کودک از چند ماهگی باید حرف زدن رو شروع کنه ؟

 

حرف زدن کودک روند صعودی و جالبی دارد که اگر تازه بچه دار شده اید حتما دانستن آن برایتان جالب خواهد بود. حرف زدن امری کاملا طبیعی است؛ با این حال کودکان تلاش زیادی میکنند تا بتوانند صحبت کنند.

چگونه است که کودکان زیر ۳ سال میتوانند کلمات را ادا کنند؟ آیا آنها تنها آنچه ما میگوییم را تکرار میکنند؟ درواقع همه چیز به این سادگیها نیست. یادگیری زبان مادری فوت و فن های دقیقی دارد که از طریق آن، کودک موفق به تفکیک صداها، سیلابها و آهنگ جملات میشود و در نهایت قدرت بیان آنها را پیدا میکند. جالب است بدانید قدرت شنوایی کودکان از هفته بیستم در رحم عملا فعال است و بعد از آن مرتبا تکامل میابد.

سوال دانشمندان این است که جنین قادر به شنیدن چه چیزهایی است؟ اطراف رحم فضایی پر سر و صداست و جنین میتواند صدای ضربان قلب مادر و فعالیت دستگاه گوارش او را بشنود.با این حال این صداها مانع از این نمیشود که او صداهای بیرونی به ویژه صدای زنان را تشخیص ندهد. البته صدای مادر برای او واضح ترین صداست زیرا بافتها و آب احاطه کننده جنین این صداها را به خوبی به گوش او میرسانند، اما این همه ماجرا نیست.

بررسیهای مختلف روی جنین انسان نشان داده او قادر به تشخیص ریتم و شدت آواهای موسیقی است. مثلا در یک تحقیق، پژوهشگران بلندگویی را بالای شکم زنان بارداری که جنینشان ۳۶ تا ۴۰ هفته داشت نصب کردند. این بلندگو آوای “بابی” را بارها تکرار میکرد. محققان ریتم قلبی جنینها را کنترل کردند. بعد سیلاب تلفظ شده تغییر کرد و تبدیل به “بی با” شد. با تغییر سیلاب، شدت ضربان قلب جنین نیز تغییر میکرد و این نشان دهنده آن است که جنین متوجه تغییر سیلابها میشود، گرچه هردو در یک تن تلفظ شوند.

بچه ها از کی و چگونه شروع به حرف زدن میکنند


حرف زدن کودک – یادآوری بعد از تولد

جنین تازمانی که در شکم مادر است، قدرت شنوایی خوبی دارد و حتی بعد از تولد نیز میتواند آنچه را شنیده مثل صدای مادر و صدای موسیقی به یاد آورد. برای اثبات این ادعا، پژوهشگران همراه با شیر خوردن نوزاد موسیقیهای متفاوتی پخش کردند که بخشی از آنها را مادر در دوران بارداری شنیده بود. نتایج بررسیها نشان داد میزان و شدت مکیدن نوزاد با شنیدن موسیقی آشنا متفاوت از موسیقی نا آشناست. در ضمن بعد از تولد، نوزاد ۲ تا ۴ روزه با صدای مادر و پدر آرامش بیشتری میابد و میتواند زبان مادری را از زبانهای بیگانه تشخیص دهد.


۱ تا ۶ ماهگی، آواهای خود خواسته

در این سن کودکان ژاپنی به راحتی تفاوت “ر” و “ل” را میدانند. درحالی که یک بزرگسال ژاپنی قادر به تشخیص این دو از هم نیست! چون اساسا در زبانش تفاوتی بین این دو وجود ندارد. همچنین نوزادان در این سن سیلاب ها را بخوبی تشخیص میدهند. یک نوزاد دوماهه تفاوت بین “تپ” و “پت” را تشخیص میدهد. به عبارت دیگر نوزادان در این سن قابلیت یادگیری هر زبانی را دارند. درواقع میتوان گفت که آموختن زبان به نحو مادرزادی است و هر کودک بطور طبیعی و ذاتی قدرت ساخت کلمه و جمله را دارد.

این همان چیزی است که نوام چامسکی، زبان شناس معروف آمریکایی، از آن بعنوان “دستور زبان جهان” نام میبرد. در ۵ ماهگی شیرخوار براحتی میتواند دستگاه گفتاری خود را کنترل کند و صداهای خودخواسته به وجود آورد. از این سن به بعد او شروع به امتحان توانایی های خود خواهد کرد.


۶ تا ۱۲ ماهگی، زبان مادری

در این سن کودک شما مرتبا کلماتی نظیر “بابا”، “دد”، “آیا” و “تابادا” … را تکرار میکند. در حقیقت او حرف زدن را به شکلی آغاز کرده است. این موضوع که آیا او تلاش میکند صداهایی را که شما در می آورید تقلید کند یا نه هنوز مشخص نشده است. بین ۶ تا ۱۰ ماهگی و حتی کمی فراتر از آن، کودک تلاش میکند دستگاه گفتاری خود را بر اساس زبان مادری برنامه ریزی کند و نتایج بررسیها نشان داده یک کودک ۸ ماهه دیگر قادر به تشخیص آواهای بیگانه نیست. مثلا یک کودک ۸ ماهه ژاپنی مثل یک بزرگسال، دیگر نمیتواند “ر” و “ل” را از هم تشخیص دهد. به عبارت ساده تر از این به بعد یک نوزاد ایرانی به زبان فارسی و یک نوزاد فرانسوی به زبان فرانسوی شروع به حرف زدن میکند.


۱۰ تا ۱۸ ماهگی، تولید و بیان کلمات

وقتی کودکان شروع به تلفظ کلمات بی معنی میکنند آنها را به دو دسته میتوان تقسیم کرد؛ کودکان خواننده و کودکان سخنران. دسته اول جملاتی میسازند که در آن هیچ سیلابی قابل تشخیص نیست و به عبارتی آواز میخوانند. گروه دوم تلاش میکنند کلمات را با کمی نقص ادا کنند. مهم این است که والدین به زبان درست و کامل با فرزندشان سخن بگویند به این ترتیب کودک به ترتیب حرف زدن کامل را می آموزد.

در ۱۳ ماهگی کودک سیلاب آخر هر کلمه را میکشد مثلا کلمه “با-با” را به شکل “باااااا-بااااااا” تلفظ میکند.قبل از ۶ ماهگی او تنها متوجه آهنگ زبان میشد اما حالا قادر به تولید و بیان آن است. در ۱۶ ماهگی تقریبا قادر به بیان ۵۰ کلمه است درحالی که مفهوم ۱۵۰ کلمه را درک میکند. آنها همچنین میتوانند نام اشیایی را که از تیررس دید آنها خارج است، درک کنند و مثلا وقتی میگویید “کفش” برای یافتن آن بروند.


۱۸ ماهگی به بعد، آغاز حرف زدن کودک و تکامل تکلم

بعضی از کودکان در این سن قادر به بیان برخی کلمات یا حتی جملات هستند مثل “بابا نیست!” یا “ماشین نی نی”. برخی دیگر دیرتر بحرف می آیند ولی به هرحال در ۲.۵ سالگی تمامی کودکان قادرند رابطه ای بین ۳ تا ۵ کلمه برقرار کنند. حرف زدن آنها همچنان تلگرافی است و تقریبا هنوز جیغ میزنند چون دایره لغتشان محدود است و نمیتوانند منظور خود را کامل برسانند.

معمولا کودکان از این سن برای کامل کردن دایره لغات پرسشهایی را آغاز میکنند که بهتر است والدین در کمال حوصله و آرامش به آنها جواب دهند. کودک وقتی وارد ۳ سالگی میشود میداند که پا به دنیایی گذاشته که مردم با گرامر و دستور زبان با هم حرف میزنند اما از این قوانین سر در نمی آورد. آموختن دستور زبان تاحدی ذاتی است یعنی کودک تاحدی خلاقانه با بازی با کلمات گرامر را می آموزد. البته تاحدی نیز از اطرافیان تاثیر میپذیرد و به تدریج قوانین زبان مادری را خواهد آموخت.

منبع : عصرعلم دات کام

asreelm.com

ترجمه الهه جوانپور