تا به‌حال فکر کرده‌اید برای لاغری حاضرید دست به چه کارهایی بزنید و تا به حال چند بار سراغ رژیم‌های من درآوردی رفته‌اید؟

رژیم خام‌خواری

رژیم خام‌خواری
رژیم خام‌خواری

هر متخصص تغذیه‌ای موافق است که افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه در کنار کاهش مصرف هله‌هوله‌ها و غذاهای چرب و شکر و… یک روش مطمئن و امتحان پس داده برای کاهش وزن است ولی آیا حذف هرگونه غذای پخته و حرارت دیده چه ارتباطی با کاهش وزن دارد؟ خام خوارها معتقدند که با پختن غذا مواد مغذی موجود در آنها نابود می‌شود. اگرچه این موضوع واقعیت دارد که فرایند پخت و پز گاهی می‌تواند سطح مواد مغذی را در یک غذای خاص پایین بیاورد اما سبزیجات پخته شده همچنان منابع عالی فیبر در برنامه غذایی روزانه محسوب می‌شوند، مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی دارند. حتی در بعضی موارد خود فرایند پختن باعث افزایش مواد مغذی در یک غذا شده و در عین حال باکتری‌های بیماری‌زا را از بین می‌برد. مهم‌ترین مشکل رژیم‌های خام‌خواری غیر عملی بودن آنها برای دوره‌های طولانی و احتمال آسیب یا بیماری‌زا بودن آنهاست. علاوه بر این هنوز شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مواد غذایی خام لزوما بیش از مواد غذایی پخته شده می‌تواند چربی‌های اضافه شما را آب کند.

رژیم کانادایی

رژیم کانادایی
رژیم کانادایی

رژیم کانادایی که البته روح کانادایی‌ها هم از آن خبر ندارد شامل به حداقل رساندن مصرف کربوهیدرات در برنامه غذای روزانه است که نمی‌تواند نیاز مغز و سلول‌های عصبی را به قند تامین کند. این رژیم با حذف کربوهیدرات دریافت فیبر را نیز محدود می‌کند و می‌تواند باعث یبوست شدید شود.
در رژیم کانادایی شما مجاز به مصرف مواد غذایی مضری همچون کالباس هستید که علاوه بر داشتن ترکیبات نگهدارنده، چرب هم هست و اتفاقا چربی‌هایش از نوع اشباع است که دشمن شماره یک سیستم قلب و عروق محسوب می‌شوند. پایین آمدن متابولیسم یا سوخت و ساز پایه بدن، از دست رفتن عضله، افزایش ریسک پوکی استخوان و ریزش مو و… از عوارض این رژیم است.
رژیم سخت کانادایی به دلیل محدود کردن یکسری گروه‌های غذایی باعث کمبود ویتامین و املاح در بدن شده و ریسک پوکی استخوان و ریزش مو و… را افزایش می‌دهد

رژیم گریپ فروت

رژیم گریپ فروت
رژیم گریپ فروت

داشتن رژیم غذایی سالم مستلزم استفاده از همه گروه‌های غذایی است در حالیکه رژیم گریپ‌فروت شما را تشویق می‌کند که فقط گریپ‌فروت و آب گریپ‌فروت بخورید. ادعا می‌شود در داخل گریپ‌فروت آنزیم‌هایی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش وزن 5 کیلویی در 12 روز شود. در واقعیت هر بار که شما یک رژیم بسیار کم کالری بگیرید وزن کم می‌کنید ولی این وزن به سرعت سر جای خود برمی‌گردد چون با رعایت این رژیم سطح متابولیسم پایه بدن به شدت افت می‌کند.
البته بعضی طرفداران این رژیم از توصیه به خوردن گریپ‌فروت فراتر می‌روند و شما را تشویق می‌کنند تا در ظروف آلومینیومی غذا بپزید، غذایتان را خیلی سرد یا خیلی گرم بخورید و… تا وزن کم کنید.

رژیم گروه‌های خونی

پایه و اساس این رژیم این است که بدن شما با توجه به گروه خونی که دارید واکنش‌های شیمیایی متفاوتی نسبت به غذایی که می‌خورید نشان می‌دهد. به عنوان مثال آن‌هایی که گروه خونی O دارند باید بیشتر سراغ گوشت و میوه و سبزی بروند و در عوض از خوردن گندم و لبنیات خودداری کنند. در عین حال طرفداران رژیم گروه خونی به دارندگان گروه خونی A توصیه می‌کنند که برای همه عمر گیاهخوار باشند و در عوض از دارندگان گروه خونی B می‌خواهند که از مصرف جوجه، ذرت، گندم، گوجه فرنگی، بادام زمینی و کنجد خودداری کنند. با وجود این هنوز دلایل علمی چندانی در دست نیست که نشان دهد گروه خونی شما می‌تواند اقبالتان را برای افزایش یا کاهش وزن تغییر دهد.

رژیم قلیایی

رژیم قلیایی که تحت عنوان رژیم خاکستر قلیایی یا قلیایی اسیدی شناخته می‌شود مستلزم کاهش دریافت گوشت، شیر و لبنیات، شیرینی‌ها، الکل، کافئین، غذاهای فرآوری شده و مصنوعی بوده و تاکید زیادی روی افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات، آجیل‌ها و دانه‌های روغنی دارد. این رژیم قطعا نکات مثبتی دارد چون سرشار از مواد غذایی تازه و سیر کننده بوده و شما را وادار می‌کند تا مصرف مواد غذایی فرآوری شده‌تان را پایین بیاورد که همین مساله به خودی خود می‌تواند یک انگیزه محکم برای شروع کاهش وزن باشد اما واقعیت این است که بدن شما به طور کاملا هوشمندانه و دقیق می‌تواند Ph خون را در محدوده سالم نگه داشته و در شرایط مختلف آن را تنظیم کند. بنابراین کاهش دریافت این مواد غذایی به تغییر Ph در بدن منجر نمی‌شود. علاوه بر این تا امروز هیچ مطالعه‌ای در دنیا نشان نداده است که تغییرات Ph می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن بدن شود. در نهایت این رژیم به شدت سخت‌گیرانه و پیچیده است و شما را از خوردن غذاهای سالمی مانند لبنیات محروم می‌کند که بدن به شدت به آنها نیاز دارد.

 

رژیم 5 لقمه

این رژیم توسط پزشکی به نام الوین لوئیس ابداع شد که طرفدارانش را تشویق می‌کرد هر چیزی دوست دارند بخورند به شرط اینکه به 5 لقمه بسنده کنند. این برنامه غذایی شما را وادار می‌کند تا از صبحانه چشم بپوشید و فقط 5 لقمه شام و ناهار بخورید. هیچ متخصص تغذیه‌ای با کاهش حجم وعده‌های غذایی برای کاهش وزن مشکلی ندارد به شراط اینکه بدن بتواند نیاز روزانه‌اش به انرژی و مواد مغذی را تامین کند. مشکل رژیم 5 لقمه این است که حتی اگر لقمه‌های بزرگی هم بردارید به سختی می‌توانید بیشتر از روزی 900 تا 1000 کالری دریافت کنید.

 

رژیم‌های دیتاکس یا پاک کننده یا رژیم لیموناد

دهه‌هاست که انواع و اقسام رژیم‌های دیتاکس بین خانم‌ها و آقایان چاق طرفدار دارد و بیشتر بر پایه حذف کامل وعده‌های غذایی در یک روز و جایگزین کردن آن با آب و آب لیمو یا آب طعم‌دار شده با لیمو نعناع استوار است. از آنجا که عموم چیزی که باید در این رژیم بخورید مایعات ادرارآور است، بنابراین حتما وزن کم می‌کنید اما نه از چربی بلکه آب بدنتان را از دست می‌دهید و به محض اینکه دوباره شروع به خوردن غذای جامد کنید همه وزن از دست رفته سر جای اول برمی‌گردد. از عوارض این رژیم می‌توان به احساس خستگی، تهوع، سرگیجه و کم آبی بدن اشاره کرد. علاوه بر این وزنی رژیم‌های به شدت کم کالری می‌گیرید، عضله از دست می‌دهید یعنی دقیقا همان چیزی را که اصلا نباید از دست بدهید!

 

رژیم سوپ یا سوپ کلم

مادربزرگ همه رژیم‌های پر زرق و برق اما غلط لاغری رژیم سوپ یا سوپ کلم است که برای رعایت آن باید روزی 2 تا 3 بار سوپ کلم بدون چربی بخورید و تا یک هفته به این کار ادامه دهید. هرچند که در این مدت اجازه دارید در کنار سوپ از غذاهای کم چربی مثل شیر هم استفاده کنید. این رژیم فقط یک مرهم کوتاه مدت برای لاغری است که البته می‌تواند باعث بروز نفخ شدید و تجمع گاز در روده‌ها شود. همچنین چون کلم پروتئین چندانی ندارد بدن در این مدت شروع به از دست دادن عضله می‌کند.

 

رژیم ماه

رژیم ماه در واقع یک جور سیستم روزه‌داری براساس وضعیت تقویم قمری است که به شما اجازه می‌دهد تا در روزهای روزه‌داری یعنی اول ماه یا وقتی ماه کامل است فقط آب و آب میوه بخورید و در نتیجه روزانه تا 3 کیلو وزن از دست بدهید! هرچند که متاسفانه این وزن از دست رفته بیشتر مربوط به آب بدن است نه چربی‌های اضافه. از آنجا که این رژیم بسیار محدود و دشوار است، قطعا با دنبال کردن آن وزن از دست می‌دهید اما مشکل اینجاست که وزن از دست رفته هیچ ربطی به سیستم ماه و ستارگان ندارد و چیز جادویی در آن نیست و به سرعت هم سر جای اولش برمی‌گردد.

منبع : نی نی سایت

www.ninisite.com