روش فوری و اورژانسی برای جلوگیری از بارداری \ پیشگیری اضطراری

Avoid Emergency Contraception جلوگیری اورژانسی, جلوگیری اورژانسی بارداری, جلوگیری اورژانسی از بارداری, جلوگیری اورژانسی در شیردهی
Avoid Emergency Contraception

روش جلوگیری از بارداری بصورت اضطراری به مجموعه ای از روشها و تکنیکهایی اطلاق می شود که در صورتی که نزدیکی بدون استفاده از یکی از راههای مطمئن پیشگیری از بارداری انجام شود و یا علیرغم استفاده از یک روش مشخص، اتفاقی مانند پاره شدن کاندوم و یا نظیر آن رخ دهد، می توان از آن استفاده کرد…

البته  باید در نظر داشت که این روش به هیچ وجه از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند. رایج ترین روش پیشگیری بصورت اضطراری، مصرف قرصهای معمولی خوراکی ضد بارداری HD است که به نام “قرص صبح روز بعد” مشهور شده اند. البته این نام مناسبی نیست چون نیازی به صبر کردن تا صبح روز بعد نیست و بهتر است در اولین فرصت بعد از نزدیکی بدون محافظت، از این روش استفاده شود.

در چه مواقعی می توان یا باید از این روش استفاده کرد؟

موارد استفاده از این روش زمانی است که نزدیکی از طریق واژن صورت گیرد در حالیکه هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نشده یا بطور ناصحیح و غیر کارآمد استفاده شده باشد.

این موقعیت ها می تواند شامل موارد زیر باشد:
زمانی که علیرغم استفاده از کاندوم مردانه، در زمان نامناسبی خارج شود یا پاره شود.
زمانی که علیرغم استفاده از دیافراگم یا کلاهک دهانه رحم، بطور زودهنگام بیرون آید و یا بعد از نزدیکی بلافاصله خارج شود.
مقاربت بعد از فراموش کردن اتفاقی یک قرص از دوره قرصهای جلوگیری از بارداری انجام شود.
در صورت استفاده از روش تقویمی، محاسبه زمان تخمک گذاری بطور ناصحیح انجام شود و نزدیکی کامل در زمان باروری زن انجام شده باشد. برنامه استفاده از روش طبیعی یا انقطاع در نزدیکی با شکست مواجه شود.

روش اضطراری پیشگیری از بارداری چقدر موثر است؟

اثربخشی این روش به نحوه صحیح استفاده و بخصوص زمان مصرف قرصها بستگی دارد. این روش صد درصد موثر نیست، اما تقریبا در 98% موارد از حاملگی پیشگیری می کند. یعنی از هر 100 خانمی که از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند حدود 2 نفر در طول یکسال حامله می شوند. اگرچند بار از این روش استفاده شود، تاثیر آن کمتر شده و احتمال بارداری بیشترمی شود. بنابراین این روش فقط برای موارداضطراری بکار می رود و نباید بطور مداوم، بعنوان یک روش پیشگیری بکار رود. بلکه پس از استفاده از این روش، فرد باید به پزشک یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و پس از مشاوره، یکی از روشها را بصورت دائمی انتخاب کند.

زمان و نحوه مصرف آن چگونه است؟

باید در دو نوبت با فاصله 12 ساعت هر بار 2 قرص HD خورده شود. در واقع بعد از مقاربتی که احتمال بارداری دارد در اولین فرصت 2 قرص خوراکی HD همراه با شیر یا آب زیاد مصرف می شود. باید دقت کرد که قرص نوبت اول در زمانی خورده شود که نوبت دوم را بتوان 12 ساعت پس از آن مصرف کرد. مصرف نوبت اول را نباید بی دلیل به تاخیر انداخت، زیرا میزان تاثیر ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.اگر قرص نوع LD در دسترس باشد،‌ باید در هرنوبت 4 قرص مصرف کرد.نکته مهم: اگر بیش از 72 ساعت (3 روز) از مقاربت گذشته باشد، استفاده از روش اضطراری توصیه نمی شود و باید در این موارد با پزشک مشورت کرد.

عملکرد آن بر بدن به منظور پیشگیری از بارداری چیست؟

مصرف این قرصهای هورمونی با متوقف کردن تخمک گذاری یا تداخل در جایگزینی تخمک لقاح یافته در رحم می تواند مانع حاملگی شود. از آنجا که تخمک لقاح یافته ظرف مدت کودتاهی در قسمتی از رحم جایگزین می شود، زمان استفاده از این روش بسیار حائز اهمیت است. در واقع اگر عمل جایگزینی اتفاق افتاده باشد استفاده از این روش مانع از پیشرفت روند بارداری نشده و موجب بروز سقط نخواهد شد.

 Emergency method of contraception جلوگیری اورژانسی, جلوگیری اورژانسی بارداری 2016, جلوگیری اورژانسی از بارداری, جلوگیری اورژانسی در شیردهی
Emergency method of contraception جلوگیری اورژانسی 2016, جلوگیری اورژانسی بارداری, جلوگیری اورژانسی از بارداری, جلوگیری اورژانسی در شیردهی

عوارض جانبی آن چه خواهد بود؟

قرصهای خوراکی اگر به روش اضطراری ذکر شده در بالا مصرف شوند، معمولا عارضه جانبی خطرناکی ندارند. با این حال ممکن است باعث عوارض جانبی موقتی شوند که رایج ترین آنها تهوع است و می توان برای پیشگیری یا برطرف کردن آن از یک داروی ضد تهوع نیز استفاده کرد. تقریبا در نیمی از مصرف کنندگان از این روش تهوع دیده می شود و ممکن است در تعدای از مصرف کنندگان استفراغ هم وجود داشته باشد. گاهی ممکن است سردرد، سرگیجه، گرفتگی شکم و یا احساس پری و درد در سینه ها نیز رخ دهد که البته همه عوارض جانبی گذرا بوده و معمولا‌ پس از یک تا دو روز رفع می شوند. بعلاوه استفاده از این روش تاثیر در میزان باروری فرد در آینده نخواهد داشت.

اگر بلافاصله بعد از خوردن قرصها، استفراغ کردم چه باید بکنم؟

اگر فرد در طول دو ساعت پس از مصرف قرصها در نوبت اول یا دوم، دچار استفراغ شد، در اولین فرصت باید 2 قرص دیگر HDمصرف کند. اگر این اتفاق بعد از خوردن قرصها در نوبت اول رخ دهد، قرصهای نوبت دوم کماکان باید 12 ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند. تزریق یک آمپول ب 6 بصورت عضلانی میتواند در کاهش تهوع موثر باشد. استفراغ اگر بیش از دو ساعت بعد از مصرف قرصها رخ دهد، اهمیتی ندارد زیرا دارو جذب شده است.

آیا مصرف بعضی از داروها ممکن است کارآیی این روش را کاهش دهد؟

بعضی از داروهایی که بطور کلی اثربخشی قرصهای ضدبارداری را کاهش می دهند ممکن است در کارآیی این روش نیز اختلال ایجاد کنند. برخی از این داروها عبارتند از ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضد قارچ خوراکی)، باربیتوراتها و برخی از داروهای ضد صرع.

چه مدت بعد از این روش باید پریود شوم؟

پس از مصرف هیچ علامت فوری که نشان دهد قرصها اثر کرده یا نکرده اند، وجود ندارد و فقط قاعدگی باید به موقع، چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد. اگر شروع قاعدگی، بیش از یک هفته به تاخیر افتد و یا هر مورد خاص دیگر وجود داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کرد. نکته مهم این است که اگر بعد از مصرف قرصها، دوباره مقاربتی انجام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرصهای قبلی خورده شده از بارداری مجدد جلوگیری نمی کنند.

آیا استفاده از این روش در دوران شیردهی بی خطر است؟

مقدار استروژن موجود در قرصهای ترکیبی ضد بارداری می تواند در مقدار و کیفیت شیر مادر تاثیر منفی داشته باشد. اما بنظر نمی رسد که استفاده کوتاه مدت آن این تاثیر را بگذارد. بعلاوه هورمون ترشح شده در شیر آثار نامطلوبی در شیرخوار نخواهد داشت.

در صورت استفاده از این روش چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک خواهم داشت؟

تاخیر در قاعدگی بیش از یک هفته. ادامه خونریزی نامنظم یا وجود دردهای کرامپی شکم بطور مداوم. درد شدید در ناحیه شکم یا لگن.احتمال بارداری. احتمال ابتلا به بیماریهای مقاربتی.

جلوگیری اورژانسی, جلوگیری اورژانسی بارداری 94, جلوگیری اورژانسی از بارداری, جلوگیری اورژانسی در شیردهی
جلوگیری اورژانسی 94, جلوگیری اورژانسی بارداری, جلوگیری اورژانسی از بارداری, جلوگیری اورژانسی در شیردهی

جلوگیری از بارداری با روشهای بسیاری صورت می گیرد اما هر کدام خطرات خود را به همراه دارند که با رعایت نکردن شیوه ی درست به سراغ زوجین می آید.

قرص های ضد بارداری..

برخی معتقدند که بهترین و مطمئن‌ترین روش پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج استفاده از قرص‌های خوراکی جلوگیری از بارداری است. همانطور که می دانیداین قرص‌ها خود به سه دسته تقسیم‌بندی می‌ شوند که شامل:

 

منو فازیک (تک مرحله‌ای): میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در تمام قرص‌ها یکسان می‌باشد. قرص‌های LD وHD در این گروه قرار دارند.

دی فازیک (دو مرحله‌ای): میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در دو مرحله تغییر می‌کند.

تری فازیک (سه مرحله‌ای): میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در سه مرحله به تدریج افزایش می‌یابد.

باید گفت که قرص های بارداری به دلیل ایجاد عوارض برای دسته ای از خانم ها نمی تواند برای هر کسی مورد استفاده قرار گیرد.

 

روش های طبیعی چه طور؟

روش های طبیعی یکی از کم عوارض ترین روش های پیشگیری از بارداری هستند اما مراقبت و دقت بالایی نیاز دارد که همین این روش را از بهترین روش بودن برای جلوگیری از بارداری حذف می کند.

 

کاندوم ها چه قدر موثرند؟ 

طبق گفته ی متخصصان زنان استفاده از کاندوم ها به دلیل ایجاد ناباروری و چسبندگی دهانه رحم در زنان زیاد توصیه نمی شود اما روشی تقریبا مطمئن برای جلوگیری از بارداری هستند ولی با خطر ایجاد ناباروری و چسبندگی دهانه رحم.

 

وازوکتومی بهترین راه جلوگیری از بارداری

وازکتومی روشی است که زوجها می توانند برای جلوگیری از بارداری آن را انتخاب کنند.سایت MAN HEALTH در رابطه با این روش نوشت در این روش، با یک جراحی کوچک مسیر وازدفران را که وظیفه آن عبور اسپرم از بیضه است، مسدود می‌شود و از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می شود.  در این روش این امکان برای مردها وجود دارد که همانند خانمها برای باز کردن لوله های خود عمل جراحی انجام دهند.

 

وازوکتومی و نگرانی مردان که آیا بارداری بعد از وازکتومی امکان پذیر است؟

وازکتومی یکی از بهترین راهها برای پیشگیری از بارداری است. مطالعات اخیر نشان می دهد که بعد از انجام عمل بازگشت وازکتومی شانس  بارداری زوجها 99 درصد نسبت به زمانیکه عمل وازکتومی انجام شده بود افزایش می یابد. هرچند احتمال بارداری پس از وازکتومی کم است اما امکان آن هنوز وجود دارد. بنابراین اگر نشانه ای از بارداری در همسر خود مشاهده کردید آن را جدی گرفته و آزمایشات لازم را انجام دهید.

 

امکان بارداری بعد از وازوکتومی وجود دارد

وازکتومی یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری در نظر گرفته شده است اما راه برگشت هم وجود دارد که  آقایانی که عمل وازکتومی را انجام  داده اند می توانند روش برگشت از وازکتومی را انجام داده و برای بارداری اقدام کنند. امکان بازگشت برای این عمل نیز وجود دارد و پس از آن 50 درصد شانس بارداری وجود دارد. پس از عمل وازکتومی تنها یک درصد شانس بارداری در زوجها وجود دارد. این میزان نیز با گذشت زمان کاهش پیدا می کند.

 

قرصهایی ساخته شده اند که درصورتی که درعرض 72 ساعت (سه روز) پس از مقاربت خورده شوند می توانند از بارداری جلوگیری کنند. این قرصها اصطلاحا به نام قرص صبح روز بعد (Morning after pill) معروف می باشند . این قرصها بعلت داشتن مقادیر زیاد هورمون ، اثر ضد بارداری خود را نشان می دهند . در صورتی که این قرصها بعد از مقاربت ، هر چه سریعتر خورده شوند(مخصوصا در 24 ساعت اول) اثر بیشتری خواهند داشت.

امکان استفاده از قرصهای ضد بارداری دیگر در صورت عدم دسترسی به قرصهای “صبح روز بعد”

می توان بعد از انجام مقاربت ، دو قرص اچ دی HD را باهم خورد و سپس 12 ساعت بعد ، دوقرص. این چهار قرص حتما باید در عرض 72 ساعت بعد از مقاربت خورده شوند . هرچه زودتر این قرصها خورده شوند، تاثیر آنها بیشتر خواهد بود . عوارض جانبی این قرصها عبارتنداز: تهوع ، استفراغ ، سردرد ، حساس شدن پستانها ، سرگیجه ، احتباس مایعات در بدن و خونریزی های نامنظم . این عوارض جانبی معمولا بعداز یکی دو روز از بین خواهند رفت . با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید.* می توان از قرصهای ال دی LD هم استفاده نمود – اما باید در هر بار 4 عدد قرص خورده شود (مجموعا هشت قرص خورده می شود).

مزایای استفاده از روش فوری جلوگیری ازبارداری کدامند؟

1- می توان بعد از مقاربت از آن استفاده نمود

2- استفاده از آنها آسان است

3- از قرصهای معمولی جلوگیری از بارداری می توان استفاده کرد

4- اشکالی در بارداری های آینده ایجاد نمی کند.

معایب استفاده از روش فوری جلوگیری ازبارداری کدامند؟

1- دارای عوارض جانبی مثل تهوع می باشد

2- باید حتما در طی 72 ساعت بعد از مقاربت استفاده شود

3- از بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند

4- از این روش فقط در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید به طور دائمی از آن استفاده کرد

مصرف اولین دوز قرص ها در این روش حتما باید حداکثر در فاصله زمانی 72 ساعت از تماس جنسی مشکوک صورت گیرد. اگر بیش از 72 ساعت از زمان نزدیکی مشکوک نگذشته باشد، داوطلب می‌تواند با به کار بستن یکی از روش‌های زیر از حاملگی ناخواسته جلوگیری نماید:‌

1- قرصHD ، دو عدد در اولین فرصت و دو عدد 12 ساعت بعد‌ ‌

2- قرصLD،  چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد 12 ساعت بعد‌ ‌

3- قرص تری‌فازیک، 4 عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید 12 ساعت بعد (قرص‌های مرحله سوم)‌

هشدارها در زمان مصرف :‌

1- بهتر است که قرص‌ها با شکم خالی خورده نشود.‌

2- در صورت استفراغ کردن تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری است.‌

3- حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یک بار است. این روش باید در حداقل دفعات ممکن در طول دوران باروری استفاده گردد. مجاز بودن یک بار استفاده از این روش در هر دوره قاعدگی دلیلی بر تایید مصرف آن در هر دوره قاعدگی به عنوان روش پیشگیری از بارداری نیست.‌

4- در صورت قاعده نشدن فرد در عرض 3 هفته پس از مصرف روش اورژانسی پیشگیری از بارداری، باید، تست بارداری (ترجیحاً بتا اچ.سی.جی) در مورد وی انجام شود.‌

با توجه به اینکه این روش برای جنین خطرناک نیست، در صورت وقوع حاملگی، نیازی به سقط جنین نخواهد بود.

منبع: دستورالعمل روش‌های پیشگیری از بارداری در جمهوری اسلا‌می ایران-انتشارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

93 نظر
 1. مریم گفته

  سلام

 2. جواد گفته

  سلام در روز ۱۷مهر با شریک جنسی رابطه داشتم وسط رابطه کاندوم پاره شد. آب منی کامل خالی شد همون لحظه ۴قرص اورژانسی با در ۷۵میلی کرم مصرف کرد ۱۲ساعت بعدش ۴عدد دیگر مصرف کرد آیا. احتمال بارداری وجود دارد

 3. هانا گفته

  سلام
  خیلیا سوال پرسیدن و متاسفانه کسی جوابی نداده.
  من نمیدونم این توضیحات من جواب سوال چند نفر از شمارو می تونه بده اما اگر نزدیکی صورت بگیره و منی داخل ریخته شده باشه شما می تونید قرص اورژانسی رو بخوردید(خوردن قرص اورژانسی باید در کمتر72 ساعت بعد از نزدیکی خورده بشه) – 2قرص اورژانسی رو همزمان با هم بخورید اثرش بهتره فقط ممکنه تهوع بیشتری داشته باشید و در صورت دسترس نبودن قرص اورژانسی میتونید 4 تا ال دی همزمان بخورید یا 2 تا اچ دی البته قرص اورژانسی عوارض کمتری داره،و دیگه نیاز به مصرف قرص نیس،بعد از خوردن قرص طی 3 هفته بعدش باید پریود شید اگه پریود نشدین تست بارداری بدین،معمولا نرمالش اینه که یهفته بعد پریود می شین،قرص اورژنسی در90 درصد اوقات جواب میده اما زمان مصرفش مهمه باید در 72 دوساعت اول نزدیکی خورده بشه.

 4. زهرا گفته

  سلام من تنبلي تخمدان دارم و ٢٤خرداد ماه اخرين پريودم بوده و ويتاگنوس مصرف ميكنم…با نامزدم مقاربت بدون دخول داشتم كه پيش آب روي سطح خارجي واژنم ريخت البته من باكره هستم…٣ساعت بعدش لوونورژسترول١/٥خوردم خواستم ببينم قرص ويتاگنوسم رو قطع كنم يا ادامه بدم؟تداخل نداره؟اگر باردار شم براي سقط پرده ام آسيب ميبينه!؟ممنونم

 5. Mohsen گفته

  سلام منو همسرم كه باكره هستن ديشب رابطه بدون دخول داشتيم اما موقعي كه من ارضا شدم يكم از اب مني روي رانش و بالا واژنش ريخت و چون هول كرديم دقيق نگاه نكرديم كه روي خوده واژن ريخته شده يا نه سريع با دستمال پاك كرد و با شامپو شست براي احتياط چهار قرص ال دي خورد خوابيد دوازده ساعت بعد هم خورد ولي دقيقا نيم ساعت بعدش بالا اورد پس از مصرف مرحله دوم الان سه ساعته گذشته بايد بازم از اون قرص ميخورد؟

 6. زری خانوم گفته

  سلام من مصرف دوم قرص اورژانسی رو با 7ساعت تاخیر خوردم آیا نیاز به انجام اقدام دیگری هست؟

 7. فاطی گفته

  سلام خسته نباشید من بعد از رابطه با همسرم همون شب یک عدد قرص ال دی خوردم الان 5روزه میخورم تا کی باید ادامه بدم؟امکان بارداری نیس؟

 8. فریبا گفته

  سلام.خسته نباشید.من روز سیزدهم بهمن پریود شدم و آخر زمان پریودم یعنی نوزدهم بهمن نزدیکی داشتم که منجر به استفاده از قرص اضطراری شد، ولی از اون زمان به بعد پریود من که همیشه منظم بود به صورت فوق العاده نامنظم شده.چون بعد از دوباره هفت روز پاک بودم و بیست و ششم پریود شدم و امروز نهم اسفند دوباره پریود شدم.دلیلش چی میتونه باشه.اگر مشکل جدی هست به پزشک مراجعه کنم

 9. Sara گفته

  سلام..اگر بلافاصله بعداز نزدیکی قرص بخورم ایا احتمال بارداری هست؟فقط بگم که تاحالا آب منی وارد بدنم نشده و این برای اولین باره که قراره اتفاق بیفته

 10. F گفته

  سلام.من حدود نیم ساعت پس از رابطه با همسرم ۴ قرص ال دی خوردم و ۱۲ ساعت بعد ۴ تای دیگه..اما ۴ ساعت بعد اینکه قرصو در نوبت دوم خوردم استفراغ کردم.میخوام بدونم الان دوباره قرص بخورم یا نه ؟ آخه وقتی نوبت دوم قرص خوردم خوابیدم و بعد ۴ ساعت استفراغ داشتم .و اینکه احتمال حاملگی چقده ؟ چه علایمی نشون میده قرص اثر کرده و حامله نمیشم؟

 11. M گفته

  سلام من با همسرم رابطه ی با دخول داشتم. هنگامی که همسرم احساس کرد منی در حال خارج شدنه آلتش رو بیرون آورد. باید قرص مصرف کنم؟

 12. Sara گفته

  سلام با تشکر از شما.من ۱۲روز پیش بخاطر شک از ورود منی قرص اضطراری لونژیل استفاده کردم و هنوز هم پریود نشدم.ولی الان هم دوباره بخاطر پاره شدن کاندوم مجبورم استفاده کنم.ولی نوشته شده که توی یک دوره نباید دوبار از این قرص استفاده کرد.شما چه راه حلی پیشنهاد میدید ممنونم لطفا پاسخ دهید شرایط خیلی بدیه برام

 13. نسرین گفته

  سلام ممنون ازسایت خوبتون من قرص لاینسترول مصرف میکنم اما موقع رابطه منی ایشون وارد واژنم شد اما صبح بعدش دوتا قرص اورژانسی یکجامصرف کردم والان که چهارروزگذشته هنوزپریود نشدم ایا احتمال بارداری هست “

 14. فاطمه گفته

  سلام ببخشید من با نامزدم رابطه داشتم و در حین رابطه کاندوم پاره شد و مقداری منی وارد واژنم شد.بعد از یک ساعت دو قرص اچ دی خوردم و ۱۳ ساعت بعد دو قرص دیگر.میخواستم بدونم چند قرص دیگر باید مصرف کنم؟آیا احتمال بارداری وجود داره؟

 15. ستاره گفته

  سلام
  من با نامزدم نزدیکی داشتم مایع منی ایشون اطراف و روی واژن من ریخته شد.پاکش کردم ولی نشستم تا دو ساعت بعد.ایا امکان بارداری وجود داره؟؟

 16. Sanam گفته

  سلام دکتر صاحب من ٧ روز قبل با نامزدم نزدیکی داشتم اسپرم کمی روی *** من ریخته شد من عاجل پاک کردم و سپس با اب شستم باکره هم هستم و٢ روز از عادت ماهانم گذشته امکان دارد حامه باشم یا خیر عاجل جواب بتین لطفاً؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. بابک گفته

  سلام.
  امکان داره تو مقاربت وقتی دو طرف ارضا نشده باشن مایع سفید رنگی شبیه منی از مرد یا زن خارج بشه؟ اونوقت اون باعث حاملگی میشه یا نه؟
  خواهشن همینجا جواب بدین خیلیم زود لطفا

 18. مهتاب گفته

  سلام وقت بخیر
  من صبح بعد از نزدیکی ۲ عدد ال دی خوردم
  ۱۲ ساعت بعد یعنی‌کلا روز بعدش یادم رفت بخورم و پس فرداش ۲عدد دیگه خوروم کلا طی ۷۲ ساعت بود ولی بین قرص اول با دوم یه روز فاصله افتاد حدود ۱۱ روزم تا پریودیم مانده بود الان دو روز از وقت پریودی گزشته و لی حالات و دردشا دارم تستم گزاشتم‌منفی بود ایا احتمال حاملگی هست یا تست زود باشه واسه نشون دادن؟
  ممنون

 19. طناز گفته

  چه سایت مسخره و بی مزه ای وقتی میگید پیغام بزار باید جواب هم بدید والا ۱هفته اس دنبال جواب هستیم نمیتونید پاسخگو باشید بگید

  1. peyman گفته

   ایشالله وقتی بجه ات رو بغلت کرفتی میدن

 20. فاطي گفته

  سلام خسته نباشید
  منوشرهرم چندوقت پیش رابطه داشتم ولی متاسفانه کاندوم پاره شدسریع من قرصHdخودم ولی سرموقع پریودشدم ولی الان پریودیم٩روده طول کشیده ومتاسفانه مسافرتم ودکتری دردسترسم نیست میشه بگیدکه دقیقابایدچیکارکنم که خون ریزیم بندبیاد؟؟؟؟؟؟

 21. طناز گفته

  سلام من بعد از نزدیکی البته ۱۰ ساعت بعد دوتا اچ دی باهم خوردم و بعد از اون ۲۴ ساعت بعدش ۱دونه خوردم و همینطوری روزی ۱عدد اما الان حالت تهوع دارم امکان بی تاثیر بودن قرص هست؟

 22. هما گفته

  سلام لطفا یه راهنمایی کنید

 23. هما گفته

  سلام
  من بعد از نزدیکی محافظت نشده با همسرم 3تا قرص LDخوردم دوازده ساعت بعدش 4تا قرص LD خوردم می خواستم بدونم حتما باید نوبت اول 4تا قرص خورد تا تاثیر داشته باشه یا نه 3تا خوردم کافی آخه من بیشتر از سه تا تو خونه نداشتم؟

 24. الی گفته

  من موقع پریودیمه سه روز قبل رابطه داشتم ولی قرص اورژانسی در دسترسم نبوده العان باید چیکار کنم تروخدا کمکم کنید….

 25. ماريا گفته

  سلام
  متاسفانه من به اجبار رابطه جنسی داشتم و اصلا از هیچ روشی واسه جلوگیری استفاده نشد ٢٠ ساعت گذشته و از روی مطالب این سایت چهار تا قرص ال دی خوردم دارم لحظه شماری میکنم دوازده ساعت بعد برسه که چهار تای بعدی رو هم بخورم تا الانم از این روش استفاده نکردم کلا هیچ روشی ، کاش مفید باشه آمین

 26. عسل گفته

  من و نامزدم رابطه بدون دخول داشتیم در روز هفتم پریود.مایع منی بیرون ریخته شد و به گفته خودش پیشاب هم نیومده در حد مالش بوده با این حال من بعد ۲۴ساعت ی قرص اورژانسی خوردم و ۱۲ساعت بعدش یکی دیگه .ولی استرس همش باهامه کمکم کنید

 27. زينب گفته

  خواهش میکنم جواب بدین

 28. زينب گفته

  سلام من یازده روز بعد پریودی نزدیکی کامل داشتم و از استرس ک داشتم یک ساعت بعد قرص اورژانسی ١/۵خوردم و روز سوم هم باز قرص ١/۵خوردم و حالا ٧روز گذشت و هنوز پریود نشدم امکان بارداری هست؟؟خواهشا جواب بدین

 29. سمانه گفته

  سلام من چند ساعت پیش با شوهرم نزدیکی داشتم بعد نزدیکی ی قرص اورژانسی سریع خوردم بعد نیم ساعتم باز نزدیکی داشتم بازم داخل ریخت ولی قرص نخوردم امکان بارداری هست لطفا جواب بدین تورو خدا واجبه

  1. Helen گفته

   سلام خیر چون تقریبا۴۸ ساعت طول میکشه تا دوباره اسپرم تکامل پیدا کند

  2. peyman گفته

   شما دیکه بزایی مجبوری

 30. رها گفته

  سلام وقت بخیر
  من یک هفته پیش نزدیکی کامل داشتم ک بلافاصله قرص اورژانسی خوردم، امروز باز نزدیکی داشتم اما احساس میکنم کمی از کاندوم ریخته بود بیرون،باز یه قرص اورژانسی دیگه خوردم،الان میخوام بدونم احتمال بارداری هست یا نه !؟! مرسی

 31. ساحل گفته

  سلام. اگه بعداز ۶ساعت ۱قرص ۷۵ و۱۲ ساعت بعد یکی دیگه و۴روز بعد ۲تا ۷۵ بخوریم امکان بارداری هست؟و چقد طول میکشه پریود بشم؟ ۱۰ روز شده هنوز خبری نشده؟!

  1. تات گفته

   در این صورت شما ترسی از حامله شدن نداشته باشید.اختلال در عادت ماهیانه شما رخ خواهد داد.

 32. مهپاره گفته

  سلام خسته نباشید من با همسرم نزدیکی کنترل نشده داشتیم بعد ۱۲ساعت از رابطه ۴تا قرص LD خوردم بعد ۱۲ساعت دوباره۴تای دیگهLD خوردم الان ۴روز از مصرف آخرین قرص میگذره ولی من پریود نشدم
  آیا احتمال بارداری وجود داره؟؟؟؟
  من خیلی نگرانم لطفا پاسخ بدین

 33. ستاره گفته

  سلام اگر قرص hdرا به جای دو عدد یک عدد مصرف کنیم امکان بارداری هست؟!

 34. مهیار گفته

  میخام بدونم تاچقد وقت میتونم ازقرص استفاده کنم؟

  ۷

 35. f گفته

  سلام من یه دونه از قرص اورژانس و که خوردم اون یدونه دیگشو بجای ۱۲ ساعت بعدش ۲۴ ساعت بعد از مصرف اولین قرص خوردم…مشکلی پیش میاد؟؟

  1. فیروزه گفته

   باتشکر از پاسخ گویی شما

  2. مارال گفته

   به جوابتون رسیدین؟؟

 36. مبینا گفته

  سلام من یک ساعت بعد از نزدیکی یه قرص اووسیز و دوتا hdو بعد از ۱۲ساعت دوباره یه دونه اووسیز و دوتا hdخوردم احتمال بارداری هست؟

 37. اهورا گفته

  باسلام.
  اگه بعدازنزدیکی سه چهارساعت زمان گذشته باشه پریودبشیم امکان هست بارداربشیم؟؟؟

 38. هادی گفته

  اگه یه وقتی متوجه شدم که باردارم دیگه راهی نیست که مهمان ناخوانده را بیرون کنم؟!
  لطفا راهنمایی کنین

  1. نیلو گفته

   سلام جوابشو برای منم بفرست منتظرم

 39. سمانه گفته

  سلام…من بلافاصله بعد از رابطه دو تا قرص HD استفاده کردم ولی ۱۲ ساعت بعد دوتای بعدی رو نخوردم…امکان بارداری هست؟؟ لطفا راهنمایی ممنون

 40. Parse گفته

  باسلام براتون متاسفم فقط زنها به فکر چی هستن ومردا به فکر چی هی قرص نخورید سرطان رحم میگیرید عجول و وسواس نباشید مرگ وزندگی دست خداست

 41. نینا گفته

  سلام
  در حین رابطه با همسرم کاندوم پاره شد بلافاصله چهار قرص ال دی خوردم و دوازده ساعت بعد چهارتای دیگه ولی نیم ساعت بعد از چهارتای بعدی استفراغ کردم باز مجبور شدم بخورم ولی بازم یک ساعت بعدش استفراغ کردم و دیگه نتونستم بخورم میشه راهنمایی کنید؟

 42. مهسا گفته

  سلام
  من دو روز پیش با نامزدم نزدیکی داشتیم ولی عمل دوخول انجام نشده ولی یه کم از منی رو واژنم بود احتمال بار داری هست یا نه خواهشا بگین چیکار کنم؟؟؟

 43. پري گفته

  قرص اورژانسی رو همون روز ساعت ٧شب خوردم یکی دیگشوساعت ١ خیلی استرس دارم الان یه هفته گذشته پریود نشدم.کمر دردو سردرد ایناهم ندارم فقط در نافم یه کوچولودردمیکنه

  1. پري گفته

   توروخدا زود جواب بدین استرس دارم

 44. Zahra گفته

  سلام
  من بعد از رابطه دو تا hdخوردم ولی نوبت دوم رو فراموش کردم ۱۲ ساعت بعد بخورم شد ۲۴ ساعت بعد ایرادی نداره یا باید باز بخورم؟؟؟؟

  1. سمانه گفته

   دوست عزیز من کلا نوبت دوم رو فراموش کردم جوابتون رو دادن؟

 45. محدثه گفته

  سلام من ۱۷سالمه و من باهمسرم حدود۴روزپیش نزدیکی داشتیم وبخاطرمشکوک بودن ازقرصهای ال دی مصرف کردم وبعد۳روزدوباره رابطه داشتیم ک مایه منی روی اندام جنسیمم ریخته شده و بعدازدوساعت بعدقرص ال دی استفاده کردم الان ک ی شب گذشته ازرابطه من چهارتاقرص ال دی همزمان خوردم خاهشاکمکم کنید.میتونم ازبی بی چک استفاده کنم؟ممکنه ک من حامله بشم باوجود این قرصایی ک خوردم؟

  1. زیبا گفته

   سلام محدثه جان…چون سن کمی داری معلومه که اصلا احتیاط نمیکنی.
   عزیزم اگه نمیخوای باردار بشی یکم محتاط باشین هی رابطه داشته باش هی قرص بخور،این که نمیشه

 46. مریم گفته

  سلام من پس از نزدیکی با همسرم نگرانه که میگه اطراف ریخته اما داخل مطمئن نیس من بیست دقیقه پس از نزدیکی یک قرص اووسیز خوردم فقط یکی ۱۲ سال
  عت بعدشم میخورم ایا خطر حاملگی رفع میشه یا باید دو تا قرص میخوردم هم زمان لطفا راهنمایی کنید و اینکه تا چند روز باید بخورم ممنونم اگه جواب بدین

 47. Fatemeh گفته

  سلام، من ۱۷ روز پیش که ۲ روز از پریودم گذشته بود با همسرم نزدیکی داشتم و از روش اورژانسی استفاده کردم و ۲ روز بعد پریود شدم الان ۱۵ روز از اون دوره میگذره و چند ساعت پیش نزدیکی داشته و من واقعا استرس دارم قرص مصرف کنم با این حال ۲ قرص اچ دی مصرف کردم، مشکلی برام پیش میاد زمان مصرفش نزدی به هم بوده؟!

 48. نوید گفته

  سلام
  من و نامزدم رابطه داشتیم از هیچ وسیله پیشگیری هم استفاده نکردیم ولی شک داریم که منی داخل ریخته باشه یا نه الان بعد یک هفته ایا میشه فهمید ک بارداری اتفاق افتاده لطفا راهنمایی کنید بدجوری تو فکرم و اگر اتفاق افتاده چیکار باید بکنیم

  1. نازی گفته

   سلام
   نه معمولا بعد از یک هفته معلوم نمیشه

  2. هادی گفته

   سلام و وقت بخیر
   منو نامزدم ************** خواستم بدونم اگه پیش آبه یا مایع منی در حدی که لباسشو یا بدنشو خیس کنه یعنی بیرون بدنشو احتمال حاملگی هست؟
   خواهشا. جواب بدین خیلی استرس دارم بخاطر طرز فکر خانوادم

 49. ayda گفته

  سلام. شب عملیات داشتیم حواسش نبود ***********نگران شدم صبح رفتم دکتر قرص اروژانسی برام نوشت دوتا خوردم. ی هفته گذشت پریود شدم خواستم بدونم بعداز عادت باز باردار میشوم؟؟؟؟ممنون جوابم بدین

 50. پری گفته

  سلام.
  من حدودا ۱۰ روز پیش نزدیکی داشتم. ولی اب منی داخل نریخت الن ۸ روز است که پریئ نشدم چیکار کنم خواهشا جواب بدین

 51. نازنین گفته

  سلام چهارده روز از روزی که پاک شدم گذشته ولی امشب خونریزی جزیی کردم درضمن هفته پیش قرص اورژانس خوردم ولی دفعه اولم نیس قبلا هم خوردم اینجور نشدم اصلا درد پریودی ندارم نمیدونم پریودم یا حامله چ کنم تروخدا راهنمایی کنید

 52. مهسا گفته

  سلام من ۱۸روز بعد از اولین پریودم نزدیکی داشتم…دوبار دخول انجام شد.و هر دوبار هم مایع منی ب روی بدن من ریخت و هیچ مایعی وارد واژن من نشد … چن ساعت بعد دوتا قرص اورژانسی خوردم فرداشم دوتا…آیا احتمال بارداری وجود داره.؟؟

  1. زهرا گفته

   وقتی مایع وارد واژن نشده نگران چی هستید

 53. سحر گفته

  ایادرسته که قرص های اورژانسی باعث نازایی میشه..ایا خوردن قرص های جلوگیری واورژانسی برای افراد زیر ۲۰سال مشکلی نداره…خوردن قرص های اورژانسی درصورتی که شک کنی ایراد داره درحین نزدیکی نمیدونی که ایا منی ریخته شده یانه ایا خوردن این قرص ها ضرری ندار ه باعث ناباروری نمیشه

 54. نازنین گفته

  سلام من دیشب نردیکی پرخطر داشتم .امروز صبح ۴ تا یک جا قرص اورژانس یا لونورسترول استفاده کردم ایا امکان بارداری وجود داره؟

  1. رویا گفته

   سلام نازنین جان.والا خواهر منم شرایط تو رو داشت و الان ۶ ماهه که بارداره.
   انشالا واسه تو هم هرچی صلاحه اتفاق بیفته

 55. فرنوش گفته

  سلام میخواستم بپرسم بعد از استفاده از قرص نونژیل دقیقا در زما ن درست احتمال بارداری هست من بیبی چک استفاده کردم مثبت بوده خواهش میکنم راهنماییم کنید اصلا در شرایط بارداری نیستم بهخاطر بیماری توکسوپلاسموز بارداری برای خودم و جنین خطرناکه تا حالا از قرص اورژانسی استفاده نکرده بودم باورم نمیشه بیبی چک مثبت بوده

 56. hh گفته

  آیا بعداز چند روز هم میشه از بارداری جلوگیری کرد؟

 57. s.p گفته

  سلام من بعد از نزدیکی صبح ۲تا اچ دی خوردم بعد ۱۲ ساعت ۲ دیگه بعد ۷٫۸ ساعت استفراق کردم بازم ۲تا دیگه قرص خوردم بازم امکان حاملگی وجود داره؟

 58. فیروزه گفته

  من این ماه که از روش فوری جلوگیری از حاملگی استفاده کردم موقع پریود خونریزی خیلی خیلی شدید همراه با لخته های خون داشتم و همه جای بدنم درد میکنه حتی دندونام !!! طبیعیه ؟

  1. امیر گفته

   با سلام دوست عزیز.با این علایمی که گفتید سقط جنین کردید

 59. اذر عسل گفته

  در دوران شیردهی چطور باید از روش جلوگیری اورژانسی برای باردار نشدن استفاده کرد که به نوزاد ضرر نرسه ؟ تکلیف قاعدگی چی میشه ؟

 60. نگار گفته

  من برای جلوگیری از بارداری اورژانسی از قرص یاسمین استفاده کردم …درسته ؟

 61. شکوفه گفته

  من دقیقا بعد از نزدیکی ۴ تا قرص اچ دی و ۱۲ ساعت بعدش ۴ تا دیگه خوردم این ماه پریود نشدم آزمایش دادم باردار هستم . چرا ؟

 62. افسون گفته

  من بلافاصله بعد از رابطه دو تا قرص ال دی و یه روز بعدش دوتا دیگه ال دی خوردم …باردارم ؟

 63. نامزد گفته

  درود
  من و نامزدم دقیقا در حالی که من پریود بودم و در دوران قاعدگی نزدیکی داشتیم ( خونریزی داشتم ) چون شنیدم در این حالت احتمال بارداری نیست از هیچ روش جلوگیری اورژانسی استفاده نکردم ولی الان نگران هستم آیا ممکنه من حامله باشم ؟ چند روز بعد از نزدیکی میشه از روش های پیشگیری از بارداری اورژانسی استفاده کرد ؟ البته پرده من از نوع ارتجاعی میباشد

  1. زهرا گفته

   میدونید که اگه در دوران حیض باردار شید بچه تون چهره زشتی پیدا می کنه

 64. زمانه گفته

  من دقیقا بعد از نزدیکی ۲ تا قرص اچ دی خوردم ولی چند ساعت بعدش چند تا آنتی بیوتیک مصرف کردم …ممکنه مصرف آنتی بیوتیک اثر قرص ضد بارداری اورژانسی رو از بین ببره و من باردار بشم ؟ الان یک هفته از زمان قاعدگیم گذشته و هنوز حسش هم نیست البته از ترسم باز دوتا قرص اچ دی دیگه و ۱۲ ساعت بعدش دوتا دیگه قرص اچ دی خوردم

  1. iman گفته

   چه اتفاقی برای شما افتاد؟
   خواهش میکنم به من خبر بدید

 65. دخمل مامان گفته

  سلام
  من سه روز بعد از تموم شدن پریودم و آخرین خون ، نزدیکی بدون محافظت داشتم اونم بخاطر اینکه فکر میکردم چند روز بعد از قاعدگی امکان باردار شدن نیست ولی بعد تو اینترنت خوندم که امکان بارداری بعد از پریود هم هست و از ترسم بعد از حدود ۴۰ ساعت که از نزدیکی گذشته بود ۴ قرص ال دی و ۱۲ ساعت بعد هم ۴ تا دیگه انداختم بالا و درست ۶ روز بعدش با وجود اینکه خیلی به پریودم مونده بود خونریزی داشتم ….این خونریزی میتونه از بارداری باشه یا به خاطر مصرف این قرص ها ؟

 66. لورا گفته

  سلام
  من بعد از نزدیکی برای جلوگیری اورژانسی از بارداری یک عدد قرص لونژیل ۷۵ میلی گرم خوردم البته حدود ۱۰ ساعت بعد از نزدیکی ..آیا احتمال بارداری وجود داره و قرص درست خوردم یا باید لونژیل ۱۰۰ میلی گرم میخوردم ؟

 67. شیک گفته

  کدام یک از این روش ها برای جلوگیری فوری از بارداری موثر تر و کم ریسک تره ؟

 68. فریبا گفته

  اگه به روش (چهار تا قرص ال دی و بعد از دوازده ساعت چهار تا قرص دیگه )عمل بشه و بعد از یکی دو روز باز نزدیکی مشکوک رخ بده احتمال خطر هست و باید چکار کرد؟
  من برای جلوگیری از بارداری چهار تا قرص ال دی و بعد از دوازده ساعت چهار تا قرص دیگه خوردم و بعد از دو روز دوباره نزدیکی مشکوک داشتم آیا دوباره باید قرص بخورم و تاثیر قرص چند روز باقی میمونه ؟

 69. زیبا گفته

  سلام
  من بعد از خوردن دوتا قرص لوونورجسترول نزدیکی مشکوک داشتم و برای جلوگیری فوری از بارداری سریع دوتای دیگه از این قرص خوردم آیا ممکنه حامله بشم ؟

 70. شیدا گفته

  اگر کاندوم پاره بشه برای جلو گیری از بارداری ۱ ساعت بعد ۴ تا ال دی و ۱۲ ساعت بعد ۴ تا ال دی دیگر در صورتی که خورده شود .. باز امکان بارداری هست ؟

 71. مریلا گفته

  این قرص هر ۵ الی ۶ ماه یکبار ممکن است که باعث نازایی شود؟

 72. یلا گفته

  بعد از نزدیکی باید هر ۱۸ساعت ۱قرص ال دی مصرف شود یا ۴ قرص همزمان قبل از گذشت ۷۲ ساعت؟

 73. فیروزه گفته

  بعد از چه مدت زمانی از مصرف قرص ال دی باید منتظر پریود شدن باشیم؟ باید تا یک هفته بعد پریود شد؟

 74. مهتاب گفته

  برای پیشگیری اورژانسی از ال دی استفاده کردم ؛ بدون انزال داخل واژن احتمال بارداری وجود داره؟

  1. ایرانا گفته

   سلام دردوره نامزدیم سه بارطی سه هفته ازقرص اورژانس لونژیل استفاده کردم درحال حاضرسه ماه ازش میگزره والان که عروسی کردم وقصدبچه دارشدن داریم متاسفانه باردارنمیشم تمام ازمایشهای لازم پیش ازبارداری انجام دادم ومشکلی ندارم ایابه خاطرتاثیراین قرصه که اینطورشده واینکه نگرانم درصورت باردارشدن روجنین تاثیرمنفی گزاشته باشه لطفاراهنمایی کنید.

  2. مریم حیدری گفته

   سلام با شوهرم در چهارمین روز پریودی رابطه جنسی داشتم و. اب منی را در دوبار در بدنم خالی کرد و منم صبح. فردایش دوعدد قرص 75 و یک عدد ال دی خوردم چند روز. طول میکشد تا پریود شود درد در ناحیه شکم و زیر شکمم را حس میکنم و به مدت 10 سال است که مداوم ال دی را روش عیر بارداری کرده ام. ایا احتمال بارداری وجود دارد؟ لطفا راهکمایی کنید