آشنایی با انواع خونریزی های رایج در دوران بارداری

آشنایی با انواع خونریزی های رایج در دوران بارداری

از دید بسیاری از زنان باردار، هر نوع خون‌ریزی در این دوران ترسناک و نگران‌کننده است. این نگرانی حتی در زنانی که چندین بار تجربه بارداری داشته‌اند نیز مشاهده می‌شود. اما خبر خوشحال‌کننده این است که گرچه «لک دیدن» تقریبا در یک سوم تمامی بارداری‌ها دیده می‌شود اما معمولا خطری برای سلامت برای مادر و جنین به همراه ندارد. درصد اندکی از زنان پس از انجام عمل نزدیکی جنسی، خونریزی مختصر یا همان لک دیدن را تجربه می‌کنند. همچنین در بسیاری از زنان نیز این اتفاق درحالی روی می‌دهد که هیچ ارتباطی با بارداری ندارد. علت چنین لک دیدن‌هایی می‌تواند عفونت یا پارگی دیواره رحم باشد.
به طور کلی بسیاری از لک دیدن‌ها خطری برای سلامت زن باردار و جنینش به همراه ندارد. با این حال خونریزی‌های مختصر، هرچقدر هم که اندک باشد می‌تواند نشانه بروز اتفاقی ناخوشایند در بدن زن باردار باشد مانند سقط جنین و به همین دلیل نباید بی‌تفاوت از کنار آن عبور کرد.

20 هفته نخست بارداری
پزشکان برآورد می‌کنند که 20 تا 45 درصد زنان در طول سه ماهه نخست بارداری خونریزی مهبلی را تجربه می‌کنند. به طور کلی عوامل مختلفی در بروز خونریزی یا لک دیدن بی‌خطر در نیمه نخست دوران بارداری وجود دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خونریزی لانه‌گیری که در 4 هفته ابتدایی بارداری و همزمان با چسبیدن تخم بارور شده به دیواره رحم صورت می‌گیرد.
  • تغییرات هورمونی
  • نزدیکی جنسی
  • عفونتها
  • معاینات داخلی که توسط پزشک یا ماما صورت می گیرد

 

با این حال باید توجه داشت که در برخی موارد چنین خونریزی‌هایی در نیمه نخست بارداری می‌تواند علامت بروز اتفاق بدی باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

خونریزی اطراف جفت اگرچه علم پزشکی نشان می‌دهد که حتی با وجود چنین خونریزی هم بارداری طبیعی ادامه خواهد یافت اما توصیه می‌شود تشخیص و درمان به سرعت انجام شود. برخی متخصصان زنان و زایمان معتقدند درصورتی که این نوع خونریزی درمان نشود ممکن است زن باردار در حین به دنیا آوردن نوزاد درد زیادی را متحمل شود.

بارداری شیمیایی که معمولا زمانی روی می‌دهد که یک تخم باردار شده اما هرگز در رحم لانه‎گذاری نمی‌کند.

سقط جنین که می‌توان آن را از دست دادن ناخواسته جنین در 20 هفته ابتدایی بارداری به شمار آورد. معمولا لک‌بینی یا خونریزی که همزمان با سقط جنین روی دهد می‌تواند با سایر علائم نظیر گرفتگی عضلات یا درد معده و شکم همراه باشد.

بارداری برون رحمی (Ectopic pregnancy) که زمانی روی می‌دهد که یک تخم بارور شده درجایی به جز رحم لانه گذاری می‌کند. در چنین مواردی معمولا تخم بارور شده در لوله فالوپ شروع به لانه‌گذاری می‌کند. این نوع بارداری معمولا ادامه پیدا نمی‌کند و حتی می‌تواند در صورت عدم تشخیص، سلامت مادر را نیز در معرض خطر قرار دهد

 

منبع : نی نی سایت

ninisite.com

آشنایی با انواع خونریزی های رایج در دوران بارداری