پشت پرده پیتزا ارزان چیست ؟ چطور چنین چیزی امکان دارد ؟

تب غذای ارزان ، در خیلی از شهر ها ، عمومی شده. از آشپزخانه ها شروع شد و به فست فود و پیتزا رسید . بله پیتزای ارزان !

پیتزا به خودی خود با آنهمه افزودنی خوشمزه و مضر ، جذاب است . ارزان هم باشد چه میشود ! برای همین اکثر مراکز عرضه پیتزای ارزان ، شلوغند و با قیمتهای عجیب یا ارزان از 4500 تا 7000 ، دلربایی می کنند. تا بحال به این موضوع فکر کرده اید چطور چنین چیزی امکان دارد ؟

اما پشت پرده این پیتزای ارزان چیست ؟

اگر اهل حساب و کتاب باشید یا خرید خانه با شما باشد ، خیلی راحت متوجه میشوید پیتزا با حداقل مواد از نظر حجم و قیمت ، نمی تواند با آن قیمت تمام شود . خصوصا اینکه مغازه در نقطه ای شلوغ و پر تردد بازار باشد با آن کرایه های نجومی .

برای تست و کسب اطلاع ، تصمیم گرفتیم به یکی از این مراکز پیتزاری ارزان برویم تا از نزدیک با طعم و کیفیت ش آشنا شویم .

در راسته بازار ، بنرهای و تابلوهای رنگارنگ پیتزای ارزان در ابعاد بزرگ ، نصب شده است . برخی پیتزا را با نوشابه رایگان میدهند و برخی برای رقابت با روبرویی 500 تومان ارزانتر می فروشند !

پیتزای ارزان صرفنظر از قیمتش که متغیر است ، ترکیبش تقریبا یکسان است : خمیر ، کالباس ، چند تکه قارچ ، فلفل سبز و پنیر . البته این فقط ترکیب پیتزای ارزان است . مساله مهمتر کیفیت و سلامت مواد اولیه است .

قضاوت سلامت و بهداشت مواد اولیه کار راحتی نیست . چون به عنوان مثل کالباس و پنیر بصورت خرد یا رنده شده ، در حجم زیاد تهیه شده و اینکه مربوط به کدام کارخانه است یا مجوزی دارد ، قابل قضاوت نیست . شایدم این بخشی از دلیل ارزان بودن پیتزا باشد که مواد اولیه ، شناسنامه بهداشتی ندارند . بررسی این بخش در حیطه وضایف ناظرین بهداشتی است .

اما کیفیت را میتوان تست کرد . ما تصمیم گرفتیم یک نمونه پیتزای بزرگ 7 هزار تومانی را تست کنیم . سفارش شد و بعد از دقایقی پیتزا با دو ساشه سس کچاپ ، روی میز بود .

شکل و شمایل شبیه پیتزاست .  با خوردن اولین تکه ، تنها چیزی که حس می شود حجم زیادی خمیر است . این پیتزا هیچ طعمی ندارد . موادی که قابل تمیز دادن نیست با مقدار کمی پنیر ، به لایه خمیر زیرین چسبیده است .

در حین ادیت عکس برای گزارش ، چند تکه قارچ ، روی پیتزا دیدیم که کمترین حس و طعمی در زمان خوردن ، از قارچ ندیدیم . شباهت این پیتزای ارزان ، به پیتزا ، تنها در ظاهر است و ابعاد 20 در 20 آن که وسوسه انگیز باشد .

پیتزا ارزان - قیمت پیتزا
پیتزا ارزان – قیمت پیتزا

پیتزای ارزان بخوریم یا نخوریم ؟

اگر خرید منزل را خودتان انجام می دهید ، یک حساب سرانگشتی ، کافیست تا محرز شود ، پیتزا با این قیمت ، نمیتواند از مواد با کیفیت و مناسبی تهیه شده باشد . از قیمت مواد اولیه گرفته تا هزینه های اجاره و پرسنلی و غیره  هر طور جمع بزنید جور در نمی آید .

فکرش را بکنید وقتی سوسیس و کالباس با کیفیت و بهداشتی با قیمتی نزدیک به گوشت ، را پزشکان توصیه میکنند کمتر مصرف کنید ، کالباس این پیتزای ارزان چه شرایطی می تواند داشته باشد ؟!

این احتمال وجود دارد که مراکزی باشند با تهیه مواد سالم و بهداشتی و حداقل سود ، بتوانند پیتزای ارزان و سالمی را به مشتریان عرضه کنند ، لیکن احتیاط واجب این است که ، پیتزای ارزان ، را تجربه نکرد . پیتزای ارزان ، حکایت آن آبلیموهاست که یک شیشه آن 6 هزار تومان است ولی برای تهیه همان یک شیشه باید دو کیلو لیمو از قرار کیلویی 12 هزار تومان ، مصرف کرد !

نه تنها پیتزا ، بلکه هر کالا و خدماتی که قیمتی ، غیر معمول و وسوسه انگیز دارد باید شنونده را به  شک و تفکر وا دارد .

اینجا هستید :

One Response

  1. چرا چرت میگین چرا فکر نمیکنید اونی که پیتزارو میده 25هزار تومن شاید 15هزارتومن شودش باشه ولی اونی که میده 12 هزار تومن داره 2 هزار تومن سود میکنه با فروشه بالا. مطمعن باشید اونی که روزی 400 تا پیتزا میفروشه سودش روزانه بیشتر از اونی هست که 20تا یا 30 تا پیتزا میفروشه. بعدشم اونایی که فروششون بالاست و ارزونن هیچوقت جنس و مواد اولیشون نمیمونه که تاریخش تموم بشه و بروزترین تاریخ مواد رو دارن استفاده میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.