گوش درد و ترشح از گوش | علائم ، دلایل و راههای درمان

گوش درد و ترشح از گوش | علائم ، دلایل و راههای درمان

گوش درد

علایم گوش درد

هنگامی شما به گوش درد توجه می کنید که یک بار در نیمه شب به علت گوش درد کودکانتان از خواب برخیزید . بالغین نیز به گوش درد مبتلا می شوند ، گر چه شیوع آن کمتر است .

میکروب هایی که باعث گوش درد می شوند ، معمولا در ابتدا به صورت عفونت های تنفسی در بینی و گلو تظاهر می کنند و این اتفاق هنگامی رخ می دهد که این میکروبها از این نواحی به سوی گوش رانده شوند ، مثلا با فین کردن بینی و یا هنگام دراز کشیدن ، و بدین ترتیب باکتریها و ویروس ها به داخل شیپور استاش وارد می شوند . شیپور استاش حفره ی ظریفی است که گذرگاه بینی را به گوش میانی متصل میکند . عفونت موجب تولید چرک می شود ، که به پرده گوش فشار آورده ایجاد درد می کند . این فشار حتی می تواند موجب پاره شدن پرده گوش شود .

کودکان بیشتر دچار گوش درد می شوند ، چرا که از یک سو بیشتر مبتلا به عفونت های تنفسی می شوند و از سوی دیگر ، شیپور استاش به دلیل عدم تکامل قادر به مقابله با عفونت ها ، حتی کوچکترین آنها نیست . گوش درد هم چنین ممکن است در پی شناکردن رخ دهد ، وضعیتی که منجر به تجمع مقدار فراوان آب در گوش ها می شود . گوش درد هم چنین می تواند ناشی از ورود و باقی ماندن مو یا دیگر اشیاء به گوش باشد .

 

تسکین علایم گوش درد

این نکات را به کار ببندید تا از گوش درد رهایی یابید .

از روغن زیتون گرم استفاده کنید .

دکتر کلاف شلتون دانشیار بالینی گوش، گلو و بینی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید : چند قطره روغن زیتون و یا روغن معدنی (پارافین خوراکی) می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد . وی توصیه می کند ، ابتدا ظرف حاوی روغن را به مانند شیشه شیر بچه ها ، در زیر آب گرم مقداری گرم کنید (دمای آن باید حدود دمای طبیعی بدن باشد) و سپس با استفاده از قطره چکان آن را در گوش بریزید . توجه کنید تنها مقداری از این مواد استفاده کنید که حفره ی گوش را بپوشاند .

از گرما استفاده کنید .

دو راه برای استفاده از گرما وجود دارد . یکی آن که دستمالی را گرم کرده بر روی گوش دردناک قرار دهید و دیگر آن که با استفاده از یک خشک کن مو ، هوای گرم را به صورت مستقیم وارد حفره گوش کنید . خشک کن را بر روی درجه کم بگذارید و آن را در فاصله ۱۵ تا ۳۰ سانتی متری گوش نگه دارید . این کار را بیش از ۳ تا ۵ دقیقه ادامه ندهید .

دراز نکشید.

دکتردیویدمارتی متخصص گوش و گلو و بینی توصیه می کند بهتر است به جای آن که دراز بکشید در بستر بنشینید ، بدین ترتیب جریان بازگشت خون از سر تسهیل می گردد و احتقان کمتری در لوله ی استاش به وجود می اید . در واقع این دلیل اصلی آن است که هنگامی که کودکان مبتلا به گوش درد را از جای خود بلند می کنید گریه را قطع می کنند و وقتی آنها را می خوابانید شروع به گریه و فریاد زدن می کنند . در واقع این افراد در حالتی که سرشان رو به بالاست راحت ترند .

به مقدار زیادی مایعات بنوشید .

نوشیدن مقدار زیادی آب و آب میوه نه تنها به تسکین علائم کمک می کند بلکه به پاکسازی شیپور استاش نیز یاری می رساند . دکتر چارلز کیملمن استاد بیماری های گوش و گلو و بینی بیمارستان چشم و گوش و گلو و بینی مانهاتان ادامه می دهد که عمل جویدن و خمیازه کشیدن نیز برای پاکسازی شیپور استاش مفید هستند .

از تنگ کننده های رگ ها استفاده کنید .

قطرات و اسپری های بینی حاوی ترکیبات فنیل افرین کمک می کنند تا شیپوراستاش وضعیت عملکردی طبیعی خود را به دست آورد . دکتر کیملمن میگوید این داروها موجب جمع شدن مخاط بینی و ناحیه ی اطراف حفره ورودی شیپور استاش می شوند ، و بدین ترتیب این لوله مجالی برای عملکرد بهتر پیدا میکند .  از قطره های حاوی فنیل افرین نباید بیش از چند روز ، و در هر روز بیش از مقدار مجاز استفاده نمود ، چرا که این قطرات خود می توانند شرایط وخیم تری به وجود آورند .

 از مسکن ها استفاده کنید .

راه حل دیگر برای فائق آمدن بر درد گوش استفاده از مسکن ها است . البته باید بدانید با از بین رفتن درد نیاز به درمانهای بیشتر منتفی نمی شود و نیز مسکن ها ، میکروب ها را از بین نمی برند.

مصرف آنتی بیوتیک.

از آنجا که یکی از شایعترین علل گوش درد عفونت های باکتریایی است ، بیشتر پزشکان در این موارد آنتی بیوتیک تجویز می کنند .

گوش درد در شناگران

در یک روز گرم تابستانی ، شیرجه در آب بسیار لذت بخش است ، اما آنچه آزار دهنده است جمع شدن آب در گوش ها پس از این آب تنی لذت بخش است .

در تمیز کردن گوش خود دقت کنید .

دکتر پرای می گوید ، تمیز کردن گوش پیش از ورود به آب موجب از بین بردن سد دفاعی گوش در مقابل ورود آب به آن می شود و این امر موجب گوش درد شما می شود. شما نیاز دارید که در گوش هایتان ترشحات چرب محافظ داشته باشید تا موجب محافظت ناحیه گردند . هنگامی که دست خود را چرب کرده در آب فرو می برید خواهید دید که خیس نخواهد شد ، به همین ترتیب ترشحات چربی داخل گوش نیز مانع از باقی ماندن آب در حفره گوش خواهند شد . پس هنگام تمیز کردن گوش ، این کار را چندان عمیق انجام ندهید تا چربی های گوش را خارج نسازید ، تنها کافی است با یک پارچه تمیز سطح خارجی گوش را تمیز کنید .

از الکل استفاده کنید .

با ریختن یک تا دو قطره ایزوپروپیل الکل در گوش می توانید تمامی آب موجود را تبخیر نمایید . از این ماده و نیز گلیسیرین ترکیبات مختلفی ساخته شده که در داروخانه ها موجود می باشند .

 ترشح از گوش

علایم ترشح گوش

نشت مایع از گوش می تواند نگران کننده باشد ، اما در واقع جای هیچ هراسی نیست . در واقع چنانچه به درستی عمل کنید ، در طی چند روز مشکل بر طرف خواهد شد . عفونت های دستگاه تنفسی ، عموما از طریق لوله ای باریک به نام شیپور استاش به سوی گوش حرکت می کنند، این لوله از ناحیه بینی به سوی گوش ها کشیده شده است . در صورت مسدود شدن شیپور راستاش ، محیط منسابی برای رشد و تکثیر باکتری ها و تجمع چرک و مخاط به وجود می اید که خود موجب وارد آمدن فشار بر پرده گوش وگوش درد می گردد .

در شمار اندکی از بیماران فشار آنچنان زیاد است که موجب ترکیدن پرده گوش می شود . این واقعه گر چه مهیب است اما حفره ایجاد شده به مایعاتی که در پشت پرده گوش تجمع یافته اند ، اجازه تخلیه میدهد و بدین ترتیب موجب تسکین درد می شود . پرده ی گوش تقریبا در تمامی موارد ترمیم خواهد شد ، البته گوش اسیب دیده باید توسط یک متخصص مورد معاینه قرار گیرد تا احتمال بروز عوارض رد شود .

تسکین علایم ترشح گوش

در صورت وجود هر گونه ترشحی از گوش ، به غیر از واکس طبیعی گوش ، باید پزشک خود را در جریان بگذارید . در اینجا اقداماتی را ذکر خواهیم کرد که پزشک و خود شما برای رفع مشکل می توانید انجام دهید .

آنتی بیوتیک.

دکتر نیپارکو می گوید : ترشح گوش در واقع علامتی است مبنی بر این که باید برای عفونت گوش خود اقدامی انجام دهید . با استفاده از یک آنتی بیوتیک مناسب مشکل در طی ۴۸ ساعت بر طرف خواهد شد . پزشک شما می تواند آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند .

کودکان به مراقبت بیشتری نیاز دارند .

در برخی موارد عفونت گوش کودکان نسبت به درمان مقاوم تر است . از آنجا که شیپور استاش در کودکان ، پیش از سن ۶ تا ۷ سالگی ، کارایی لازم برای تخلیه مناسب گوش را ندارد . گاهی پزشکان ناچار می شوند مداخله جراحی نموده حفره ای در پرده گوش ایجاد نمایند . این حفره مانع تجمع مایعات در پشت پرده گوش می شود .

از مقداری پنبه استفاده کنید .

یک گلوله ی پنبه ای که در داخل گوش قرار می گیرد می تواند ترشحات را جذب کند بدون آن که مانع تخلیه آن گردد .

تمیز کردن.

یک گوش پاکن را به الکل آغشته کنید و با آن ترشحات جمع شده در خارج گوش را پاک کنید . دقت کنید که کانال داخلی گوش مجروح نشود ، چرا که بدین ترتیب احتمال بروز عفونت افزایش می یابد. از چیزی غیر از پنبه استفاده نکنید و آن را زیاد در گوش فرو نکنید .

از کلاه ویژه شنا استفاده کنید .

با استفاده از کلاه های ویژه شنا می توانید از به وجود آمدن ضایعه گوش شناگران پیشگیری کنید.

منبع :

asanteb.com

پیشنهاد میشود بخوانید
0 0 رای
Article Rating
اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
در صورتی که ایمیل درست بنویسید ، پاسخ های جدید برایتان ایمیل می شوند.
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها
Guest
اسماعیل نظری

با سلام.از گوش خانم بنده مقدار زیادی مایع به صورت آب شفاف هنگام خواب خارج می شود .لازم به ذکر است که ایشان در منطقه هیپوفیز مغزشان یک توده وجود دارد.خواستم بدانم این آب ریزش از گوش با آن توده ارتباط دارد یا خیر.با تشکر.نظری

1
0
در مورد این موضوع کامنت بزار :)x
()
x