بچه های طلاق | احتمال طلاق در بچه های طلاق بیشتر است؟

بچه های طلاق ، مشکلات بچه های طلاق در ازدواج
بچه های طلاق ، مشکلات بچه های طلاق در ازدواج

آیا طلاق بواسطه‌ ی عوامل اجتماعی و روانشناسی، مثلا تمایل بچه‌ ها به تقلید از والدینشان که قبلا از هم جدا شده اند، منتقل می‌ شود یا اینکه ممکن است یک عامل ژنتیکی باعث طلاقشان بشود؟

تصمیم به طلاق می‌تواند ژنتیکی باشد؟

تحقیقی جدید که به زودی در نشریه‌ی Psychological Science منتشر خواهد شد، این موضوع را آشکارتر می‌کند. این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه کومون ولث ویرجینیا (VCU) در ریچموند و با همکاری تیمی در داشنگاه لوند سوئد انجام شد.

طلاق و مشکلات قبل و بعد از آن یکسری اثرات نامناسب بر روح و روان فرزندان می گذارد که باید با شناخت دقیق آنها برای کاهش این مشکلات برنامه ریزی کنیم و کمک کنیم تا فرزندانمان آسیب جدی نبینند. مشکلات افت تحصیلی، رفتاری، عزت نفـس پایین و روابط بین‌ فردی، صرف نظر از عامل جنس و سن، در بین فرزندان طـلاق بیشـتر از بچه‌ های غیر طلاق اسـت.

چرا طلاق در خانواده جاری می‌شود؟

پروفسور سالواتوره می‌ گوید: ما بررسی کردیم که آیا فرزندانی که والدین بیولوژیکی‌ شان طلاق گرفته بودند، بیشتر در معرض جدایی و طلاق در زندگی آینده‌‌ی خود بودند یا نه. ضمنا این را هم بررسی کردیم که آیا بچه‌ هایی که پدر و مادر خوانده‌ شان طلاق گرفته بودند هم بیشتر در معرض جدایی در زندگی آینده‌ی خود بودند یا خیر.

اگر بچه‌ ها همانند والدین بیولوژیکی خود عمل کنند، ما می‌ فهمیم که این عامل ژنتیکی است که منجر به این تشابه شده است چون والدین بیولوژیکی، تنها ژن‌ ها را به فرزندان خود منتقل می‌ کنند. و برعکس؛ اگر بچه‌ ها همانند والدین خوانده‌ی خود رفتار کنند، ما می‌ فهمیم که دلیل این تشابه، بزرگ شدن در شرایط طلاق است، زیرا پدر و مادر خوانده، فقط محیط و شرایط زندگی را برای فرزند خوانده‌ های خود فراهم می‌کنند و از آنها ژنی به بچه ها منتقل نشده است.

دانشمندان، تجزیه و تحلیل گسترده‌ای روی 82698 فرزند انجام دادند که بیانگر تاثیرات محیطی چشمگیری بود. اما وقتی این محققان سعی کردند با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از فرزندان بیولوژیکی و فرزند خوانده‌ ها، به نتیجه‌ ای برسند، معلوم شد فرزند خوانده‌ها از نظر طلاق، مشابه والدین بیولوژیکی خود عمل می‌کردند، نه شبیه پدر و مادر خوانده‌ی خود. بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند شواهد مستدلی وجود دارد که نشان می‌ دهد فاکتورهای ژنتیکی، بر واگیر داشتن طلاق میان نسلی دخیل است، اما شواهدی که برای تاثیرات محیطی طلاق وجود دارد، ضعیف هستند.

منبع: برترینها