دلایل ایجاد جوش های پوستی و روش های درمان جوش صورت

دلایل ایجاد جوش های پوستی و روش های درمان جوش صورت

 

آنچه در این مطلب میخوانید :

چرا جوش می‌زنیم؟
جوش‌ها و اخلاط چهارگانه
اصلاح سبک زندگی، درمان عمومی جوش
ابتدایی‌ترین و موثرترین راهکار برای درمان جوش
صورت‌تان را زیاد نشویید
برخی افراد، بروز جوش را ناشی از کثیفی پوست می‌دانند
از صابون و لوازم آرایشی الکل‌دار پرهیز کنید
لایه‌بردارهای طبیعی را خودتان در منزل تهیه کنید
چرا نباید جوش را بترکانیم؟
حجامت و زالو جوش را درمان می‌کنند؟
آب خوردن زیاد جوش را از بین می‌برد؟

درمان جوش

از ابتدای تاریخ بشر و میان انسان‌های عهد باستان هم می‌توان نشانه‌هایی از تلاش برای زیباتر شدن پیدا کرد. این امر نشانگر آن است که توجه به زیبایی یک میل طبیعی است و محدودیتی ندارد. معمولا مرکز توجه به زیبایی هم صورت است.

به همین دلیل اگر کوچک‌ترین موردی این کانون زیبایی را مخدوش کند، آرامش سلب می‌شود و فرد برای برطرف کردن آن به تکاپو می‌افتد. جوش‌ها یکی از متداول‌ترین مشکلات پوستی هستند که تقریبا همه آن را تجربه می‌کنند. شاید به همین دلیل باشد که روش‌های بسیار زیادی برای رفع جوش دهان به دهان نقل می‌شود؛ فارغ از اینکه درست یا غلط هستند. دکتر  ایرانزاداصل، دستیار تخصصی طب سنتی و مدیر انجمن علمی طب سنتی بعضی از این تلاش‌ها را بیهوده می‌داند و روش‌های صحیح را معرفی می‌کند.

چرا جوش می‌زنیم؟
طب سنتی اندام‌ها را بر مبنای اهمیت نقش‌شان در فعالیت‌های حیاتی به دو گروه «شریف» و «غیر شریف» دسته‌بندی می‌کند. در بدن انسان طی فرآیند سوخت‌وساز، مقداری مواد زائد تولید می‌شود که تا حد ممکن از راه‌های طبیعی مثل ادرار، مدفوع و تعریق از بدن خارج می‌شوند. اگر حجم مواد زائد درون بدن در اثر پرخوری و عدم رعایت تغذیه صحیح یا مشکلات گوارشی و هضم ناقص، بیش از حد معمول باشد یا عمل دفع به هر دلیلی از راه‌های طبیعی انجام نشود، بدن به صورت خودکار برای حمایت از اندام‌های حیاتی، مواد زائد را به سمت اعضای غیر شریف از جمله پوست، هدایت می‌کند و بیماری یا ناراحتی در آن عضو پدید می‌آید.

ضمنا بدن مواد زائد را به اعضای غیر شریفی می‌دهد که دچار ضعف بیشتری هستند. حالا اگر فردی به علل ژنتیکی یا علت‌های دیگری در ناحیه پوست دچار ضعف باشد، پوستش مشکل پیدا می‌کند. یکی از مشکلات پوستی رایج، جوش‌ها هستند که طبق همین ساختار روی پوست ظاهر می‌شوند.

جوش‌ها و اخلاط چهارگانه
جوش‌ها از دیدگاه طب ایرانی انواع مختلفی دارند که بر اساس بیشترین نوع ماده مولد آنها که در بدن تجمع پیدا کرده و باعث بروزشان شده‌اند، چهار نوع هستند:

اول: وقتی خلط صفرا بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث پدید آمدن جوش‌هایی می‌شود که رنگ‌شان قرمز است، نوک تیز هستند، سوزش وخارش دارند و دردناک هستند و گاهی زردآب از آن خارج می‌شود.

دوم: وقتی خلط خون بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث بروز جوش‌هایی می‌شود که درشت هستند و ملتهب و دردناک می‌شوند و گاهی با خروج خون همراه است.

سوم: وقتی خلط بلغم بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث تشکیل جوش‌هایی می‌شود که سفید رنگ هستند و به جوش‌های سر سفید معروف‌اند.

چهارم: وقتی خلط سودا بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث تشکیل جوش‌هایی می‌شود که مسطح هستند، ورم زیادی ندارند و رنگ‌شان قدری به تیرگی می‌رود.

اصلاح سبک زندگی، درمان عمومی جوش
ابتدایی‌ترین و موثرترین راهکار برای درمان جوش، این است که سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید.
* حجم غذای مصرفی روزانه‌تان را کم کنید. ریزه‌خواری و روی هم‌خوری نداشته باشید.
* هرگز غذاهای آماده و فست‌فود که اکثرا غذاهای پرادویه‌ای هستند، مصرف نکنید.
* غذاهای سبک و خانگی را در برنامه غذایی بگذارید.

غذاهای سنتی مثل: زرشک پلو با مرغ، چلو سماق، هویج پلو، خورش آلو اسفناج، خورش به‌آلو و خورش ریواس یا سوپ‌های رقیق همچون سوپ جو و سوپ گشنیز بهترین گزینه‌ها هستند.
از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی پرهیز کنید و ترجیحا از مقدار کمی روغن زیتون در طبخ غذا استفاده کنید.

* یک لیوان عرق کاسنی و شاتره همراه یک قاشق خاکشیر و سکنجبین طبی هر روز صبح ناشتا، به ویژه برای جوانان، نوشیدنی مناسبی است.

یبوست را درمان کنید
در صورت عدم دفع مواد زائد از بدن، جوش‌ها ظاهر می‌شوند. یکی از راه‌های دفع مواد زائد، عمل دفع است بنابراین اگر دچار یبوست شده‌اید، باید پی درمان باشید.

250 گرم آلوبخارا، 150گرم تمبرهندی، 100 گرم ترنجبین و 100 گرم شکر سرخ را در 7 لیوان آب جوش بگذارید شب تا صبح خیس بخورند. صبح مواد را در یک کیسه پارچه‌ای بریزید و با فشار کیسه را بمالید و صاف کنید. به مدت سه روز هر روز صبح یک سوم از آن را ناشتا میل کنید. به این ترتیب مشکل یبوست درمان می‌شود و وضعیت جوش‌های‌تان تا حدی بهبود پیدا می‌کند.

وضعیت جوش‌ها

 

 

صورت‌تان را زیاد نشویید
برخی افراد، بروز جوش را ناشی از کثیفی پوست می‌دانند. در نتیجه به امید از بین رفتن جوش چندبار در روز صورت خود را می‌شویند. در حالی‌که تماس بیش از حد پوست با آب (به ویژه اگر شست‌وشو با صابون انجام شود) باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست و خشکی می‌شود. ضمن اینکه غدد چربی در واکنش دفاعی، ترشح سموم را افزایش می‌دهد و وضعیت جوش بدتر می‌شود. بهترین راه برای تمیز کردن پوست، استفاده از پنبه آغشته به گلاب است.

چندبار پنبه را به گلاب آغشته کنید و به آرامی و به شکل دورانی پوست را مالش دهید. وقتی پنبه دیگر تیره نشد، یعنی پوست کاملا تمیز شده است. حواس‌تان باشد پنبه را به مژه‌ها و ابروها نکشید. برای مرطوب نگه داشتن پوست و طبیعی شدن ترشح غدد چربی، هر یک ساعت آب ساده را روی پوست‌تان اسپری کنید.

از صابون و لوازم آرایشی الکل‌دار پرهیز کنید
اگر پوست دچار جوش شده باید مدتی با پوست‌تان قهر کنید و هیچ کاری برایش نکنید. شاید در وهله اول کمی دشوار به نظر بیاید ولی در هر صورت از داشتن جوش روی صورت بهتر است. ضمن اینکه حتی بعد از درمان جوش باید دنبال راهی برای رفع آثار محل جوش باشید که به مراتب سخت‌تر از رعایت این توصیه‌هاست.

* اگر جوش‌های‌تان زمینه‌ای قرمز رنگ دارند و ملتهب هستند، به هیچ وجه نباید آن را دستکاری کنید و پوست نباید تحریک شود.
* همچنین حوله زبر روی صورت‌تان نکشید.
* از لایه بردارهای شیمیایی و فیزیکی استفاده نکنید.
* از لیزر استفاده نکنید.
* تا حد امکان لوازم آرایشی مصرف نکنید.
* پوست صورت را در معرض گرما و حرارت قرار ندهید.
* در صورت امکان صورت را اصلاح نکنید.
* از ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید.

یک لایه‌بردار طبیعی
وقتی پوست صورت کاملا درمان شد و دیگر سر و کله جوش تازه‌ای پیدا نشد؛ یعنی وقت استفاده از لایه‌بردار رسیده است. با لایه‌بردار می‌توانید آثار جوش و جوش‌های زیرپوستی را از بین ببرید. یادتان باشد جوشگاه (محل جوش) باید بلافاصله پس از بهبودی جوش درمان شود. در غیر این صورت جای آن برای همیشه روی صورت باقی می‌ماند.

لایه‌بردارهای طبیعی را خودتان در منزل تهیه کنید
لایه‌بردار اول: آرد کتیرا و باقلا را به نسبت مساوی پودر و با کمی آب خمیر کنید. خمیر را به شکل ماسک روی صورت بگذارید. بعد از 20 دقیقه آن را با شیر گرم پاک کنید.

لایه‌بردار دوم: 100 گرم گل ارمنی را با 20 گرم بذر کتان پودر کرده، با کمی آب خمیر کرده و روی صورت ماسک کنید. پس از یک ساعت زیر شیر آب گرم بگیرید تا ماسک خودش جدا شود.
استفاده از این ماسک‌ها را روزی دو بار صبح و شب قبل از خواب انجام دهید.

توجه داشته باشید این لایه‌بردارهای طبیعی از انواع شیمیایی ضعیف‌تر هستند و لایه‌برداری ملایمی انجام می‌دهند در صورتی‌که پوست شما نیاز به درمان‌های جدی‌تری داشته باشد باید به متخصصان مربوطه مراجعه کنید.

چرا نباید جوش را بترکانیم؟
هر نوع ضربه یا فشاری که به پوست وارد می‌شود، در اطراف محل ضربه مقداری سلول مرده ایجاد می‌کند. با ترکاندن جوش به خود جوش و به محیط اطراف آن صدمه می‌زنید. در این حالت مشکل دو تا می‌شود چون پوست هم باید از شر آکنه یا جوش خلاص شود هم سلول‌های مرده را به نحوی دفع کند. به این ترتیب با ترکاندن جوش فقط درمان را سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کنید. همان طور که قبلا گفته شد به هیچ وجه نباید به صورت‌تان دست بزنید. با پوستت‌تان قهر باشید!

حجامت و زالو جوش را درمان می‌کنند؟
یکی از شایعاتی که درباره درمان جوش سر زبان‌ها افتاده، استفاده از روش حجامت یا حتی زالو انداختن است. هیچ کدام از این روش‌ها صحیح و اصولی نیستند. بعد از حجامت و زالو جای زخمی روی صورت باقی می‌ماند که از جای جوش‌ها هم بدتر است و به هیچ وجه از بین نمی‌رود. اولین قدم در راه درمان، پاکسازی به وسیله اصلاح سبک زندگی است. در مرحله بعدی از درمان‌های موضعی استفاده می‌شود. ضمن اینکه مراکز تخصصی و علمی در زمینه حجامت مشکلات پوستی انگشت شمارند و نباید سرخود پوست صورت‌تان را به دست حجامت بسپارید. فقط در مواردی نادر پزشک متخصص آن هم وقتی تشخیص بدهد که خون صالح تولید شده و با آوردن آن به سطح پوست می‌توان به جوش‌ها کمک کرد، حجامت می‌کند.

آب خوردن زیاد جوش را از بین می‌برد؟
طب سنتی می‌گوید هر وقت تشنه شدید، آب بنوشید. میزان آن را هم بدن خودش تشخیص می‌دهد؛ یعنی اگر با نوشیدن نصف لیوان تشنگی برطرف شود، لزوما نباید یک لیوان را کامل بنوشید. نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا نباید آب بنوشید. آب خوردن همراه میوه قدغن است. ناشتا نباید آب سرد بنوشید. غیر از اینها با نوشیدن هر چه بیشتر آب، اتفاقی برای جوش‌های‌تان نمی‌افتد.
منبع:مجله سیب سبز

دلایل ایجاد جوش های پوستی و روش های درمان جوش صورت

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است