دلیل چاق شدن پس از ازدواج چیه ؟ آیا همه بعد از ازدواج چاق میشن ؟

دلیل چاق شده پس از ازدواج چیه ؟ آیا همه بعد از ازدواج چاق میشن ؟

دلیل چاق شدن پس از ازدواج چیه ؟ آیا همه بعد از ازدواج چاق میشن ؟

 

ملیحه شکوهی، کارشناس ارشد تغذیه- اضافه وزن و چاقی بعد از ازدواج کابوس خیلی از تازه عروس و دامادهاست که البته ترس به جایی هم محسوب می‌شود زیرا بر اساس پژوهش‌های مختلف، افراد متاهل در دو سال ابتدای ازدواج دو برابر بیشتر از افراد مجرد در معرض خطر چاقی قرار دارند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که بین متاهل شدن و اضافه وزن چه رابطه‌ای وجود دارد؟ آیا می دانید هورمون‌ها هیچ تاثیری روی تغییرات وزنی زوج‌های جوان ندارند؟ اصلا چرا چاق شدن بعد ازدواج مشکل بسیاری از افراد است؟

سکانس اول؛ قبل از مراسم ازدواج
از ماه‌ها یا شاید سال‌ها قبل برای مراسم عروسی برنامه‌ریزی می‌کنید و دوست دارید در آن مهمانی خاص بهترین باشید. مثلا در باشگاه ورزشی ثبت نام می‌کنید و رژیم‌های عجیب و غریب می گیرید تا لاغر شوید و به اندام متناسبی که آرزویش را دارید، برسید. همیشه هم مراقب خورد و خوراکتان هستید تا دوباره چاق نشوید اما با تمام شدن مراسم معمولا همه این کارها فراموش می‌شوند و اضافه وزن پیدا می‌کنید. متاسفانه بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان تصور می‌کنند چاق شدن و داشتن وزن اضافه جزء جدایی‌ناپذیر متاهل شدن به شمار می‌رود و امکان ندارد کسی ازدواج کند و دچار اضافه وزن نشود!

اضافه وزن عشق!
بسیاری از کارشناسان برای تعریف چاق شدن بعد از ازدواج از اصطلاحی با عنوان «اضافه وزن عشق» استفاده می‌کنند و بر این باورند دو سوم خانم‌ها 2 سال بعد از ازدواج بین 3 تا 12 کیلوگرم اضافه وزن پیدا  می‌کنند. گروهی معتقدند خانم‌ها پس از ازدواج تغییرات هورمونی خاصی خواهند داشت و هورمون‌ها متهم اصلی اضافه وزن عروس خانم‌ها هستند اما به گفته متخصصان و بر اساس پژوهش‌های معتبر علمی، بین هورمون‌ها و اضافه وزن بعد از ازدواج هیچ رابطه‌ای وجود ندارد و  تغییر سبک زندگی افراد است که زمینه چاقی آنها را فراهم می‌کند.

چرا بعد از ازدواج چاق می‌شویم؟

  • یکی از مهم‌ترین دلایلی که بیشتر خانم‌ها و البته آقایان پس از ازدواج چاق می‌شوند، این است که آنها دیگر خوش‌اندام ماندن را لازم نمی‌‌دانند و به عادات غلط تغذیه‌ای قبل خود بر می‌گردند، فعالیت بدنی خود را کاهش می‌دهند و اگر هم سال‌ها برای حفظ اندام خود رژیم خاصی را رعایت کرده‌اند پس از ازدواج از آن دست برمی‌دارند و به مرور زمان در دام اضافه وزن گرفتار می‌شوند. نباید فراموش کنیم فقط مصرف چند کالری اضافه در روز می‌تواند در طول یک تا دو سال به شکل اضافه وزن بروز کند.
  • یکی از بهترین تفریح‌های زوج‌های جوان در ماه‌های اول ازدواج، امتحان غذاها و دسرهای متنوع در رستوران‌های مختلف است. از طرفی مدتی طول می‌کشد که خانم‌ها به ویژه خانم‌های شاغل به شرایط جدید و آشپزی روزانه عادت کنند و تا آن زمان، غذا خوردن در رستوران و سفارش غذا از بیرون تنها گزینه‌های موجود خواهد بود که متاسفانه اضافه وزن تازه عروس و داماد را رقم می‌زند.
  • حضور مداوم در مهمانی‌های پس از ازدواج یا همان پاگشا شدن ها و به دنبال آن تعارف فامیل و مصرف غذاها و دسرهای رنگارنگ و خوشمزه و البته سرشار از کالری نیز نتیجه ای جز اضافه وزن نخواهد داشت.
  • یکی از عادت‌های بد عروس خانم‌ها این است که در ماه های اول ازدواج به اصطلاح جوگیر می‌شوند و غذاهای متنوع و دسرهای پرکالری و پرحجمی را برای وعده‌های غذایی به ویژه برای شام تهیه می‌کنند تا کدبانو بودنشان را به رخ بکشند! و از همسرشان هم توقع دارند همه خوراکی‌های سر میز غذا را تا انتها بخورد. حتی خودشان هم با آقای خانه همراهی می‌کنند و به هیچ کدام از کالری‌ها نه نمی‌گویند و هر روز به این بهانه چند برابر نیاز واقعی بدن شان کالری دریافت می‌کنند و وقتی به خودشان می‌آیند که ترازو 10 تا 15 کیلو اضافه وزن را نشان می‌دهد.
  • استفاده از قرص‌‌های هورمونی پیشگیری از بارداری هم بی تاثیر نیست اما نباید آنها را دلیل اصلی چاقی قلمداد کنید چرا که این هورمون‌های خوراکی فقط مسوول 2 تا 3 کیلو از اضافه وزن شما هستند.

برنامه‌ غذایی ویژه تازه عروس و دامادها
اگر شما می‌ترسید که بعد از عروسی چاق شوید و یا اینکه مدتی از مراسم ازدواج تان می‌گذرد و متوجه اضافه وزن تان شده‌اید و دنبال راه چاره می‌گردید این مطلب به دردتان می‌خورد. با ما همراه باشید چرا که برای تان توصیه‌های ویژه‌ای داریم.

 

به عادت‌های سالم عادت کنید!
بیشتر خانم‌ها برای شب عروسی شان رژیم‌های سخت غذایی می‌گیرند اما زمانی که به تغذیه‌ عادی و معمولی خود بر می‌گردند متاسفانه عادت‌های سالم  غذایی‌شان را از دست داده‌اند. به جای این که خودتان را برای شب عروسی شکنجه دهید و همان شب آخرین شب رژیمتان باشد از همان ابتدای نامزدی درست و به جا غذا بخورید و عادت‌های غلط غذایی یکدیگر را اصلاح کنید، به بهانه با هم بودن و آشنایی بیشتر سراغ رستوران‌های فست فود و غذاهای پرکالری نروید، برای آشپزی و ورزش روزانه وقت معینی تعیین کنید و بعد از ازدواج هم پایبند این قوانین باشید.

لطفا هول نشوید
بدون شک زوج‌ها در ماه های اول زندگی مشترک، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و شور و شوق با هم بودن و گفتگوهای دوطرفه باعث می‌شود که هنگام غذا خوردن حواسشان به بشقاب‌شان نباشد. حتی بسیاری از تازه عروس و دامادها می‌خواهند همزمان با هم غذایشان را تمام کنند و پا به پای طرف مقابل به خوردن ادامه می‌دهند اما حواسشان نیست که نیاز بدن افراد به دریافت کالری با هم متفاوت است. پس عروس خانم و آقای داماد لطفا هول نشوید و بر حسب نیازتان و فعالیت‌های جسمی‌تان غذا بخورید تا ازدواج چاق‌تان نکند.

مخالفت کردن بد نیست
بعضی از عروس خانم‌ها اوایل ازدواج خجالتی هستند و سر میز غذا در مقابل تعارف های آقای داماد یا فامیل همسرشان تسلیم می‌شوند چرا که نمی‌خواهند دست آقای داماد یا فامیل را رد کنند. اگر به فکر تناسب اندام و از همه مهم‌تر سلامت تان هستید، تعارف را کنار بگذارید و بقیه را هم به سالم غذا خوردن عادت دهید.

مساوی تقسیم نکنید!
اگر به هر دلیلی فعالیت بدنی‌تان کم است و ورزش نمی‌کنید، به کالری کمتری نیاز دارید اما اگر شوهر شما اهل ورزش است و یا کارش سنگین است، نیاز دارد بیشتر غذا بخورد. نه او را محروم کنید و نه خودتان را در معرض دریافت کالری‌های بیشتر قرار بدهید. اصلا نیازی نیست که مثل هم و با حجم یکسان غذا بخورید. مثلا به جای اینکه برای خودتان هم به اندازه همسرتان غذا بکشید، بشقاب تان را پر از سالاد کنید و به این ترتیب تا آخرین لقمه غذای همسرتان او را همراهی کنید.

حواستان به تلویزیون باشد
معمولا تازه عروس و دامادها زمان زیادی را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند. اگر می‌خواهید دچار چاقی بعد از ازدواج نشوید، چیپس، پفک، شیرینی و تنقلات پرکالری را در دسترس تان قرار ندهید چون هنگام تماشای تلویزیون حواس تان پرت می‌شود و هیچ کنترلی روی کالری دریافتی‌تان ندارید. به میان‌وعده‌های سالم فکر کنید و یادتان باشد سالاد میوه در این شرایط بهترین گزینه است.

ریخت و پاش ممنوع
پیشخوان آشپزخانه فقط برای قرار دادن اشیا و همچنین آماده کردن غذا است و نباید روی آن انواع بیسکوییت‌ها یا تنقلات دیگر به شما چشمک بزنند. وقتی این تنقلات دم دست باشد معلوم است که تمایل بیشتری به خوردن‌شان دارید. از این گذشته بعضی از آشپزخانه‌ها یک سوپرمارکت مجزا هستند و هر خوراکی از هر نوعی که بخواهید در آنها پیدا می‌شود. لطفا خوراکی‌ها را در کابینت های آشپزخانه انبار نکنید چرا که با این کار خطر چاقی در کمین شما است.

یخچالتان را پر کنید
بسیاری از زوج‌ها در ماه‌های اول ازدواج هنگام گرسنگی و به بهانه کمبود وقت اولین کاری که می‌کنند این است که گوشی را بر می‌دارند و غذا و به ویژه فست فود سفارش می‌دهند. این عادت را کنار بگذارید و سعی کنید به کمک هم یخچالتان را از مواد غذایی سالم پر بکنید. وقتی مواد اولیه‌ سالم در یخچال باشد آماده کردن یک غذای سالم کار سختی نیست بود. در این صورت هم چاق نمی‌شوید و هم جیبتان خیلی زود خالی نمی‌شود!

یک روز تعطیل
به جای اینکه روزهای تعطیل را در رستوران‌ها و یا پای تلویزیون در خانه بگذرانید با هم پیاده‌روی کنید، با دوستان‌تان قرار کوه بگذارید و فعالیت‌های بدنی‌تان را افزایش دهید. حتی می‌توانید طرز تهیه غذاهای سالم را یاد بگیرید و در اوقات فراغت با همسرتان آشپزی کنید و از با هم بودن و خوردن غذاهای سالم و خوشمزه لذت ببرید و نگران اضافه وزن‌تان هم نباشید.

 

منبع : نی نی سایت

ninisite.com

اینجا هستید :

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها