مراقبت­‌های بارداری موجب کاهش عوارض بارداری می­‌شود

سالانه صدها هزار زن به دلیل عدم ایمنی و مراقبت­‌های لازم، در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌­دهند. بنا بر مطالعات انجام شده، آگاهی از مراقبت­‌های لازم و آموزش مؤثر در دوران بارداری می‌­تواند نقش مهمی در کاهش بیماری‌ها، خطرات، عوارض و بالا بردن سلامت زنان داشته باشد.

بنابراین آشنایی بانوان گرامی با مراقبت­‌های ایمنی و بهداشتی در زمان بارداری می‌­تواند بر ارتقای سلامت فردی مفید باشد. لیبوس و سابل[۱] در مطالعات خود بیان می­‌کنند آموزش مراقبت­‌های بارداری به‌خصوص در گروه‌های پرخطر مادران باردار، سبب کاهش خطرات بارداری و زایمان می­‌شود. در حقیقت افزایش آگاهی زنان باردار در مورد انواع مراقبت­‌های بارداری موجب افزایش اعتماد به نفس و کاهش عوارض بارداری می­‌شود. در ادامه به برخی مراقبت­‌های مهم در زمان بارداری اشاره می­‌کنیم.

مراقبت و ایمنی در زمان بارداری

داروها

یکی از مراقبت‌­های مهم در زمان بارداری بحث داروها است. داروها اثراث مختلفی دارند. از آنجایی­ که زنان باردار هر چه مصرف می­‌کنند، از جفت عبور کرده و جنین را تحت تأثیر قرار می‌­دهد، لذا داروها نیز از این امر مستثنی نیست. تحقیقات نشان داده مصرف برخی داروها مانند برخی آنتی‌بیوتک‌ها، هورمون‌ها، استروئیدها، مواد ضدانعقاد خون، داروهای مخدر، آرام‌بخش‌­ها و… ممکن است منجر به بروز نقص‌هایی در جنین شود. در مطالعه‌­ای مشخص شد زنانی که در دوران حاملگی برای جلوگیری از سقط داروی استیلبسترول که حاوی استروژن است را مصرف کردند، دخترانی به دنیا آوردند که در نوجوانی دچار سرطان رحم شدند (مور،[۲] ۱۹۸۳). لذا خانم‌های باردار باید بدانند فقط داروهایی را مصرف کنند که توسط پزشک تجویز شده است. توجه داشته باشید که بیشترین اثراث سوء داروها در ۱۲ هفته اول (سه ماهه اول ) بارداری است.

تشعشات

از عوامل دیگری که باید مورد توجه زنان باردار قرار گیرد، عامل تشعشاتی مانند تابش اشعه ایکس است. اشعه ایکس سبب آسیب­‌های بسیاری به جنین می­‌شود. مانند آسیب مغزی، آمادگی ابتلا به انواع سرطان‌ها، کوتاه شدن عمر، جهش‌­های ژنی که ممکن است تا چند نسل بعد را نیز تحت تأثیر قرار دهد. همچنین مشخص شده که اشعه ایکس در زمان تشکیل سلول تخم سبب از بین رفتن سلول تخم می­‌شود (آپگار و بک،[۳] ۱۹۷۲). بنابراین خانم‌های باردار از قرار گرفتن در برابر تشعشعات بپرهیزند. موارد دیگری مانند امواج رادیو و تلویزیونی هرچند تاکنون از اثرات زیان­‌آور آن سخنی به میان نیامده ولی توصیه بر آن است که خانم‌های باردار میزان استفاده از موبایل، رایانه، تلویزیون و… را کاهش دهند و خود را با کتاب­‌های مفید سرگرم کنند.

کار و فعالیت در زمان بارداری

خانم‌های باردار به‌ویژه خانم‌های شاغل توجه داشته باشند هرچند بارداری مانعی برای کار و فعالیت خارج از منزل نیست اما رعایت نکات ایمنی اهمیت دارد. میزان مجاز انجام کار در زمان حاملگی نسبت به توان افراد، متفاوت است. مثلاً وقتی حاملگی همراه با بیماری یا مشکل باشد، در آن صورت پزشک تصمیم می­‌گیرد که آیا خانم حامله مجاز به ادامه کار هست یا خیر؟ انجام کارهای منزل نیز باید با رعایت نکات ایمنی همراه باشد: مثلاً از بلند و جابجا کردن وسایل سنگین پرهیز شود. همچنین خانم‌های باردار نباید در معرض مواد شیمیایی (آفت­‌کش‌ها، مواد شوینده مانند سفیدکننده‌­ها، گرد و غبار، گازها و دودهای شیمیایی) و عفونت‌ها قرار گیرند.

سفر در بارداری

مسافرت کردن نیز در زمان بارداری منعی ندارد اما ممکن است مسافرت­‌های طولانی با خطراتی همراه باشد. لذا توصیه می­‌شود چنانچه مسیرهای طولانی را با اتومبیل طی می‌­کنند، نکات ایمنی را رعایت کرده و هر ۲ ساعت یک بار از ماشین پیاده شده و چند قدم راه بروند. همچنین در اواخر بارداری یعنی سه ماهه آخر، مسافرت­‌های طولانی توصیه نمی‌­شود. توصیه می‌شود قبل از مسافرت با پزشک مشورت کنند.

آمیزش و روابط زناشویی در بارداری

اگر خانمی سابقه سقط و خونریزی، پارگی زودرس کیسه آب یا زایمان زودرس دارد، روابط زناشویی برای او به خصوص در سه ماهه اول حاملگی به طور قابل ملاحظه‌­ای محدود می‌شود. در غیر این صورت داشتن روابط زناشویی در حاملگی آزاد است. در صورت وجود عفونت یا دردناک بودن این رابطه، بایستی از نزدیکی اجتناب کنند و حتماً با پزشک متخصص مشورت کنند. در طول ماه آخر بارداری بهتر است از آمیزش خودداری شود.

از دیگر توصیه‌­ها به مادران باردار استفاده از لباس‌های راحت و گشاد از اواسط بارداری است. همچنین در زمان بارداری از کمربند  تنگ استفاده نشود و از پوشیدن جوراب­‌های تنگ که جریان خون در پاها را مختل می­‌کند و باعث بزرگ شدن سیاهرگ‌­های پا و ایجاد واریس می­‌شود، خودداری شود. همچنین اغلب خانم‌های باردار به خواب و استراحت کافی در دوران بارداری نیاز دارند. همچنین اگر کارخانم باردار بایستی به مدت زیاد سر پا بایستد، توصیه می­‌شود در فواصل متناوب چند دقیقه بنشیند و پاهای خود را بالا نگه دارد و چشم‌هایش را ببندد و بدین طریق چند دقیقه استراحت کند. بالعکس اگر کار خانم حامله طوری است که برای مدت­‌های طولانی باید بنشیند، توصیه می­‌شود در هر ساعت چند قدمی راه برود. چراکه ایستادن و نشستن طولانی برای بانوان باردار مضر است. همچنین استحمام روزانه برای خانم‌های باردار نه تنها آرامش‌بخش است، بلکه از عفونت­‌های مختلف نیز جلوگیری می­‌کند. به خانم‌ها توصیه می­‌شود در حمام کردن از آب ولرم استفاده کنند، چراکه آب داغ به‌خصوص در سه ماهه اول و آخر حاملگی موجب سرگیجه می­‌شود. دوش گرفتن هر روز به مدت کوتاه توصیه می­‌شود و اینکه مراقبت از دندان‌ها نیز امر بسیار مهمی است. به خانم‌ها توصیه می­‌شود به محض اطمینان از حامله بودن به دندانپزشک مراجعه کنند تا لثه­‌ها و دندان‌های آنان معاینه شود. همچنین مسواک زدن روزانه فراموش نشود.

منابع:

http://blog.bamom.ir

Apgar,V., & Beck, J. W. (۱۹۷۲). Is my baby all right?: A guide to birth defects. Simon & Schuster.

Moore, M. K. & Meltzoff, A. N. (۱۹۸۳). Newborn infants imitate adult facial gestures. Child development, ۷۰۲-۷۰۹.

 Sable, M. R., & Libbus, M. K. (۲۰۰۰). Pregnancy intention and pregnancy happiness: are they different?. Maternal and child health journal, ۴(۳), ۱۹۱-۱۹۶.

[۱] Libbus & Sable

[۲] Moore

[۳] Apgar & Beck

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است