توسط :مسئول سايت
دسته بندی :

آنفولانزای معده -علائم و روش های درمان آنفولانزای معده

هیچ غذای فاسدی نخورده اید و مطمئن هستید که مسموم نشده اید . ولی شدیدا حالت تهوع دارید و استفراغ میکنید  . دچار اسهال شده اید و شدیدا احساس خستگی میکنید . دلیل این موارد چیست ؟ چرا با اینکه مسموم نشده اید ولی تمام علائم و نشانه های مسمومیت را دارید ؟

این علائم در فصل سرما میتواند نشانه های ابتلا به آنفولانزای معده یا همان التهاب معده و روده باشد ( یا به عبارت عامیانه معده شما سرما خورده است )

در این مطلب از سایت باعلم ، درباره علائم و روش های درمان آنفولانزای معده ، توضیحات مختصری داده شده است .

نتیجه تصویری برای درمان گاستروانتریت در بزرگسالان

دلایل ابتلا به آنفولانزای معده در فصل های سرد سال

ویروس‌های مختلفی می‌توانند باعث ایجاد التهاب معده و روده باریک شوند از جمله روتاویروس، نوروویروس، آدنوویروس (نوع ۴۰ و ۴۱)، ساپوویروس و آستروویروس.آنفولانزای معده با نام های سرما خوردگی معده و روده و همینطور بانام ” استفراغ زمستان ” نیز شناخته میشود . معمولا اگر یک نفر در یک خانواده به انفولانزای معده مبتلاشود ، به احتمال زیاد بقیه اعضای خانواده نیز به این بیماری دچار خواهند شد .

ولی نگران نباشید. خوشبختانه بسیاری از مبتلایان به آنفولانزای معده در عرض 24 ساعت با روش های خانگی بهبود پیدا میکنند.

علائم انفولانزای معده ( التهاب معده و روده )

باید توجه داشته باشید که علائم ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا ، میتواند کاملا متفاوت از علائم ابتلا به آنفولانزای معده باشد . در سرماخوردگی معمولا علائم تنفسی و تب بروز میکند . ولی وقتی شما به آنفولانزای معده دچار میشوید ، سیستم گوارشی شما تحت حمله ویروس قرار میگیرد و علائم کاملا متفاوت و شدیدتری ایجاد میکنند . با این حال ممکن است علائم این دونوع آنفولانزا گاهی باهم هم پوشانی داشته باشد .

آنفولانزای معده با ویروس کاملا متفاوتی از آنفولانزای سیستم تنفسی ایجاد میشود .

آنفولانزای معده که در پزشکی بانام گاستروانتریت ویروسی  شناخته میشود میتواند علائم زیر را ایجاد نماید .

دلپیچه ، درد شکمی ، تهوع و استفراغ ،خارش ، درد عضلانی ، سردرد ، خستگی بدون دلیل و شدید ، خواب آلودگی ، لرز، بی اشتهایی ، تب ، اسهال و ….

علائم ابتلا به آنفولانزای معده معمولا 1 الی 3 روز بعد از آلوده شدن بدن ظاهر شده و تا 10 روز ادامه میابد . ولی شدت علائم معمولا در عرض 24 ساعت کمتر خواهد شد .

علت و روش های انتقال و ابتلا به آنفولانزای معده

ویروس عامل آنفولانزای معده معمولا از طریق مایعات بدن انتقال میابد . تماس با استفراغ ، مدفوع ، بزاق و … میتواند به راحتی باعث سرایت این بیماری شود . این بیماری میتواند توسط چندین نوع ویروس مختلف ( که هیچ ربطی به ویروس آنفولانزای معمولی ندارند ) ایجاد شود . شایع ترین دلایل ابتلا به این بیماری ، آلوده شدن به نوروویروس و روتا ویروس ها میباشد . نوروویروس ، یکی از علل گاستروانتریت ویروسی در کودکان و بزرگسالان است.

اگر آنفلوانزای معده شما توسط نوروویروس ایجاد شود، از زمانی که دردهای بدن شما شروع میشود ، تا 7 روز بعد از بهبودی کامل ، شما ناقل بیماری هستید و میتوانید آنفولانزای معده را به دیگران سرایت دهید .

یکی دیگر از ویروس های عامل ابتلا به سرماخوردگی معده و روده روتا ویروس است . روتاویروس عامل اصلی آنفلوانزا در بچه ها و نوزادان است، اما می تواند بر بزرگسالان نیز تاثیر بگذارد. دوره انتقال این ویروس بعد از بهبودی فرد مبتلا ، دوهفته میباشد .

نوروویروس همچین میتواند از طریق خورد گوشت گاو نر آلوده و همچنین سبزیجات آلوده به مدفوع گاو ، به انسان منتقل شود . گاستروانتریت مهاجم همچنین می تواند توسط باکتری هایی مانند سالمونلا ، کمپیلوباکتر و E. coli یا در موارد نادر توسط انگل هایی از جمله کریپتوسپوریدیوم ، گریتیا لامبلیا و …  ایجاد شود

روش های درمان آنفولانزای معده

جای تعجب ندارد که هیچ کدام از درمان های معمول که برای سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده میشود ، برای آنفولانزا معده تاثیرگذار نیستند . برای درمان آنفولانزای معده ، آنتی بیوتیک ها نیز تاثیری ندارند چون این داروها بر روی ویروس بی اثرند . معمولا برای درمان آنفولانزای معده نیاز به درمان دارویی نیست و با طی دوره بیماری ، علائم بیماری کاهش یافته و مداوا میشود . جهت راحت تر کردن دوره بیماری معمولااز مسکن هایی مانند استامینوفن و همچنین داروی ها درمان اسهال استفاده میشود . لطفا توجه داشته باشید که استفاده از این داروها در دوران بارداری باید با توصیه پزشک متخصص باشد .

همچنین از مصرف خودسرانه این دارو ها برای درمان گاستروانتریت ویروسی کودکان و نوزاد ها بدون نظر پزشک شدیدا خودداری نمایید !!!

روش های خانگی برای درمان گاستروانتریت ویروسی معده و روده ( آنفولانزای معده )

شدت علائم آنفولانزای معده معمولا حداقل 24 ساعت به طول می انجامد . با روش های زیر میتوانید این مدت را کمی کوتاه تر کرده و تحمل دوره بیماری را راحت تر کنید .

نتیجه تصویری برای درمان گاستروانتریت در بزرگسالان

 1 – آب بنوشید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)  اولین اقدام شما هنگام ابتلا به این بیماری را نوشیدن زیاد آب و مایعات عنوان میکند . نوشیدن آب باعث جبران کم آبی بدن ناشی از اسهال و استفراغ شده و روند گذر از بیماری رو تسریع میکند . همچنین نوشیدن آب و مایعات ، از احساس خستگی شما ( که ناشی از کم آبی بدن است ) میکاهد . علاوه بر آب ، میتوانید از آب نارگیل طبیعی و بدون افزودنی و همچنین انواع دمنوش های گیاهی استفاده نمایید. در بین میوه ها ، استفاده از هندوانه میتواند یک انتخاب عالی باشد .

2 – تا جایی که باعث ناراحتی معده شما نشود ، غذا بخورید

معمولا در هنگام استفراغ ، اولین سوالی که ذهن فرد را مشغول میکند این است که آیا میتواند بعد از استفراغ غذا بخورد ؟ جواب این سوال این است که بله ولی به شرطی که باعث ناراحتی معده شما نشود . معمولا بهترین خوراکی هایی که در زمان استفراغ توصیه میشود استفاده نمایید موز ، برنج نرم ، سیب زمینی آب پز و نان است . این 4 خوراکی هم در معده به راحتی هضم میشوند و هم باعث بهبود عملکرد روده شده و اسهال را درمان میکنند .

3 –  چه چیزی اصلا نباید بخورید ؟

برای بهبود هرچه سریع تر بیماری ، توصیه میشود از مصرف خوراکی های زیر خودداری نمایید  :

 • گوجه فرنگی و هر خوراکی که به نحوی با گوجه فرنگی مرتبط باشد . مانند رب گوجه فرنگی و یا سس های حاوی گوجه فرنگی
 • مشروبات الکلی
 • کافئین ، چای ، قهوه
 • قند ، شکر ، شیرینی
 • هر نوع غذای چرب ، تند و شور

4 – استراحت

هیچ چیز مثل استراحت نمیتواند روند تحمل دوره این بیماری را آسان کند . تا جایی که میتوانید استراحت کنید .

5 – کاهش تب

سعی کنید به روش های طبیعی ، تب بدن خود را کاهش دهید . مثلا میتوانید از قرار دادن حوله سرد بر روی پیشانی استفاده نمایید

6 – استفاده از دمنوش های گیاهی

نوشیدن مایعات در طی دوره بیماری آنفولانزای معده شدیدا توصیه میشود . از آنجایی که نوشیدن آب در زمان بیماری و بعد از استفراغ سخت و ناخوشایند است ، میتوانید از دمنوش زنجبیل و دم نوش نعناع استفاده نمایید . لطفا توجه داشته باشید که این دمنوش ها را توسط قند یا شکر به هیچ عنوان شیرین نکنید .

7 – پروبیوتیک

استفاده از پروبیوتیک طبیعی در بسیاری از بیماری های ویروسی و باکتریایی دستگاه گوارش میتواند مفید باشد . برای درمان آنفولانزای معده شدیدا توصیه میشود مصرف خوراکی های غنی از پروبیوتیک ها را افزایش دهید . کرفس و نارگیل بهترین منابع پروبیوتیک هستند و میتواند روند درمان اسهال و سرماخوردگی معده را به خوبی هبود بخشند .

توجه :

در صورتی که دچار بیماری آنفولانزای معده هستید و علائم زیر را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید :

 • خون در استفراغ یا اسهال
 • درجه حرارت بدن بالای 39 درجه
 • درجه حرارت بدن بالای 38 درجه در نوزاد
 • ادامه استفراغ بیش از 36 ساعت
 • چشمهای گود رفته
 • خشکی بسیار شدید دهان و گلو
 • خشک شدن اشک چشم ها
 • کاهش و یا قطع شدن ادرار
 • از بین رفتن کشسانی پوست بدن ( پوست پشت دست خود را بکشید ، اگر سریعا به حالت قبل بر نگردد کشسانی کاهش یافته است )

تهیه و ترجمه اختصاصی از سایت باعلم دات نت /baelm.net

 

تاریخ بروزرسانی : 19-06-2021
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (آنفولانزای معده -علائم و روش های درمان آنفولانزای معده) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیمون با سابقه بیش از دو دهه تولید لوازم آشپزخانه ، توانسته بازار لوازم آشپزخانه ایران را دست خود گیرد

داروخانه اینترنتی آرتان طب بزرگترین و کاملترین داروخانه آنلاین

خرید لایک ایرانی اینستاگرام از طریق سایت مای ممبر ارائه دهنده لایک واقعی ایرانی اینستا

بهترین قیمت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی آیریک را با اقساط بلند مدت ، ضمانت ویژه و متخصص ایمپلنت دندان تجربه کنید.

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

زنبیل آنلاین مثل یک ویترین پر زرق و برق است که خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است

در سامانه رزرو اینترنتی الی گشت، امکان خرید بلیط هواپیما و تور کیش از تهران و همچنین رزرو اتاق در تمامی هتل های کیش فراهم شده است

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.