوح مفصلی را سرعت ببخشد. با این تفاسیر، مشاوره با یک متخصص غدد و کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست برای انتخاب ورزش مناسب و تمرینات آب‌ درمانی بهترین انتخاب در این سن است. فراموش نکنید بهترین راه‌حل برای جلوگیری از به تعویق انداختن عوارض کهولت سن، ورزش کردن اصولی و درست است.

ورزش، آرتروز می‌ آورد؟

آرتروز پدیده‌ای است که با روند افزایش سن در همه افراد ایجاد می‌شود و علائمی چون التهاب و تورم و کاهش فضای مفصلی به همراه دارد. ولی این خوردگی و التهاب سطوح مفصلی در ورزش‌هایی که تمام وزن روی مفاصل قرار دارد زودتر اتفاق می‌افتد،بخصوص در ورزش‌هایی مثل وزنه‌برداری و کشتی که این نیروی خارجی بیشتر است.برای کاهش این نوع آسیب، کفش مناسب و سطح زمین تمرینی حرف اول را می‌زند. چون باعث کاهش عکس‌العمل سطح به سمت مفاصل می‌شود.

برای پیشگیر ی از آسیب زانو اصولی ورزش کنید

گرچه اصول درست تمرین کردن در هر رشته ورزشی و به طور اختصاصی برای هر مفصل متفاوت است ولی اصولی همچون درست گرم کردن با افزایش انعطاف‌ پذیری عضلات و تاندون ها، درست سرد کردن با کاهش تجمع اسید لاکتیک در عضلات، کفش و زمین مناسب با کاهش نیروی عکس‌العمل سطح و در نهایت مربی، بدنساز و فیزیوتراپیست کارکشته و متخصص برای هر رشته ورزشی نقش موثری در کاهش عوارض ورزش حرفه‌ای روی مفاصل، بخصوص آرتروز زودرس دارد.

ورزش در زمین نامناسب بلای جان مفاصل می‌ شود

از مهم‌ترین دلایل آسیب‌های ورزشی در بدن بویژه در زانوها می‌توان به عدم رعایت درست گرم و سرد کردن بدن اشاره کرد. اما مهم‌تر از این دو موضوع نباید از تاثیرات ورزش در زمین نامناسب و با وسایل ورزشی غیر‌حرفه‌ای (کفش نامناسب و…) و نیز عدم استفاده از مربی با‌تجربه غافل شد .

عشق فوتبال‌ها مراقب باشند

نکته مهم این‌است که آسیب در ورزش فوتبال بویژه به‌دنبال استفاده از چمن مصنوعی نامناسب بسیار شایع است.گرچه با پیشرفت فناوری زمین‌های چمن مصنوعی بهتری به بازار عرضه شده، ولی کماکان احتمال آسیب در این زمین‌ها به دلیل افزایش نیروی عکس‌العمل سطح بسیار بالاست. به همین دلیل توصیه اکید فیزیوتراپیست‌ ها به همه نوجوانان علاقه‌مند به فوتبال، گرم کردن و سرد کردن اصولی، استفاده از کفش و زمین مناسب و بهره جستن از مربیان متخصص است. گرچه توصیه می‌شود پس از هر آسیب ورزشی با یک فیزیوتراپیست مشورت کنند و از خود درمانی و مراجعه به افراد بی تخصص بپرهیزند.

چند ورزش مفید برای درمان زانو درد

1-بلند کردن پاشنه پا

 • پشت صندلی را بگیرید.
 • صاف بایستید.
 • پاشنه پاها را از زمین بلند کنید.
 • 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به آرامی پاشنه ها را روی زمین بگذارید.
 • این حرکت را 10 بار انجام دهید، استراحت کنید و 10 بار دیگر هم انجام دهید.
 • اگر برایتان سخت است، می توانید بر روی صندلی بنشینید و این حرکت را انجام دهید.

2- کشش ساق پا

 • دست های خود را روی پشتی یک صندلی تکیه دهید.
 • پای راست خود را خم کنید.
 • پای چپ با فاصله یک قدم در پشت پای راست قرار بگیرد.
 • به آرامی پای چپ خود را صاف کنید. پاشنه پای چپ را به زمین فشار دهید.
 • باید کشیدگی در پشت پای خود احساس کنید.

نکته: ورزش های کششی، عضلات را شل می کنند، انعطاف پذیری بدن را بهتر می کنند و از درد و صدمات جلوگیری می کنند

برای انجام کشش بیشتر به جلو خم شوید، در نتیجه زانوی راست بیشتر خم می شود. مدت 20 ثانیه در این حالت بمانید. دو بار این حرکت را انجام دهید و سپس پای خود را عوض کنید.

3- قدم های نشسته

 • صاف بر روی صندلی بنشینید.
 • پاهایتان باید بر روی زمین باشد.
 • پای راست را با زانوی خمیده از زمین بلند کنید .
 • 5 ثانیه پا را در هوا نگه دارید و سپس به آرامی پای خود را بر روی زمین بگذارید.
 • این حرکت را 10 بار انجام دهید، استراحت کنید. 10 بار دیگر هم انجام دهید و سپس پای خود را عوض کنید.
 • اگر برایتان سخت است، برای بالا بردن پا، از دستان‌تان هم می توانید کمک بگیرید.

نکته: این حرکت باعث تقویت عضلات ران و باسن می شود. بنابراین شما به راحتی می توانید پیاده روی کنید و یا از صندلی بلند شوید.

4- فشار دادن بالش

 • به پشت دراز بکشید و هر دو زانو را خم کنید، یا روی یک صندلی بنشینید.
 • یک بالشت بین دو زانو قرار دهید.
 • دو  زانو را به هم فشار دهید.
 • 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس شل کنید.
 • این حرکت را 10 بار انجام دهید، استراحت کنید و 10 بار دیگر هم انجام دهید.

نکته: این حرکت به قوی شدن عضلات داخل پا و حفاظت از زانو کمک می کند.

منابع : tebyan.net — jamejamonline.ir

اینجا هستید :

نظر (نظرات) در مورد : درمان زانو درد با حرکات ورزشی,ورزش‌ های قاتل زانو

One Response

 1. سلام.من 47سالمه 58کیلو هستم حدود174سانتیمترهم قدم میباشدـکمر وزانوهایم درد میکندـبه خصوص هنگام راه رفتن کمرم خیلی زیاد درد داره.به نظرشما چه ورزشی انجام بدهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.