توسط :مسئول سايت

الپرازولام Alprazolam – عوارض جانبی و موارد مصرف

قرص الپرازولام Alprazolam نوعی بنزودیازپین است که در درمان اختلالات اضطرابی ، ترس و اضطراب ناشی از افسردگی مصرف میشود .

 

نکات مهم در مصرف آلپرازولام :

در صورتی که مبتلابه گلوکم مزمن‌ زاویه‌ باز هستید نباید از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده کنید . همچنین در صورتی که به داروهای مشابهی مانند زاناکس ، Tranxene ، اگزازپام ،والیوم ،اکسی کدون و … حساسیت دارید ، نباید از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده کنید . مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam در دوران بارداری و شیردهی مجاز نیست و برای نوزاد خطرناک است و ممکن است باعث بروز بیماری ها و نقص های مادرزادی در نوزاد شود .

قرص آلپرازولام Alprazolam اعتیاد آور است و از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک باید خودداری شود .در صورتی که از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده میکنید به هیچ عنوان نباید مصرف دارو را بدون نظر پزشک قطع کنید . در زمان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam نباید از الکل و محصولاتی که دارای الکل هستند استفاده کنید .

قرص الپرازولام Alprazolam
قرص الپرازولام Alprazolam

مصرف  قرص آلپرازولام Alprazolam

توجه داشته باشید که خرید اینترنتی قرص آلپرازولام Alprazolam  بسیار خطرناک است و همچنین خرید این دارو از عطاری ها ، فروشگاههای طب سنتی و فروشگاه های اینترنتی ممنوع است . فروش قرص الپرازولام Alprazolam بدون نسخه پزشک ممنوع است . مصرف این دارو در افراد مسنی که به افسردگی شدید دچار هستند ممکن است باعث مرگ ناگهانی شود .

در زمان تجویز قرص آلپرازولام Alprazolam در صورتی که هر یک از موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  در صورتی که دچار گلوکوم هستید
 • در صورتی که به قرص الپرازولام Alprazolam  یا اگزازپام ، کلردیازپوکساید (لیبریوم) ، کلرازپات ، دیازپام (والیوم) ، لورازپام ، ساراکس و … حساسیت دارید
 • ابتلا به تشنج یا صرع
 • ابتلا به بیماری های کلیه یا کبد
 • آسم یا هر اختلال تنفسی دیگر
 • گلوکوم یا آب سیاه
 • سابقه افسردگی و مصرف داروی های ضدافسردگی
 • سابقه اعتیاد
 • مصرف الکل
 • حاملگی و بارداری

مصرف قرص الپرازولام Alprazolam در دوران بارداری و حاملگی

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به هیچ عنوان نباید از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده کنید . در صورتی که در حال حاضر در حال مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam هستید از بارداری جلوگیری نمایید و یا با پزشک خود مشورت کنید . در صورتی که در زمان مصرف دارو متوجه بارداری شوید و یا از عوارض این دارو در بارداری اطلاع نداشته اید و در زمان حاملگی به مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam ادامه داده اید ، به دلیل اینکه جنین شما به دارو عادت کرده است باید حتما بعد از زایمان ، نوزاد تحت دارو درمانی و زیر نظر پزشک متخصص باشد . همچنین در صورت مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam در دوران بارداری ، احتمال زایمان زودرس وجود خواهد داشت .

مصرف قرص الپرازولام Alprazolam در دوران شیردهی :

از این دارو نباید در دوران شیردهی استفاده شود .

نحوه مصرف و موارد مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam :

جهت مصرف درست این دارو دقیقا طبق نظر پزشک خود عمل کنید و از کاهش و یا افزایش دوزهای مصرفی به صورت خودسرانه خودداری نمایید . هرگز بدون نظر پزشک ، مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam را به صورت ناگهانی قطع نکنید . این دارو را به هیچ عنوان به شخص دیگری پیشنهاد نکنید و در صورتی که کسی این دارو را به شما پیشنهاد کند ، از مصرف دارو خودداری کنید . قرص آلپرازولام Alprazolam یک داروی مخدر و اعتیاد آور است . فروش اینترنتی قرص آلپرازولام Alprazolam و فروش در هر مکانی بغیر از داروخانه و بدون نسخه پزشک ممنوع است .

اعتیاد به قرص آلپرازولام Alprazolam در صورت عدم درمان به موقع میتواند باعث مرگ شود . این قرص به هیچ عنوان نباید به صورت طولانی مدت مصرف شود . قرص را نجوید و به صورت کامل قورت دهید و بعد از مصرف قرص ، آب به مقدار کافی بنوشید . در صورتی که به صورت بلند مدت مجبور به استفاده از این دارو هستید باید آزمایشات پزشکی مداومی جهت جلوگیری از عوارض قرص آلپرازولام Alprazolam انجام دهید .

عوارض جانبی مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam (یا تزریق آلپرازولام)

بعد از مصرف دارو در صورتی که هرگونه علائم حساسیت و آلرژی دارید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند  : اختلالات تنفسی ، تورم صورت و چشم ها ، بزرگ شدن لب ها و زبان

در صورتی که علائم زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  افسردگی شدید
 • افکار خودکشی با مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam
 • هیجانات غیر معمول مانند تمایل به پریدن از ارتفاع و تمایل به آسیب زدن به خود
 • سردرگمی و گیجی
 • حرکات غیرقابل کنترل اعضا و عضلات (تیک عصبی)
 • عصبانیت شدید
 • افزایش شدید ضربان قلب
 • درد در قفسه سینه

عوارض معمول و قابل انتظار قرص آلپرازولام Alprazolam میتواند موارد زیر باشد :

 •  خواب آلودگی شدید (از رانندگی و انجام کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارد ، در زمان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam خودداری کنید )
 • اختلال در حرف زدن و فراموش کردن حرفی که در حال گفتنش بودید
 • مشکلات حافظه و فراموشی
 • سرخوشی در موقع بیدار شدن از خواب

اگر مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam را فراموش کنم چه میشود؟

در صورتی که مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam را فراموش کردید به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به نوبت بعد مصرف نزدیک هستید ، مصرف فراموش شده را رها کرده و در زمان دوز بعدی قرص آلپرازولام Alprazolam را مصرف کنید.

در صورت مصرف بیش از حد قرص آلپرازولام Alprazolam چه میشود ؟

در صورتی که به صورت اشتباهی و یا به قصد خودکشی ، قرص آلپرازولام Alprazolam را بیش از حد مصرف کرده باشید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید (۱۱۵) . مصرف بیش از حد این دارو باعث مرگ میشود .

 

 

علائم مصرف بیش از حد قرص آلپرازولام Alprazolam عبارتند از : خواب آلودگی شدید و از هوش رفتن ، سردرگمی ، هزیان گویی، توهم ، سرگیجه غیر قابل تحمل ، از دست دادن تعادل بدن ، غش و تشنج

توجه : در زمان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam نباید از الکل استفاده کنید . همچنین خوردن گریپ فروت همراه با مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam میتواند خطرناک بوده و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند .

نحوه و میزان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam :

مصرف روزانه در بزرگسالان برای درمان اضطراب (قرص خوراکی)

دوز اولیه برای شروع مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam معمولا ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ میلی گرم و سه بار در روز است در صورت لزوم و طبق پاسخگویی بدن بیمار ، این دوز میتواند هر ۴ الی ۵ روز افزایش یابد .

مصرف روزانه در بزرگسالان برای درمان ترس و هراس

دوز اولیه مصرف این دارو برای درمان اختلالات ترس معمولا با مصرف ۰٫۵ میلی گرم  به صورت سه بار در روز آغاز میشود . در صورت لزوم و با صلاح دید پزشک ، این میزان هر ۴ الی ۵ روز یکبار میتواند افزایش یا کاهش یابد . حداکثر میزان مجاز مصرف ۱۰ میلی گرم در موارد خیلی حاد و به صورت تقسیم شده در وعده های مختلف روزانه است .

مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam در بزرگسالان برای درمان افسردگی :

دوز اولیه برای شروع مصرف دارو معمولا با ۰٫۵ میلی گرم در روز آغاز شده و هر ۴ الی ۵ روز میتواند افزایش و یا کاهش یابد . حداکثر میزان مصرف روزانه قرص آلپرازولام Alprazolam برای درمان افسردگی در موارد حاد و شدید ۴٫۵ میلی گرم در روز و به صورت تقسیم شده در وعده های مختلف میباشد .

توجه : به دلیل افزایش حساسیت به بنزودیازپین ها ، در افراد مسنی که از داروهای بنزودیازپین استفاده میکنند ، مصرف مجاز روزانه قرص آلپرازولام Alprazolam نباید بیشتر از ۲ میلی گرم در روز باشد .

تداخل دارویی قرص آلپرازولام Alprazolam

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد میکند :
 •  داروهای خواب آور ( مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای خواب میتواند باعث مرگ ناگهانی در خواب شود )
 • داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن و …
 • داروهای سرفه
 • داروهای شل کننده عضلات
 • داروهای صرع و ضد تشنج
 • داروهای افسردگی
 • سایمتیدین
 • دیگوکسین
 • فلووکسامین
 • داروی nefazodone نفازودون(۱)
 • داروی ریتوناویر و سایر داروهای ایدز
 • داروهای ضد قارچی – فلوکونازول، ووریکینازول

 

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۱۰  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
تهیه و ترجمه اختصاصی / باعلم / گروه سلامت و پزشکی
تاریخ بروزرسانی : 19-06-2021
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (الپرازولام Alprazolam – عوارض جانبی و موارد مصرف) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیمون با سابقه بیش از دو دهه تولید لوازم آشپزخانه ، توانسته بازار لوازم آشپزخانه ایران را دست خود گیرد

داروخانه اینترنتی آرتان طب بزرگترین و کاملترین داروخانه آنلاین

خرید لایک ایرانی اینستاگرام از طریق سایت مای ممبر ارائه دهنده لایک واقعی ایرانی اینستا

بهترین قیمت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی آیریک را با اقساط بلند مدت ، ضمانت ویژه و متخصص ایمپلنت دندان تجربه کنید.

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

زنبیل آنلاین مثل یک ویترین پر زرق و برق است که خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است

در سامانه رزرو اینترنتی الی گشت، امکان خرید بلیط هواپیما و تور کیش از تهران و همچنین رزرو اتاق در تمامی هتل های کیش فراهم شده است

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.