بستنی یخی هندوانه ای | بستنی میوه ای آلاسکا | بستنی یخی

بستنی یخی هندوانه ای ، ستنی یخی با میوه ، درست کردن بستنی یخی
بستنی یخی هندوانه ای ، ستنی یخی با میوه ، درست کردن بستنی یخی

نمونه‌ی جایگزینی برای بستنی یخی‌ های کارخانه‌ای را می‌توان با استفاده از آب‌ میوه‌ ها، نوشیدنی‌ های مخلوط یا هر نوشیدنی منجمد شونده‌ ای در خانه تهیه کرد. یک روش کلاسیک برای این کار استفاده از سینی‌ های یخ و درج خلال دندان درونش است. با این وجود، قالب‌ های ساخت بستنی یخی گوناگونی هم در بازار موجود است.

بستنی یخی  در ایران به نام آلاسکا نامیده می‌شود. بستنی یخی بستنی ای است بر پایه آب که با انجماد چاشنی مایعی نظیر انواع آب‌ میوه که به دور تکه‌ای چوب تهیه می‌ گردد. این مایع اغلب از رنگ‌های مصنوعی است. مادامی که مایع یخ زده است، این بستنی را می‌ توان از چوبه‌ اش در دست گرفت و لیسید. به بستنی یخی‌ ای که چوب نداشته باشد یخمک می‌گویند.

مواد لازم برای بستنی یخی هندوانه

پالپ هندوانه   5 پیمانه
شکر    یک دوم پیمانه
شکلات چیپسی   یک چهارم پیمانه

مواد لازم برای تهیه لایه لیمویی رنگ

شکر   1 پیمانه
آب لیموترش    2 پیمانه

طرز تهیه بستنی یخی هندوانه

پالپ هندوانه و شکر را داخل دستگاه غذاساز ریخته تا صاف شود. سپس آن را داخل کاسه ای ریخته و به مدت 2 تا 3 ساعت یا تا زمانی که پوره کمی نرم و صاف اما کاملا جامد داخل فریزر بگذارید.

سپس از فریزر خارج کرده، خوب هم بزنید و شکلات چیپسی را به آن افزوده و با استفاده از قاشقی مخلوط کنید. برای تهیه لایه لیمویی؛ آب لیموترش را درون قابلمه ای بریزید (لعابی نباشد). بعد شکر را به آن اضافه کرده و روی حرارت متوسط قرار دهید تا شربت قوام آید. از قاشق فلزی برای هم زدن استفاده نکنید.

زمانی که قوام آمد (یعنی چنگال بزنیم و بلند کنیم، کمی کش بیاید) شربت آماده است. از روی حرارت برداشته و بگذارید تا خنک شود. شربت لیمو را نیز داخل کاسه ای ریخته و به مدت 2 ساعت یا تا زمانی که پوره جامد است، اما سخت نیست، درون فریزر قرار دهید.

12 لیوان کوچک یک بار مصرف را داخل یک سینی قرار داده و با قاشقی دوسوم آن را با مخلوط هندوانه پر کنید. بعد بقیه لیوان را با پوره لیموترش یخ زده پر کنید تا به لبه لیوان برسید. سپس با پشت قاشقی روی آن فشار آورده و صاف کنید بعد یک عدد چوب بستنی داخل آن فرو کنید و روی آن پوشش نایلونی بکشید.

سینی بستنی را به مدت 12 ساعت و یا دو روز در فریزر قرار دهید تا یخ بزند. قبل از سرو به مدت 1 دقیقه در دمای محیط بگذارید، سپس به آرامی از لیوان خارج کنید. بستنی یخی شما آماده میباشد.

 

منبع : مجله سرآشپز – bartarinha.ir