کیست سینه | علائم ، دلایل و راههای درمان کیست سینه

 

یک خانم می‌‌تواند یک یا چند کیست سینه داشته باشد
کیست سینه معمولا مانند انگور یا یک بادکنک پر از آب احساس می‌‌شود
کیست سینه نیاز به درمان ندارد، مگر اینکه یک کیست بزرگ و دردناک باشد
افزایش در اندازه توده سینه و بروز درد سینه درست قبل از دوره قاعدگی و کاهش اندازه پستان و رفع علائم بعد از دوره قاعدگی نیز از نشانه‌‌های کیست سینه می‌‌باشد
کیست‌های بزرگ سینه می‌‌تواند با فشار بر بافت سینه موجب درد سینه یا ناراحتی گردد

کیست سینه, کیست پستان, علائم کیست سینه

کیست سینه به صورت کیسه‌‌های پر از مایع در سینه خود را نشان می‌‌دهد که معمولا خوش‌خیم است و در دسته سرطان های سینه قرار نمی‌گیرد. یک خانم می‌‌تواند یک یا چند کیست سینه داشته باشد. کیست‌ها اغلب گرد یا بیضی شکل با حدود مشخص هستند. قوام کیست سینه معمولا مانند انگور یا یک بادکنک پر از آب احساس می‌‌شود، اما گاهی اوقات کیست سینه کاملا سفت است.

 

کیست سینه نیاز به درمان ندارد، مگر اینکه یک کیست بزرگ و دردناک باشد و یا موجب احساس ناراحتی در فرد گردد. در آن صورت تخلیه مایع از کیست می‌‌تواند علایم را تسکین دهد. کیست سینه قبل از یائسگی در زنان شایع است، بین سنین 35 تا 50 سال؛ اما می‌‌تواند در هر سنی یافت می‌‌شود. اگر شخصی مبتلا به کیست سینه باشد معمولا پس از یائسگی ناپدید می‌‌شوند، مگر اینکه در حال هورمون درمانی باشد.

 

علایم و نشانه‌‌های کیست سینه
علائم و نشانه‌‌های کیست سینه عبارتند از توده صاف به شکل گرد و یا بیضی شکل و با لبه‌‌های مشخص که به طور معمول ولی نه همیشه خوش خیم است. معمولا در یک سینه یافت می‌‌شود اما می‌‌تواند هر دو سینه را همزمان تحت تاثیر قراردهد. درد سینه یا حساسیت در منطقه ای از توده سینه ای می‌‌تواند وجود داشته باشد. افزایش در اندازه توده سینه و بروز درد سینه درست قبل از دوره قاعدگی و کاهش اندازه سینه و رفع علائم بعد از دوره قاعدگی نیز از نشانه‌‌های کیست سینه می‌‌باشد.

 

داشتن یک یا چند کیست ساده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد؛ اما داشتن کیست ممکن است در توانایی شما برای تشخیص توده‌‌های جدید سینه و یا دیگر تغییرات غیرطبیعی که ممکن است نیاز به ارزیابی‌‌های پزشکی داشته باشد، تداخل کند. نکته مهم این است که هر خانم معاینه سرپایی و شخصی را آموزش ببیند تا در صورت ایجاد تغییرات غیرطبیعی در اسرع وقت توسط پزشک ویزیت گردد.

 

علل بروز کیست سینه
هر یک از سینه‌‌ها حاوی لوب‌هایی از بافت غده‌ای است. لوب‌‌ها به لوبول‌‌های کوچک تقسیم می‌‌شوند که در تولید شیر هنگام شیردهی نقش دارند. مجاری کوچک، حرکت شیر به نوک سینه را برعهده دارند. بافت‌‌های سینه از بافت چربی و بافت پیوندی ساخته شده است. کیست سینه زمانی بروز می‌‌کند که رشد بیش از حد غدد و بافت همبند روی دهد که به تغییرات فیبروکیستیک مشهور است. در این هنگام تجمع مایع در این مجاری باعث تولید کیست در این نواحی می‌‌گردد. علت کیست سینه ناشناخته مانده است. برخی از شواهد نشان می‌‌دهد که استروژن اضافی در بدن برخی خانم‌ها می‌‌تواند بافت سینه را تحریک نماید و موجب بروز کیست سینه گردد.

 

انواع کیست‌های سینه
– کیست‌های میکروسکوپی: این کیست‌ها بسیار کوچک هستند اما بوسیله آزمون‌‌های تصویری مانند ماموگرافی و سونوگرافی دیده می‌‌شود.
– کیست‌های ماکروسکوپی: به اندازه کافی بزرگ احساس می‌‌شود و می‌‌تواند قطرش به حدود 5/2 تا 5 سانتیمتر هم برسد. کیست‌های بزرگ سینه می‌‌تواند با فشار بر بافت سینه موجب درد سینه یا ناراحتی گردد.

 

مصرف کافئین و کیست سینه
هیچ مدرک علمی معتبری در دسترس نیست که نشان دهد مصرف کافئین با کیست سینه در ارتباط است، با این حال برخی از زنان رفع علایم خود را پس از حذف کافئین از رژیم غذایی شان گزارش می‌‌نمایند. در نظر داشته باشید که کاهش یا حذف کافئین با کنار گذاشتن نوشابه، نوشیدنی‌‌های انرژی زا، آب گازدار (سودا) و شکلات هم کمک کننده است.

 

کاهش نمک در رژیم غذایی
اگرچه مطالعات در مورد محدودیت مصرف نمک و تشکیل کیست قاطع نیستند، برخی از صاحب نظران معتقدند که کاهش نمک در رژیم غذایی ممکن است مفید باشد. مصرف سدیم کمتر با تجمع کمتر مقدار مایع اضافی در بدن همراه است، که می‌‌تواند به تسکین نشانه‌‌های مرتبط با کیست‌های پر از مایع کمک نماید.

 

توصیه هایی برای کاهش کیست سینه
ارائه دهندگان مراقبت‌‌های بهداشتی توصیه‌‌های مختلف برای کاهش کیست خوش‌خیم سینه دارند که اینها عبارتند از:

محدود کردن مصرف آسپرین

رژیم غذایی حاوی فیبر بالا مانند غلات سبوس‌دار، سبزیجات، حبوبات، میوه‌‌ها

مصرف مکمل‌‌های ویتامینی B6 تا 200 میلی‌گرم در روز
مصرف روغن پامچال شب (2 تا 4 گرم در روز)

 

کاهش مصرف غذاهای چرب و غذاهای سرخ شده در روغن. مصرف چربی به 30 درصد از کل کالری روزانه محدود شود. 10 درصد تا 15 درصد از کل کالری باید به شکل چربی‌های اشباع نشده، مانند روغن زیتون، روغن بذرک، روغن کانولا و روغن کلزا باشد. باید آگاه باشیم که تنها چربی‌‌های اشباع نشده است که دارای کلسترول پایین است. (مصرف کمتر از 300 میلی گرم کلسترول در روز به افراد مبتلا توصیه می‌‌شود.)
کاهش مصرف نمک که شامل کاهش مواد غذایی که بالقوه حاوی سدیم بالا هستند مانند غذاهای آماده و نیمه آماده، کنسرو تن ماهی، خیارشور، چیپس و پفک هم می‌‌شود.

کاهش مصرف محصولات لبنی ولی برای پیشگیری از پوکی استخوان می‌‌توان از یک مکمل کلسیم کمک گرفت.
ویتامین هر روز بایستی از طریق مکمل دریافت شود. دریافت برخی از ویتامین‌‌ها و مواد معدنی مفید گزارش شده است به عنوان مثال مصرف ویتامین E و ویتامین A از ویتامین‌های محلول در چربی و ویتامین‌‌های خانواده B از گروه ویتامین‌های محلول در آب توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین تغذیه توصیه می‌‌شود. علاوه بر آن املاحی مانند سلنیوم هم برای این منظور مفید است.
منبع : tebyan.net