توسط :مسئول سايت

چطور آشپزخانه ای تمیز و بهداشتی داشته باشیم ؟

چطور آشپزخانه ای تمیز و بهداشتی داشته باشیم ؟

 

اسکاچ و حوله‌ی ظرف‌شویی

نکات نظافتی خانه

اسکاچ ظرف‌شویی پر جرم‌ترین وسیله‌ی خانه‌ی شماست. اسکاچ همه‌ی جرم و آلودگی‌ها را جذب می‌کند. اگر آن را داخل ظرف‌شویی می‌گذارید محیط مرطوب و تاریک برای رشد باکتری‌ها عالی است. در هنگام آشپزی پس از لمس گوشت‌های خام شما دستانتان را با حوله پاک می‌کنید و باکتری‌ها را به حوله منتقل می‌نمایید.

برای پیشگیری از این آلودگی‌ها پارچه، اسکاچ و حوله‌های آشپزخانه را مرتباً عوض کنید.

 

میز کار

میز کار شما در آشپزخانه محیطی عالی برای رشد باکتری‌هاست. در این محیط ممکن است کمی غذاهای خام یا پخته‌ی شما با هم ترکیب شوند بنابراین قبل و بعد از آماده کردن غذا روی میز را تمیز کنید.

همچنین اغلب اعضای خانواده وسایلی مانند کیف پول، کنترل تلویزیون، گوشی موبایل و کیف‌های مدرسه‌ی خود را روی زمین می‌گذارند. این وسایل جرم را وارد آشپزخانه‌ی شما می‌کنند.

 

تخته‌های برش

نکات نظافتی خانه

تخته‌های برش آشپزخانه دو برابر صندلی توالت فرنگی شما می‌توانند جرم داشته باشند. آلودگی‌های جمع شده روی خطوط تخته مشکل دیگری است. بنابراین هر بار پس از استفاده تخته برش را با مالیدن کمی خاک روی آن تمیز کنید، خصوصاً اگر گوشت خام، سبزیجات یا تخم‌مرغ خام روی آن قرار داده‌اید. تنها شستن تخته با آب برای بهداشتی و تمیز شدن آن کافی نیست.

بهتر است یک تخته‌ی جداگانه برای گوشت و مرغ خام داشته باشید تا مانع آلودگی غذاهای دیگر شوید.

یخچال

سرد نگه‌داشتن غذا در یخچال به کشتن باکتری‌ها کمک نمی‌کند اما رشد آن‌ها را آهسته می‌نماید. اگرچه حتی اگر یخچال شما درست و در دمای مناسب کار کند هنوز هم مشکلات فساد مواد غذایی وجود دارد.

مطمئن باشید داخل یخچال شما مرتباً بر اساس راهنمایی سازنده تمیز می‌شود، ازجمله قفسه‌ها، کشوها و درب آن. همچنین دمای یخچال شما باید 5 درجه‌ی سانتی‌گراد یا کمتر باشد.

 

زمین

نکات نظافتی خانه

زمین آشپزخانه محیطی مملو از جرم و آلودگی است. کف کفش یا پاهای حیوانات خانگی شما زمین را آلوده می‌کنند. همچنین تکه‌های غذا روی زمین ریخته و آن را کثیف می‌کنند.

ماشین ظرف‌شویی

آیا تابه‌حال یک قارچ قهوه‌ای اطراف در یا داخل ماشین ظرف‌شویی خود دیده‌اید؟ این قارچ شاید اگزوفیالا درماتیت باشد، یک قارچ که دمای زیاد را دوست دارد و در مقابل مواد شوینده مقاوم می‌باشد.

تفاله گیر داخل سینک

اینکه باقی‌مانده‌ی غذاهای خود را داخل این سبدهای تفاله گیر بیندازید ایده‌ی راحتی است اما باید مرتباً سبد را تمیز کنید.

 

سطل زباله

نکات نظافتی خانه

زمانی که نوبت سطل زباله می‌رسد باید دقت داشته باشید که حتماً روی آن در بگذارید. این کار نه‌تنها مانع پخش شدن بوی بد زباله‌ها می‌گردد بلکه سبب می‌شود مگس‌ها نتوانند روی زباله‌ها نشسته و باکتری‌ها را در فضاهای دیگر خانه‌ی شما پخش کنند. اگر درب سطل بسته نمی‌شود وقت آن رسیده که سطل را خالی کنید.

تنها خارج کردن کیسه‌ی زباله کافی نیست. حتماً خود سطل را نیز تمیز کنید تا تکه‌هایی که بیرون از کیسه افتاده‌اند یا آب بد بوی زباله‌ها نیز تمیز شود.

 

دستگیره‌ی درها

زمانی که اطراف آشپزخانه حرکت می‌کنید، درب کابینت‌ها و یخچال را باز می‌کنید و یا گاز را روشن می‌نمایید جرم‌ها را روی دستگیره‌ی آن‌ها پخش می‌کنید. یک نظافت هفتگی مانع گسترش آلودگی در آشپزخانه‌ی شما می‌شود.

 

دست‌های شما

نکات نظافتی خانه

قبل از آماده کردن غذا، بعد از دست زدن به گوشت خام، پس از رفتن به سرویس بهداشتی، بعد از دست زدن به سطل زباله و بعد از غذا دادن به حیوانات دستان خود را با آب گرم و صابون کاملاً بشویید.

 

منبع : http://wiki.5040.ir

 

چطور آشپزخانه ای تمیز و بهداشتی داشته باشیم ؟

تاریخ بروزرسانی : 19-06-2021
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (چطور آشپزخانه ای تمیز و بهداشتی داشته باشیم ؟) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خرید لایک ایرانی اینستاگرام از طریق سایت مای ممبر ارائه دهنده لایک واقعی ایرانی اینستا

بهترین قیمت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی آیریک را با اقساط بلند مدت ، ضمانت ویژه و متخصص ایمپلنت دندان تجربه کنید.

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

زنبیل آنلاین مثل یک ویترین پر زرق و برق است که خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است

در سامانه رزرو اینترنتی الی گشت، امکان خرید بلیط هواپیما و تور کیش از تهران و همچنین رزرو اتاق در تمامی هتل های کیش فراهم شده است

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.