“سیر ترشی” | طرز تهیه “ترشی سیر” بسیار ساده و راحت | انواع ترشی خانگی

تهیه سیر ترشی,نحوه درست کردن سیر ترشی

“سیر ترشی” یکی از انواع ترشی است که طرفداران زیادی دارد. در این مطلب طرز تهیه آن را به شما آموزش می دهیم. این ترشی پس از دو ماه قابل خوردن است.
مواد لازم برای سیر ترشی :

سیر  یک كیلوگرم
 سركه  حدود یک لیتر
 نمک   2 قاشق چایخوری

 

طرز تهیه سیر ترشی :
بوته‌ های سیر، در بهار تازه است و برای تهیه این ترشی مناسب می باشد. چندین لایه از پوست روی آن‌ ها جدا كنید تا حبه ها مشخص شوند اما بوته‌ ها به صورت درسته باقی بمانند و از هم جدا نشوند. به عبارت دیگر، بوته‌ های سیر فقط باید یک لایه پوست داشته باشند و ریشه آن هم گرفته شود.

 

در فصل های دیگر كه سیر خشک در دسترس می‌باشد به مدت یکروز آن را بخیسانید. سپس ریشه و پوسته‌ های اضافی را بگیرید و آن را در صافی بریزید تا خشک شود.

اگر بوته‌ها ناصاف و فرورفته باشند، بهتر است آن‌ها را حبه حبه كنید تا ناهمواری ها و دورریز آنها گرفته شود، بدون آنكه پوستشان را كاملاً جدا كنید.

سپس سیرها را به‌ طور مرتب درون شیشه بچینید، یک قاشق چایخوری نمک به آن بیفزائید و سركه رویش بریزید تا كاملاً روی آن را بگیرد. پس از گذشت چند روز سركه به خورد سیرها می‌رود و سر آن‌ها خالی می‌شود. مجدداً سركه اضافه كنید تا ظرف پر شود.

با گذشت زمان، رنگ سیر تغییر می‌كند و به سمت قهوه‌ای می‌گراید و پس از چندین سال، كاملاً سیاه و شیرین خواهد شد.

اگر از سركه طبیعی برای تهیه این ترشی استفاده می‌كنید، “سیر ترشی” باكیفیت بالائی خواهید داشت. این ترشی، دست‌كم پس از 2 ماه قابل مصرف است.

 

منبع : shorshirin.blogfa.com