توصیه هایی برای اینکه لثه های سالمی داشته باشید

توصیه هایی برای اینکه لثه های سالمی داشته باشید

 

 

زبانتان را مسواک بزنید

 سلامت لثه

یک تمیزکننده‌ی زبان بخرید و روزانه آن با یک حرکت جلو به عقب روی زبانتان بکشید تا مواد غذایی باقی‌مانده تمیز شوند. این کار میزان باکتری دهان شما را کم می‌کند، خصوصاً شب‌ها.

 

از شوینده‌ی دهان استفاده کنید.

 سلامت لثه

یک شوینده‌ی دارای فلوراید تهیه کنید تا از دندان‌های خود مراقبت بیشتری کرده باشید.

 

استفاده از نخ دندان و برس های مخصوص میان دو دندان

 سلامت لثه

حداقل یک‌بار در روز و ترجیحاً شب‌ها مواد مانده از روز را از بین دندان‌هایتان خارج کنید. در یک تحقیق صورت گرفته مشخص‌شده است کسانی که مرتباً مسواک می‌زنند و از نخ دندان استفاده می‌کنند کمتر دچار خونریزی لثه می‌شوند.

 

مرتباً چک آپ داشته باشید

 سلامت لثه

پیشنهاد می‌شود هر سه ماه نزد دندان‌پزشک بروید. مرتباً سطح دندان‌ها باید تمیز شوند زیرا تشکیل پلاک‌ها می‌توانند منجر به بیماری‌های لثه شوند.

 

سطح پلاک‌های دهان را چک کنید

 سلامت لثه

مطمئن شوید روش مسواک زدن شما صحیح است. داروی آشکارسازی پلاک دندان تهیه کنید. حداقل یک‌بار در هفته از این قرص‌ها برای کم کردن پلاک‌های داخل دهان استفاده کنید.

 

آدامس دارای زایلیتول بجوید

 سلامت لثه

تحقیقات نشان می‌دهد حداکثر بیست دقیقه جویدن آدامس بدون قند پس از غذا به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. این آدامس جریان بزاق را زیاد می‌کند. بزاق باکتری‌ها و غذاهای مانده را شسته و اسیدها را خنثی می‌کند.

 

مسواک برقی تهیه کنید

 سلامت لثه

روی بهترین چیزی که توان خرید آن را دارید سرمایه‌گذاری کنید. مسواک را به‌آرامی مقابل دندان‌های خود نگه‌دارید و اجازه دهید کار خود را انجام دهد. اگر از مسواک‌های دارای تنظیمات دستی استفاده می‌کنید مسواکی انتخاب کنید که سر آن کوچک و موهایش متوسط و سفت هستند. مسواک را با زاویه‌ی 45 درجه نگه‌دارید، حالا بعضی موها زیرخط لثه قرار دارند، با حرکتی دایره‌ای مسواک بزنید. به‌آرامی مسواک بزنید، نیازی نیست خشن باشید. صبح و شب هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.

 

چای سبز بنوشید

 سلامت لثه

تحقیقی صورت گرفته در سال 2009 نشان می‌دهد مردان ژاپنی‌ای که هر روز چای سبز می‌نوشند کمتر دچار بیماری‌های لثه شده‌اند. گمان می‌رود دلیل آن این است که بیماری لثه التهاب بافت‌های نرم لثه در واکنش به باکتری‌هاست. آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز واکنش بدن به التهاب را کم می‌کند. دقت کنید چای سبز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شود، پس مرتباً مسواک بزنید.

 

کشمش مصرف کنید.

 سلامت لثه

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که کشمش دارای دو ماده است که با باکتری‌های عامل بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان مبارزه می‌کنند. همچنین پنج ماده‌ی موجود در کشمش مانع رشد باکتری‌ها می‌شوند. بهتر است کشمش بخشی از وعده‌ی غذایی اصلی ما باشد زیرا شیرین و چسبنده است و در دندان‌ها گیر می‌کند.

 

غلات مصرف کنید.

 سلامت لثه

افرادی که حداقل سه بار در روز از غلات استفاده می‌کنند احتمال بروز بیماری‌های پیوره یا بیماری‌های بافت‌های اطراف دندان در آن‌ها 23 درصد کمتر از افراد دیگر است.

 

منبع : http://wiki.5040.ir

توصیه هایی برای اینکه لثه های سالمی داشته باشید

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است