علائم و درمان سندرم ژیلبرت,بیماریهای کبدی,عوارض سندرم ژيلبرت

علائم و درمان سندرم ژیلبرت,بیماریهای کبدی,عوارض سندرم ژيلبرت

تشخیص و درمان سندرم ژیلبرت,تشخیص بیماری های کبدی
تشخیص و درمان سندرم ژیلبرت,تشخیص بیماری های کبدی

علايم سندروم ژيلبرت چيست؟

يکي از مهم ترين علايم ابتلا به سندروم ژيلبرت، “زردی رنگ پوست و سفيدی چشم” های فرد است که دليل آن افزايش ميزان بيلی روبين خون است.

مشکلات و بيماری هايی که باعث افزايش بيلي روبين خون مي شوند

 • بيماري مانند سرماخوردگي يا آنفلوآنزا
 • گرسنگي و يا اجراي يک رژيم لاغري بسيار کم کالري
 • کم شدن آب بدن
 • دوران قاعدگي زنان
 • انجام ورزش شديد
 • کمبود خواب

هنگامي که اين مشکلات و بيماري ها برطرف شوند، زردي فرد بهبود پيدا مي کند.

برخی دیگر از مشکلات سندرم ژیلبرت

 • درد شکم
 • احساس خستگي
 • کاهش اشتها
 • احساس بيماري
 • سرگيجه
 • سندرم روده تحريک پذير که باعث درد شکم، نفخ، اسهال و يبوست مي شود.
 • مشکل در تمرکز و فکر کردن

علل سندرم ژیلبرت

 1. کم آبی بدن، گرسنگی، بیمار شدن مکرر مثلاً سرماخوردگی های پی در پی
 2. دوره های قائدگی در خانمها
 3. فشار وارد آمدن به بدن مثلاً رخ دادن یک حادثه و یا انجام فعالیت زیاد
 4. استرس از عللی است که باعث مشکل دار کردن بیمار می شود
 5. اگر سطح‌ بیلی‌ روبین‌ خون‌ از یک حد خاص‌ فراتر رود، زردی‌ ممكن‌ است‌ ظاهر شود.

كبد در دفع‌ بیلی‌روبین‌ در صفرا خوب‌ عمل‌ نمی‌كند، كه‌ این‌ باعث‌ می‌شود میزان بیلی روبین از حالت‌ طبیعی‌ بالاتر باشد، و همانطور که گفته شد افزایش سطح‌ بیلی‌روبین‌ درخون‌ باعث بروز این بیماری می گردد. البته این نشانگان عواقب و عوارض خاص و خطرناکی برای فرد در برندارد.

عوارض سندروم ژيلبرت کدامند؟

از مهم ترين عوارض سندروم ژيلبرت، ابتلا به زردی است. البته زردی آن خفيف است و تقريبا مشکلات جدی را براي فرد ايجاد نمي کند. اگر زردي همچنان ادامه پبدا کند، بايد تحت نظر پزشک اقدامات لازم را انجام داد.

قرار داشتن سطح پايين آنزيم تجزيه کننده بيلي روبين، عوارض داروهاي مصرفي را افزايش ميدهد، زيرا اين آنزيم نقش مهمي در حذف برخي داروها از بدن دارد. به طور مثال اگر فردي مبتلا به سرطان باشد، به علت پايين بودن اين آنزيم، به اسهال شديد مبتلا مي شود.

بنابراين اگر به اين سندروم مبتلا هستيد، بايد بدانيد که در صورت ابتلا به بيماري هايي خاص مانند سرطان بايد حتما پزشک معالج خود را در جريان بگذاريد تا داروهايي را براي شما تجويز کند که حداقل عوارض را با توجه به بيماري زمينه اي شما ايجاد کند.

روش هاي تشخيص سندروم ژيلبرت چيست؟

اگر فردي هنگام مراجعه به پزشک، علايم مشکلات کبدی را اظهار کند، مانند ادرار تيره و يا درد ناحيه شکم، پزشک براي بررسي موارد زير، آزمايش خون برايش تجويز مي کند :

 1. ميزان بيلي روبين
 2. شمارش کامل سلول هاي خوني
 3. عملکرد کبد

*اگر تست تعداد سلول هاي خوني و کبدي طبيعي باشد و تنها ميزان بيلي روبين او بالا باشد، ابتلاي فرد به سندروم ژيلبرت را افزايش مي دهد.

*سونوگرافي کبد و طحال نيز از ديگر روش‌هاي تشخيصي است.

*همچنين تست ريفامپين به عنوان يک تست تشخيصي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

درمان سندرم ژيلبرت

معمولاً هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست اگر شما یا اطرافیانتان‌ متوجه‌ زردشدن‌ رنگ‌ چشم‌ها یا پوست‌ خود شدید، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ نمایید، زیرا بعضی‌ از بیماری‌های‌ جدید نیز ابتدا با زردی‌ خفیف‌ شروع‌ می‌شوند.

بیماری ژیلبرت، بیماری جدی نیست و درمان آن، با شناسایی علت بروز بیماری در فرد و رفع آن، امكان‌پذیر است. بر این اساس در صورتی كه علت بروز بیماری، فعالیت شدید فیزیكی باشد كاهش میزان فعالیت فیزیكی برای درمان بیماری و بهبود فرد ضروری است.

برای‌ این‌ اختلال‌ دارو ضرورت‌ ندارد ولی ‌در صورت تشخیص پزشک آزمایش‌ خون‌ از نظر بیلی‌روبین‌ و سایر آزمایشات‌ برای‌ بررسی‌ كار كبد نیز ضروری می باشد. البته مصرف “اسيد فوليك” كه به صورت قرص در داروخانه‌ها موجود است و از طريق غذا وارد بدن مي‌شود، در درمان بيماري ژيلبرت نقش موثري دارد. مقدار مورد نياز روزانه “اسيد فوليك”، در حدود ‪ ۲۰۰‬ميكروگرم است.‬‬

در تحقيقات جديد نیز دیده می شود كه استفاده از يك نوع اسيد امينه به نام اسيدامينه متيونين به صورت SAM دو بار در روز (۵۰۰-۱۰۰۰ م.گ) یکی از مسيرهاي توليد اين انزيم را فعال ميسازد (pathwayII) و در نتيجه باعث كاهش بيلي روبین می شود.

البته ما توصيه مي كنم دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. و حتما با پزشك متخصص مشورت کنید، درست است که بیماری جدی نیست و درمان جدی نیاز ندارد ولی دست کم گرفت آن ممکن است خود منشاء مشکلی دیگر شود.

منبع: بیتوته

پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است