چرا برخی از خانم ها باید آمپول رگام تزریق کنند

ریزش مو در بارداری ممکن است برای قریب به اتفاق خانم ها رخ دهد و معمولا جای نگرانی ندارد و بعد از زایمان حل می شود. اما یک تصور اشتباه در این خصوص وجود دارد و آن ربط دادن تزریق آمپول رگام به ریزش مو است. در گفت و گو با دکتر رویا نصیری، متخصص زنان علل تزریق آمپول رگام و بی ربط بودن آن به ریزی مو را بررسی کردیم.

آمپول رگام چرا تزریق می شود؟
اگر RH زن منفی و RH مرد مثبت باشد و این در آزمایش های قبل و بعد از بارداری مشخص شود، خانم باردار باید آمپول رگام تزریق کند. دلیلش هم این است که ممکن است گروه خونی جنین RH مثبت پدر را داشته باشد. زمانی که نوزاد قرار است به دنیا بیاید، مقداری خون نوزاد از طریق جفتش وارد جریان خون مادر می­شود و بدن مادر که RH منفی دارد شروع می کند به تولید پاتن­هایی بر ضد RH مثبت. این پاتن ضد خون جنین در بارداری اول مشکلی به وجود نمی آورد معمولا اما در بارداری­های بعدی گلبول های قرمز جنین را دچار مشکل می­کند و آنها را به سمت تخریب شدن می­برد.

چرا برخی از خانم های باردار باید آمپول رگام تزریق کنند

کم خونی و کاهش رشد
این مسئله اولین واکنشی که در بدن جنین دارد، ایجاد کم خونی است، کم خونی که در بیشتر مواقع ممکن است باعث مرگ جنین شود. اگر جنین در این مرحله زنده بماند، نوزاد را به سمت زردی یرقان می­برد و علائم دیگر هم بعد از تولد نوزاد ظاهر می شود. اگر مادر قبل از بارداری آزمایش های لازم را انجام ندهد جنین زمانی که در بدن مادر است ممکن است با کاهش رشد و کاهش حرکت روبرو شود که این مسئله مشکلات زیادی را ایجاد می­کند.
اگر این مسئله توسط پزشک تایید شود برای این کار بهتر است در هفته­ی 28 تا 32 بارداری آمپول رگام به شکل عضلانی به مادر تزریق شود. این آمپول از بروز اختلالی که از آن صحبت کردیم جلوگیری م­کند و قبل از اینکه خون مادر شروع کند به پادتن ساختن RH های مثبت جنین را نابود می­کند.

در بارداری دوم چه کنیم؟
اگر این مشکل را در بارداری اول داشتید، بهتر است در بارداری دوم هم به همان شیوه که گفتیم تزریق آمپول رگام را انجام بدهید. چون در بارداری دوم هم آنتی بادی­هایی که بدن مادر ساخته شده می­کند به حمله کردن و باعث کشته شدن گلبول های قرمز جنین می شود. بیماری های شایع بر اثر این اتفاق علاوه بر یرقان و کم خونی ممکن است منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و مشکلات عدیده­ی دیگری شود.

ریزش مو ربطی به بارداری ندارد؟
خیلی از خانم­های باردار ریزش مویی که به واسطه بارداری و تغییر هورمون هایشان ایجاد می شود را به تزریق آمپول رگام ربط می­دهند در حالیکه این مسئله اصلا هیچ ربطی به یکدیگر ندارد و هم زمانی ریزیش مو و تزریق آمپول باعث این تصور اشتباه می­شود.

ریزش مو با کچلی فرق دارد؟
اگر ریزش موی شما کمی بیشتر از دوره ی قبل بارداری تان است نگران نباشید، این مشکل بعد از زایمان حل می شود اما اگر موهایتان به شکل سکه ای شروع به ریختن کرد و سرتان به سمت کچل شدن رفت باید حتما به پزشک مراجعه کنید.
البته حتی در این مورد هم جای نگرانی نیست. این مشکل را می­توان با تجویز دارو توسط پزشک متخصص زنان یا پزشک پوست و مو حل کرد. برای مراجعه به پزشک پوست و مو خودسرانه عمل نکنید و اجازه بدهید پزشک خودتان شما را به یک متخصص معرفی کند تا بهتر به شرایط شما واقف باشد.

 

منبع : نی نی سایت

ninisite.com