توسط :مسئول سايت

رایج ترین دلایل سفید شدن موهای ابرو و مژه

سفید شدن موها علاوه بر ژنتیک دلایل دیگری هم دارد
سفید شدن موها پدیده‌ای طبیعی و وابسته به نژاد و سن است
سفید شدن موها اغلب در ریش و سبیل، زودتر از موهای سر و بدن ظاهر می‌شود
کندن موی سفید نه آن را کم می‌کند، نه زیاد
علت سفیدی موهای ابرو چیست؟

 

سفید شدن موها علاوه بر ژنتیک دلایل دیگری هم دارد؛ کم‌خونی، کمبود ویتامین B12، کمبود مس و برخی ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های دیگر، بیماری ژنتیکی آلبینیسم و ویتیلیگو و آلوپسی آره‌آتا هم باعث سفیدی مو در ناحیه‌ای از بدن می‌شوند.

شاید تا به حال در کوچه و خیابان با فرد جوانی مواجه شده باشید که موهایی سیاه ولی ابروهایی کاملا سفید داشته باشد. امیر 41 ساله دچار چنین مشکلی است. او می‌گوید «لابلای موهای سرم چند تار موی سفید دیده می‌شود و به دلیل پرپشتی و زبر بودن موها، این موهای سفید چندان مشهود نیست ولی قضیه ابروهایم کاملا متفاوت است؛ تقریبا تا همین 2 سال قبل فقط چند تار موی آنها سفید بود که با موچین برمی‌داشتم ولی حال تعداد تار موهای سفید ابروهایم آنقدر زیاد شده که اگر بخواهم آنها را بردارم، دیگر ابرویی برایم باقی نمی‌ماند. مجبورم ابروهایم را همیشه رنگ کنم و می‌ترسم این رنگ کردن مکرر ابرو باعث ریختنش شود. از کارشناسان «سلامت» چاره مشکلم و علت سفیدی موهای ابرویم را بپرسید. علاوه بر این، می‌خواهم بدانم رنگ کردن و کندن موهای سفید باعث افزایش سفیدی ابروها شده است؟»

رایج‌ترین علل سفید شدن مو

سفید شدن موها علاوه بر ژنتیک دلایل دیگری هم دارد؛ کم‌خونی، کمبود ویتامین B12، کمبود مس و برخی ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های دیگر، بیماری ژنتیکی آلبینیسم (در این بیماران فعالیت رنگدانه‌ها دچار اختلال است بنابراین موها، پوست و چشم‌ها رنگدانه ندارند و به رنگ بسیار روشن یا سفید دیده می‌شوند) و گروهی از بیماری‌های خودایمنی مانند ویتیلیگو و آلوپسی آره‌آتا هم باعث سفیدی مو در ناحیه‌ای از بدن می‌شوند.
نگاه متخصص بیماری‌های پوست, دکتر حسن صیرفی, استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران

فعلا هیچ دارویی برای رفع سفیدی مو نداریم

سفید شدن موها پدیده‌ای طبیعی و وابسته به نژاد و سن است. این پدیده در نژاد سفید از حدود 30 تا 35 سالگی شروع می‌شود و تا 50 سالگی تقریبا نیمی از مردم، نیمی از موهایشان سفید است. در سیاهپوستان این اتفاق 10 سال دیرتر می‌افتد.

علت اصلی سفیدی مو، کاهش سلول‌های رنگدانه‌ای به نام ملانوسیت و کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز (مسئول تولید رنگدانه مو) است.

سفید شدن موها اغلب در ریش و سبیل، زودتر از موهای سر و بدن ظاهر می‌شود.

سفیدی مو اگر ناشی از کمبود مواد غذایی باشد، معمولا با جبران ماده مغذی تا حد زیادی قابل‌ برگشت است.

اولین تشخیص احتمالی که برای این آقا مطرح می‌شود، آلوپسی آره‌آتاست. در مبتلایان به این بیماری خودایمنی، ابتدا قسمتی از موهای بدن می‌ریزد و بعد از مدتی، دوباره رشد می‌کند ولی این موها دیگر سیاه نیستند. البته می‌توان به بیماری ویتیلیگو یا لک و پیس هم شک کرد. آقای امیر باید با پزشک متخصص در مورد مشکلشان صحبت کنند تا احتمال کمبود مواد مغذی و ابتلا به بیماری‌های خودایمنی رد شود. تاکنون دارویی برای درمان سفیدی مو ساخته نشده و تنها راه برای از بین بردن سفیدی مو رنگ کردن آنهاست ولی احتمال جلوگیری از سفیدی مو و حتی درمان آن از طریق ژن‌درمانی در آینده وجود دارد.
نگاه متخصص بیماری‌های پوست, دکتر مسعود داودی, عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا…

کندن موی سفید نه آن را کم می‌کند، نه زیاد

این نوع سفید شدن مو در افراد مستعد به بیماری ویتیلیگو یا همان لک و پیس دیده می‌شود. از علائم بیماری ویتیلیگو سفیدی زودرس مو در همان منطقه درگیر پوست است. برای رد بیماری ویتیلیگو، بهتر است از پوست ناحیه ابرو، نمونه‌ای گرفته ‌شود.

برخی تصور می‌کنند اگر موی سفیدی با موچین خارج شود، به موهای سفید اضافه خواهد شد اما اینگونه نیست. کندن مکرر موها با موچین فقط به ریشه آنها آسیب می‌زند و موها را از حالت نسبتا ظریف به ضخیم تبدیل می‌کند. کندن موهای سفید، جلوی سفیدی مو را نمی‌گیرد زیرا ریشه همچنان سالم و بدون رنگدانه است و موهای جدیدی که می‌رویند، باز هم به رنگ سفید خواهند بود.

زبر بودن موها یا رنگ کردن هم آسیبی به رنگدانه‌ها نمی‌زند. بعضی از بیماران درباره پیوند موهای سیاه به منطقه‌ای که موهای سفید در آن رشد کرده سوال می‌کنند. پیوند موهای سر به ابرو روش مناسبی نیست چون ماهیت ریشه مو در این دو قسمت متفاوت است. آقای امیر باید برای بررسی از نظر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، به پزشک مراجعه کنند و اگر نتیجه منفی بود، رنگ کردن موهای ابرو بهترین راه‌حل است. گرچه رنگ زدن موهای ابرو هم دشواری‌های خود را دارد.
منبع:fitnessmagazin.ir

تاریخ بروزرسانی : 19-06-2021
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (رایج ترین دلایل سفید شدن موهای ابرو و مژه) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

12 نظر

 1. سلام و خسته نباشید لطفا راهنمایی کنید لطفاااااا😢
  ۱۵ سالمه پشت موهای سرم یه تیکش سفید شده
  و وسط سرمم همون طور تار های سفید داره
  توی ابروهام هم ۱ تار سفید شده توی مژه هامم ۲ تا سفید شدن
  لکه های سفید پوستی هم دارم زانو بند های انگشتم و آرنجم چند بار دکتر رفتم ولی جوابی نگرفتم

 2. سلام وقت بخیر
  من ۲۱ ساله هستم و چند وقتی هست که دارم میبینم که موهای مژه ها و ابروها و موهام از نوک مو سفید و نازک میشن به چه علت هست؟
  این سفیدی از ریشه نیست و از نوک موها هستش

  1. سلام من ۳۹ساله مه مژه ها م ازنو ک دارن سفید مشن یا به رنگ زرد تبدیل شدن رنگ مژه های خودم سیاهه خیلی نگرانم چکار کنم

  2. منم همینطور هستم ودقیقا هم سن شما .شما علتش رافهمیدین؟

 3. سلام خسته نباشید
  من مادرم ۴۰ سال سن دارن چند وقت پیش متوجه شدن دو تا از مژه هاشون سفید شده بعد از ۲ روز یک دفعه شدن ۴ تا
  راه حلی وجود داره ؟

 4. سلام من ۱۶سالمه موهام سفید شده پوست چشمم داره سفید میشه یکی از موژه هامم سفید شده

  1. منم ۱۴سالمه همع مژه هام وموهام داره سفید میشه وپوستمم روشن

 5. سلام من هم موهای سرم سفید شده هم ابرو وهم مژه هام دارند سفید میشن من ۴۳ سالمه وخیلی هم ناراحتم سر عیبی نداره رنگ میکنی میمونه تو ولی ابرو ومژه چی چکار میشه کرد خواهرو برادرم از من بزرگترن مژه هاشون سفید نشده سرشوه چرا سفیده راحل حلی وجود دارد

 6. با عرض سلام
  من خانمی ۵۳ ساله هستم که قرص کم کاری تیروئید می خورم. حدود ۲ سال پیش مژه های مشکی و بلند یکی از چشمانم به دلایلی ریخت و کم پشت شد، حالا پس از استفاده از داروهای گیاهی کمی بلند شده اما کم رنگ و کم پشت است و به رنگ اولیه برنگشته است. لطفا بفرمایید مشکل کم رنگ بودن مژه ها از کجاست؟ باتشکر

  1. سلام من ۱۶ سالمه اول برام جالب بود مژه سفید دارم اما الان تعدادشون زیاد شده
   آیا ربطی به استرس و کم‌خوابی یا یه همچین چیزی داره؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیمون با سابقه بیش از دو دهه تولید لوازم آشپزخانه ، توانسته بازار لوازم آشپزخانه ایران را دست خود گیرد

داروخانه اینترنتی آرتان طب بزرگترین و کاملترین داروخانه آنلاین

خرید لایک ایرانی اینستاگرام از طریق سایت مای ممبر ارائه دهنده لایک واقعی ایرانی اینستا

بهترین قیمت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی آیریک را با اقساط بلند مدت ، ضمانت ویژه و متخصص ایمپلنت دندان تجربه کنید.

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

زنبیل آنلاین مثل یک ویترین پر زرق و برق است که خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است

در سامانه رزرو اینترنتی الی گشت، امکان خرید بلیط هواپیما و تور کیش از تهران و همچنین رزرو اتاق در تمامی هتل های کیش فراهم شده است

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.