ویژگی های شخصیتی تیپ های شنیداری ، لمسی و دیداری 

تیپ شخصیتی خواستگار

با شناخت تیپ شخصیتی خواستگارتان می‌توانید بفهمید که ازدواج تان با این فرد چه سرانجامی دارد.
چند سالی است بیشتر از آنکه کارت‌ عروسی جوانان فامیل را ببینیم، با تعجب اخبار طلاق دوستان و آشنایان را یکی بعد ازدیگری می‌شنویم. اگر اهل تعقیب آمار و ارقام دقیق رسمی و ممیزهای‌شان هم نباشید، آمار غیررسمی تولید شده در شب‌نشینی‌های خانوادگی به‌طور آشکار نشان می‌دهد این روزها طلاق درمیان زوج‌های جوان بیشتر از ازدواج در جریان است.

دکتر محمودی مظفر با سابقه بیش از دو دهه مشاوره موفق برای ازدواج معتقد است، یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق در شهرهای بزرگ عدم تفاهم طرفین است. این جمله‌ای است که بارها شنیده‌ایم اما این بار می‌خواهیم همین جمله تکراری را دقیق‌تر و با تمام زوایایش بفهمیم؛ بنابراین لطفا گزارش را تا انتها با دقت بخوانید. شاید نکات تازه و ساده آن بتواند به راحتی از عدم تفاهم و جدایی‌های آینده پیشگیری کند. ما می‌خواهیم با حضور دکتر محمودی مظفر، روانشناس، مشاور و مدرس دانشگاه از تیپ‌شناسی برای‌تان بگوییم.

او  می‌گوید: «در تمام دنیا اولین رکن تشخیص تناسب افراد برای ازدواج با هم، هماهنگی تیپ‌های شخصیتی آنهاست.» پس برای اینکه بفهمیم مخاطب خاص‌مان جهت ازدواج با ما مناسب است یا نیست، لازم است اول تیپ شخصیتی خودمان و بعد تیپ شخصیتی او را به‌طور دقیق بشناسیم؛ چون با شناخت درستی که از تیپ شخصیتی افراد داریم، می‌توانیم راه نفوذ و تعامل درست با آنها را بدون هیچ سوءتفاهمی پیدا کنیم. پس اولین قدم برای تصمیم درباره ازدواج دقت در رفتار و واکنش‌های فرد مورد نظر برای تشخیص تیپ شخصیتی اوست.

تیپت چیه خوش‌تیپ؟

در مقدمه خوب است بدانیم سیستم عصبی هر فرد باتوجه به تیپ شخصیتی که دارد تنها به یک سری از محرک‌ها پاسخ می‌دهد برای مثال اگر خواستگار شما فردی «دیداری» باشد، باتوجه به اینکه سیستم عصبی‌اش تصاویر را به خوبی دریافت کرده و ظواهر هر موضوعی برایش مهم است، در اولین نگاه فقط به نوع پوشش، آرایش و زیبایی‌تان توجه می‌کند اما اگر تیپ شخصیتی خواستگار شما «شنیداری» باشد، بیشتر از آنکه به صورت شما و زیبایی‌تان توجه کند، تحت تاثیر نوع برخورد کلامی و لحن گفتار شماست و اگر لمسی باشد، به هیچ کدام اینها کاری ندارد و طول می‌کشد تا تکلیفش با خودش و شما مشخص شود؛ بنابراین شناخت درست تیپ مخاطب‌تان، تکلیف شما را با او مشخص می‌کند و با این شناخت می‌توانید بفهمید طرف مقابل‌تان نسبت به چه چیزهایی حساس است و نوع رفتارها و واکنش‌هایش را هم می‌توانید با دقت زیادی حدس بزنید.

عقلی که در چشمان نامزدتان جریان دارد
نامزدتان خوش لباس و مرتب است، موقع حرف زدن با دلیل و بی‌دلیل از دست‌هایش استفاده می‌کند، بدون اینکه نفس بگیرد می‌تواند تندتند جملات را بگوید و همیشه خدا هم هیجان و حتی عجله دارد، به محض اینکه موهای‌تان را کوتاه کنید یا دستی ‌به صورت‌تان ببرید متوجه تغییرتان می‌شود، سینما و تلویزیون را دوست دارد، اگر از او درباره چیزی که نمی‌داند سوال کنید، فورا برای فکر کردن نگاهش به سمت بالا می‌رود و حافظه تصویری خوبی هم دارد.

راستش در دل‌تان خوشحالید چون مردم به‌طور معمول به این تیپ آدم‌ها «باحال» می‌گویند، درحالی‌که از نظر علم روانشناسی تیپ نامزد شما دیداری است نه باحال ! دیداری‌ها افرادی با روحیه پرشور هستند که‌ گیرنده‌های عصبی‌شان به تصاویر حساس است، موقع تفریح هم از رنگ آفتاب بگیرید تا جزییات هر منظره‌ای که می‌بینند برای‌شان مهم است و وقتی از خاطرات‌شان با شما حرف می‌زنند تمام جزییات تصاویری را که دیده‌اند، توصیف می‌کنند.

خواستگاری با اعمال شاقه
یک فرد دیداری در جلسه خواستگاری فورا توجهش به قیافه و نوع پوشش شما جلب می‌شود و بعد هم اینکه آیا فرد به‌روزی هستید یا نه؟ ناخن‌تان بلند است یا کوتاه؟ زیر ناخن‌ها تمیز است یا نیست؟ بنابراین برای خواستگاری از یک فرد دیداری باید سر و ظاهر مرتب و تمیزی داشته و در خرید دسته گل یا هر مورد دیگری هم نهایت دقت و سلیقه را به کار ببرید.

اما برای نمونه اگر به خواستگاری کسی با تیپ شخصیتی شنیداری بروید، هیچ کدام از اینها که گفته شد به اندازه اینکه لحن شما و خانواده‌تان در سلام و احوال‌پرسی چطور است، مهم نیست.  باید بدانید این روند، تنها به روز خواستگاری مربوط نیست بلکه به‌طور مثال اگر خانمی باشید که با یک فرد دیداری ازدواج کرده، برای همسرتان آراستگی خودتان و مرتب بودن منزل‌تان هنگام ورودش و حالت چهره‌تان به دلیل رضایت و احترامی که در چهره‌تان نسبت به او دارید، بسیار مهم است.

از طرف دیگر دیداری‌ها از هدیه گرفتن خوشحال می‌شوند برای همین اگر با یک شخص دیداری ازدواج می‌کنید، باید هدیه دادن برای‌تان به صورت عادت دربیاید. جالب است بدانید برای دیداری‌ها هیچ وقت ظاهر همسرشان عادی نمی‌شود، هزار سال هم که بگذرد ظاهر نامرتب، دل‌شان را می‌زند. خلاصه بگوییم برای دیداری‌ها ظاهرهمسرشان، یک اصل و فاکتور مهم است. بهترین شخصیت را هم که داشته باشید وقتی ظاهرتان ایراد داشته باشد از نظر فرد دیداری، عیب بزرگی دارید.

 

تیپ شخصیتی شنیداری

 

خوشبخت شدن از راه گوش
شاید شما هم دیده باشید مادر یک جوان با حیرت و ناراحتی می‌گوید: «دختره هیچی نداره، نمی‌دونم پسرم عاشق چیش شده؟» اما این سوال جواب ساده‌ای دارد؛ اگر پسر شما شنیداری باشد، می‌تواند عاشق دختری شود که اصلا زیبا نیست اما صدا و لحن قشنگی دارد. سیستم عصبی شنیداری‌ها با لحن و آهنگ صدا تحریک می‌شود بنابراین کسی که لحن و صدای خوبی داشته اما قیافه‌اش متوسط است، به نظرشان مشکلی ندارد.

شنیداری‌ها همان کسانی هستند که پشت تلفن به دیگری وابسته می‌شوند و تابع و تحت تاثیر کلام هستند. آنها بیشتر تکه کلام‌های شما را به خاطر دارند. یک راه شناسایی شنیداری‌ها این است که اگر از او سوالی بپرسید برای فکر کردن بیشتر نگاهش به چپ و پایین متمایل است و موقع صحبت کردن نسبت به دیداری‌ها آرام‌تر صحبت می‌کند.

این گروه بیشتر به کلمات و آواها توجه دارند مثلا اگر با یکی صحبت می‌کنند برای‌شان نحوه گویش، تلفظ و ادبیاتی که مخاطب‌شان به کار می‌برد از قیافه و تیپ ظاهری او مهم‌تر است، این دسته افراد از موسیقی و دکلمه لذت می‌برند و خودشان هم سخنرانان خوبی هستند. وقتی نامزد شنیداری‌تان می‌خواهد برای‌تان از بهترین خاطراتش بگوید حتما در توصیف آنچه تجربه کرده از صدای محیط و حرف‌هایی که بین خودش و دیگران ردوبدل شده است، خواهد گفت.

بله را بگو و پیامک بزن
وقتی با فردی که دارای تیپ شخصیتی شنیداری است در ارتباط هستید، باید بدانید این افراد ذائقه‌شان هم شنیداری است؛ بنابراین در صحبت با آنها بهتر است از کلمات بیشتر و لحن زیباتری استفاده کنید. به علاوه شنیداری‌ها دوست دارند حس‌های شما را بشنوند و از توصیف حس‌های خودشان هم لذت می‌برند.این دسته افراد از تشکر کلامی و گفتار تحسین‌آمیز لذت می‌برند، یک آفرین ساده برای‌شان معجزه می‌کند؛ همچنین لحن مودبانه روی‌شان تاثیر بسیار خوبی دارد.

خب برعکسش را هم درنظر بگیرید و اگر می‌خواهید از چشمش بیفتید، سر نامزد شنیداری‌تان داد بکشید. خانم یا آقایی که شنیداری است دوست دارد جمله «دوستت دارم» را به صورت شفاهی، بارها بشنود و اگر همسرش هزار شاخه گل هم برایش بخرد به اندازه گفتن جملات عاطفی و عاشقانه رویش تاثیرخوب ندارد. در آخر هم گله می‌کند که همسرش برایش گل می‌خرد اما یکبار نمی‌گوید دوستت دارم. اغلب در این مواقع واکنش طرف مقابل این است که می‌گوید: «یعنی کارهایی که می‌کنم نشانه دوستت دارم نیست؟» درصورتی‌که این شخص باید بداند که محبت کردن به شنیداری‌ها قلق خودش را دارد.

مثلا اگر برای شنیداری‌ها پیامک یا موسیقی و فایل صوتی شعری را که خودتان خوانده‌اید بفرستید، برای‌شان بسیار خوشایندتر از وقتی است که برای‌شان گل یا هدیه‌های کوچک می‌خرید.

رمانتیک‌های بی‌حرکت
دسته سوم از تیپ‌های شخصیتی متعلق به گروه لمسی‌هاست. افراد لمسی از طریق لمس کردن، دنیا را درک می‌کنند. حرکات‌شان کند است و با لحن آرام، شمرده و متین صحبت می‌کنند. لمسی‌ها دارای عضلات افتاده و شل هستند، وقتی روی مبل می‌نشینند بعد از مدتی حتما لم داده و حتی اگر رودربایستی نداشته باشند در مبل پخش می‌شوند. این شل بودن در لحن، کلام و حرکات‌شان هم دیده می‌شود؛ پس از آنها توقع هیجان نداشته باشید.

مکث‌های‌شان بین جملاتی که می‌گویند زیاد است و ناگفته پیداست حوصله دیداری‌ها را بدجوری سر می‌برند. این افراد، بیشتر احساسی بوده  و به شعر و ادبیات عمیقا علاقه‌مند هستند. فرد لمسی همان خواستگاری است که وقتی روی مبل، روبه‌روی‌تان می‌نشیند کاملا در آن فرو می‌رود و اگر سوالی که جوابش را نمی‌داند از او بپرسند، چشم‌هایش به پایین و راست متمایل می‌شود.

افراد لمسی درونگرا و عمیق هستند، اگر دقیق باشید متوجه می‌شوید شانه‌های‌شان به سمت پایین مایل است، گاهی هم با دستان‌شان خودشان را لمس می‌کنند یا موقع گفت‌وگو با صورت خودشان ور می‌روند. لمسی‌ها در فضای طبیعت درخت، گل و پرندگان را هم لمس می‌کنند و انگار مسیر درک‌شان از انگشتان‌شان می‌گذرد.

بیایید برای‌تان فال بگیریم
حتما تا به حال خانم‌های جوان زیادی را دیده‌اید که با اشتیاق به انواع و اقسام فال‌ها از قهوه، شمع و تاروت گرفته تا حافظ و چینی متوسل می‌شوند که ببینند عاقبت‌شان چه خواهد شد. با شناخت تیپ شخصیتی فرد مورد نظرتان نیازی به فالگیرها نخواهید داشت چون به سادگی می‌توانید بفهمید آیا باتوجه به انتخاب‌تان خوشبختی در پیش هست یا نیست؟

هرچند در ابتدا هیجان‌طلبی و تند و تیز بودن فرد دیداری از نظر فرد شنیداری جالب است و ممکن است در همان برخورد اول به دلیل تفاوت‌های‌شان برای هم جذاب باشند اما همین افراد وقتی در جریان سال‌ها زندگی مشترک در کنار هم قرار می‌گیرند، نمی‌توانند یکدیگر را تحمل کنند. به‌طور نمونه آدم دیداری، برون‌گرا‌تر است و دوست دارد دائم با افراد دیگر اجتماع در تماس و تعامل باشد درصورتی‌که فرد شنیداری نسبت به دیداری‌ها درونگرا بوده و شلوغی روابط و فضاها را دوست ندارد؛ پس بهتر است دراین مواقع تنها با اتکا به جذابیتی که هر دو گروه برای هم دارند تصورخوشبخت شدن با هم نداشته باشند.

برای شنیداری‌ها زندگی مشترک با یک فرد شنیداری احتمال موفقیت بیشتری دارد تا با یک فرد دیداری.  از آن طرف فکرش را هم نکنید که یک فرد دیداری بتواند با فرد لمسی زندگی مشترک خوب و خوشی داشته باشد. این دو تیپ اصلا با هم تناسبی ندارند و هر کدام باعث آزار دیگری می‌شوند. خوشبختی دیداری و لمسی ممکن نیست؛ حتی اگر تمام فالگیرها به خوشبختی آنها قسم بخورند.

شوخی ممنوع
افراد لمسی بیشتر از ظاهر و گفتار افراد، از لمس آنها تاثیر می‌پذیرند؛ یعنی اگر در گوش نامزد لمسی‌تان زمزمه‌های عاشقانه داشته باشید یا به سر و ظاهرتان برسید، روی احساسات او اثر چندانی ندارد اما آرام و با محبت به پشتش زدن می‌تواند اثر بسیار خوبی بر احساسش داشته باشد.

افراد لمسی شوخی‌های بدنی را دوست ندارند و هرچند تاخیرها و سستی‌شان گاهی کلافه‌کننده است اما نباید هیچ وقت برای وادار کردن‌شان به عجله، آنها را هل دهید. برخلاف دیداری‌ها، برای افراد لمسی خوشمزه بودن غذا از مرتب بودن خانه، مهم‌تر است.

 

منبع: مجله زندگی ایده آل