نشانه ها و علائم اولیه بارداری | آیا من باردارم ؟

 

از کجا بدانم که باردار هستم یا نه؟ این پرسشی است که بسیاری از زنانی که علائمی خاص را در بدنشان می‌بینند از خود می‌پرسند. کارشناسان علوم پزشکی توصیه می‌کنند که بهترین راه برای تشخیص اولیه بارداری توجه ویژه به بدن است. در واقع مشاهده یک سری نشانه‌ها در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند علامت بارداری باشد و آن وقت است که توصیه می‌شود سری به داروخانه زده و پکیج تست بارداری را تهیه کنید.

نشانه ها و علائم اولیه بارداری | آیا من باردارم ؟

احساس درد در سینه
این مورد یکی از شایع‌ترین نشانه‌های بارداری است
. بافت سینه به شدت نسبت به تغییرات هورمونی حساس است. پس از بارور شدن تخمک، پروجسترون و hCG شروع به انتشار در بدن زن باردار می‌کند و همزمان حجم آن در خون افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه سینه‌ها متورم شده و نسبت به حالت عادی بزرگ‌تر به نظر می‌رسند.

گرفتگی عضله
این حالت شباهت زیادی به زمانی دارد که زنان در آغاز دوره ماهانه خود قرار دارند، برخی عضلات دچار سطحی از گرفتگی می‌شود. اما زمانی که علامت بارداری باشد شدت و پایداری بیشتری پیدا می‌کند و این زمانی است که تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می‌شود. در این حالت رحم تاحدودی دچار کشیدگی می‌شود تا شرایط برای رشد جین در 9 ماه پیش رو مهیا شود.

لک دیدن
بسیاری از زنان به اشتباه تصور می‌کنند لکه‌های اندکی که در ادرار خود مشاهده می‌کنند نشانه آغاز دوره ماهانه است اما تحقیقات نشان می‌دهد لک دیدن در 25 درصد زنانی که در آغاز بارداری قرار دارند شایع است. از این رو توجه داشته باشید که اگر عادت ماهانه کوتاهتر یا متفاوت از همیشه شد، این می‌تواند نشانه‌ای از بارداری باشد.

 

احساس خستگی و کوفتگی
احساس خستگی
مفرط که با چرت زدن در محل کار یا خانه همراه باشد و همچنین بی‌میل شدن نسبت به تفریحاتی نظیر رفتن به کلاس ورزش، همگی می‌تواند نشانه احتمالی بارداری باشد. به خاطر داشته باشید که در این دوران شک و تردید که ممکن است تا دو هفته هم به طول انجامد، جنین در حال رشد بوده و از کالری‌های مادر استفاده می‌کند. در نتیجه تخلیه سریع انرژی بدن مادر چندان هم عجیب نخواهد بود.

تیره شدن نوک سینه‌ها
از مهمترین نشانه‌های اولیه بارداری محسوب می‌شود. معمولا در این روزها نوک سینه زنان تازه باردار شده متفاوت از قبل است. در واقع هورمون‌های بارداری فعالیت ملانوکیت‌ها یا همان سلولهای مسؤول رنگ‌دهی به اندام‌ها (در اینجا نوک سینه‌ها) را تحت تأثیر قرار می‌دهند. نکته جالب توجه این است که بر اساس مطالعات صورت گرفته بسیاری از زنان باردار که به طور طبیعی رنگ پوست تیره‌تری دارند ممکن است تا هفته دهم نیز نیز از روی این نشانه متوجه باردار بودن خود نشوند.

حالت تهوع
زنانی که به تازگی باردار شده اما خود خبر ندارند نباید نسبت به حالت تهوع احتمالی خود بی تفاوت باشند. تقریبا 85 درصد زنان باردار این وضعیت را تجربه می‌کنند.

پف کردن بدن
دیگر نمی‌توانید همچون گذشته لباس‌های قدیمی را به راحتی به تن کنید. این می‌تواند نشانی روشن از بارداری باشد. افزایش سطح پروجسترون در بدن فرآیند هضم غذا را کند می‌کند که نتیجه آن متورم شدن نسبی معده است. به طور کلی توصیه می‌شود اگر تورم معده همچنان ادامه پیدا کرد و عادت ماهانه نیز آغاز نشد، این وضعیت را به حساب بارداری بگذارید.

افزایش ادرار
در روزهای ابتدایی بارداری، کلیه‌ها فعالیت بیشتری دارند و در نتیجه به دفعات بیشتری راهی دستشویی میشوید. پس این نشانه را هم جدی بگیرید.

 

منبع : نی نی سایت

ninisite.com

نشانه ها و علائم اولیه بارداری | آیا من باردارم ؟