خواص دارویی و درمانی چای | فواید مصرف چای

خواص دارویی و درمانی چای | فواید مصرف چای

 

چای ، راز سلامتی

چای یک نوشیدنی است که بین ایرانیان طرفدار زیادی دارد . چای به دلیل داشتن کافئین از خستگی و خواب آلودگی پیشگیری می کند . به اعصاب انسان آرامش می بخشد .چای ضددرد ، ضد آلزایمر ، ضد آرتریت و … نیز می باشد . همچنین خاصیت آنتی اکسیدان وضد سرطانی دارد. اگر بعد از چیده شدن چای مستقیما خشک شود چای سبز و اگر به صورت تخمیر در بیاید چای سیاه نامیده می شود .
شاید ندانید که چای ها می توانند تاثیری فوق العاده بر سلامتی مان از جمله سلامتی دهان و دندان داشته باشند. برای شناختن تاثیر چای اولانگ ، چای سبز و … بر سلامتی ، متن زیر را بخوانید…
.
فواید چای

.

پس انداز کار خوبی است. دو بار معاینه ی دندانپزشکی در سال، علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان، از مخارج سنگین دندانپزشکی در آینده نیز جلوگیری می کند.بنابراین بر خلاف تصور بسیاری از ما، معاینه ی منظم دهان و دندان، خود نوعی پس انداز است. عواملی همچون تغذیه، ژنتیک و رعایت بهداشت دهان و دندان هم تأثیرگذار هستند. اما نوشیدن چای چه تأثیری بر سلامت دهان و دندان می گذارد ؟ خواص چای بسیار متنوع است . مثلا برگ های دم شده ی گیاه کاملیا سیننسیس – چای های سیاه، سفید، سبز و اولانگ – علاوه بر آن که به رفع خواب آلودگی شبانه و نشاط صبحگاهی ما کمک می کنند، حاوی ترکیبات فعالی است که برای بدن و به ویژه، دهان فوایدی دارد . نوشیدن چای موجب افزایش تمرکز حواس می شود .

یک فنجان چای می تواند سلامت دهان و دندان شما را تضمین کند. این حقایق شگفت انگیز کمک می کنند تا به توانایی های این نوشیدنی پی ببرید.

.

فواید چای

•    چای، جایگزین آدامس های نعنایی

در بین چای های مختلف، پلی فنول های مختلف موجود در چای های کمتر اکسیده شده همچون چای سبز، به خوبی با ترکیبات فرار گوگردی مقابله می کنند؛ ترکیبات گوگردی مهم ترین عامل بوی بد دهان هستند.

چای وکاهش هزینه دندانپزشکی

•    کاهش هزینه ی دندان پزشکی با چای

–    لثه ها

کاهش هزینه دندان از جمله فواید چای است . نوشیدن تنها یک فنجان چای (بدون شکر) در روز، خونریزی لثه، تحلیل لثه و کیسه های لثه ای (کیسه هایی که در بین فضای خالی بین دندان و لثه ایجاد می شوند) را کاهش می دهد.

انواعی از چای ها (همچون چای سبز، اولانگ و تا حدودی، چای سیاه) حاوی کاتچین هستند. به گزارش آسان طب کاتچین یک آنتی اکسیدان پلی فنولی است که با مقابله با باکتری های ایجاد کننده ی پوسیدگی دندان و بیماری های لثه ای، التهاب باکتریایی لثه را کاهش می دهد.

–    دندان ها

چای سبز حاوی میزان بالایی از ماده معدنی فلوراید است؛ فلوراید ماده ای است که لایه ی نازک فلورآپاتیتی را روی مینای دندان ایجاد می کند که مقاومت دندان در برابر پوسیدگی را بالا می برد.

ترکیبات موجود در چای سیاه با آنزیم های تولیدکننده ی جرم باکتریایی مقابله می کند و از تشکیل جرم جلوگیری می نماید.

•    کاهش عفونت ها با چای

چای سیاه با باکتری عامل بیماری های مزمن مجاری گوارشی فوقانی شامل التهاب معده، زخم معده و حتی سرطان معده مقابله می کند.فواید چای بسیار متنوع است و موجب کاهش عفونت می شود.

چای سبز هم برای درمان موارد مسمومیت سالمونلا (نوعی باکتری روده ای) مفید است و غشای سلولی باکتری را نابود می کند و غلظت سمومی را که در حالت عادی باعث شوک عفونی می شوند کاهش می دهد؛ پلی فنول های کاتچین موجود در چای سبز با این باکتری ها وعفونت  مقابله می کنند.

•    درمان اسهال با چای

اسهال به مفهوم تغییر حرکات روده است که موجب می شود مدفوع شل دفع شود و با دل درد و دل پیچه همراه است .
چای سبز وسیاه هر دو حاوی ترکیبات تلخی به نام تانن هستند . اولین خاصیت تانن ها ، قابض بودن آن است . در نتیجه خاصیت ضد اسهالی دارد .
برای درمان اسهال پیشنهاد می شود که در سن بزرگسال روزانه ۷-۱۰ گرم و در سنین پایین تر نصف این مقدار چای مصرف شود . به گزارش آسان طب چای جوشیده که تلخ است ، بیشتر یبوست آور است و برای درمان اسهال بسیار مفید است . چرا که در چای جوشیده مقدار زیادی از تانن ها وارد دمنوش آن می شود ، در صورتی که در چای تازه دم این مقدار کمتر است و همان طور که گفتیم تانن قابض و ضد اسهال است .

دلایل بیشتری برای آن که چای را به جزئی از برنامه ی روزانه ی خود برای رسیدن به تندرستی تبدیل کنید

–    چای سبز احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

–    مصرف ۳ فنجان چای در روز خطر حمله ی قلبی را تا ۱۱ درصد کاهش می دهد.

–    مصرف درازمدت چای های سرشار از کاتچین (همچون چای سبز، اولانگ و تا حدودی چای سیاه) باعث کاهش توده ی چربی بدن می شود.

–    نوعی ترکیب شیمیایی (اپی‌ گالوستاچین گالت) در چای سبز وجود دارد که نه تنها از رشد تومورهای سرطانی و تأثیر ترکیبات سرطانی جلوگیری می کند، بلکه اثر آنتی اکسیدانی آن از ترکیب ویتامین C و E هم بیشتر است.

منبع : http://asanteb.com/

خواص دارویی و درمانی چای | فواید مصرف چای

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است