دندان قروچه در کودکان یک زنگ خطر است و دلیل آن تنها ناراحتی های روحی نیست

دندان قروچه، کاری غیر ارادی است. امروزه دندان قروچه یک پدیده رایج است و علت های گوناگون دارد. می توان گفت یکی از علت های دندان قروچه ، فشارهای روحی – روانی است. فشارهای روحی باعث می شود برخی از افراد شب هنگام در هنگام خواب دندان قروچه کنند.

علت دندان قروچه

باید بدانید که کودکان هم به این بیماری مبتلا هستند. البته بسیاری از آنها پس از دوران کودکی این عادت را از دست می دهند. دندان قروچه در کودکان یک زنگ خطر است و دلیل آن تنها ناراحتی های روحی نیست؛ بلکه مشکلات عصبی – عضلانی هم در بروز این مشکل دخیل اند. ابتلا به برخی انگل ها هم باعث دندان قروچه می شود.

گروهی از افراد در سنین بلوغ دندان قروچه می کنند و برخی دیگر، این مشکل را ندارند.به گزارش آسان طب به هر حال، اگر چه ممکن است دندان قروچه کودکان یک مشکل کوچک تلقی شود؛ اما همین پدیده به ظاهر کم اهمیت ، باعث می شود در بزرگسالی مشکلاتی بروز کند.

دندان ها بر اثر فشار های پی در پی ساییده می شوند و به مرور زمان شدت ساییدگی به اندازه ای گسترش می یابد که مشکلات جدی ایجاد می کند.

به دلیل فشار به عضلات و مفصل های فک به هنگام دندان قروچه، فک ها درد میگیرند که این درد، صبح ها بیشتر است.

اگر دندان قروچه سالهای طولانی ادامه داشته باشد به سختی درمان می شود و گاه دردهای دایمی را به دنبال دارد.

فشار زیاد به دندان ها، از رشد و بازسازی دندان ها جلوگیری میکند و به این ترتیب ترمیم، پر کردن و روکش کردن دندان ها چندان موفق آمیز نخواهد بود؛ چون دندان قروچه باعث خرد شدن روکش و از بین رفتن محل پرشده می شود.

درمان دندان قروچه

همان طور که گفته شد ، یکی از دلایل بروز دندان قروچه، مشکلات روانی است. اگر چه روان درمانی توسط روان پزشک می تواند تاثیرگذار باشد؛ اما آن گونه که باید ، چشمگیر نیست. معالجه ی تاثیر گذار ، تخته بندی کردن دندان هاست!

دندان پزشک، ابتدا فک بالا و پایین را با گچ قالب گیری می کند، سپس از موادی سخت و محکم ، یک تخته بندی برای دندان ها می سازد.

فرد بیمار باید هر شب این تخته بندی را در دهان بگذارد تا در صورت دندان قروچه آسیبی به دندان ها نرسد.

مراقبت از تخته بندی دندان بسیار ساده است: صبح ها پس از مسوارک زدن باید تخته بندی را با مسواک یا برس زیر آب شست و شو داد. البته نباید برای شستن آن از خمیر دندان استفاده کرد.

ممکن است دندان قروچه سال ها ادامه داشته باشد. به این ترتیب بیمار باید هر یک تا سه ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کند تا او دندان ها را معاینه کند و مشخص شود آسیب های وارد شده به دندان ها جدی است یا نه.

 

 

منبع : http://asanteb.com

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است