همه چیز دوران بارداری از اهمیت برخوردار است حتی خوابیدن. اختلال خواب در این دوران امری شایع است. در واقع اکثر زنان باردار همچون پیش از این دوره خاص از زندگی راحت و بدون اختلال به خواب نمی‌روند. علت اصلی این مشکلات معمولا به استرس و اضطراب، نوسانات هورمونی و ناراحتی‌های فیزیکی دوران بارداری مربوط می‌شود. همزمان با ادامه دوران بارداری، پیدا کردن بهترین حالت ممکن برای خوابیدن به کاری سخت‌تر از قبل تبدیل می‌شود. از آن گذشته برخاستن چندین باره از خواب که بیشتر برای ادرار کردن است می‌تواند ذهن بسیاری از زنان باردار را به خود مشغول کند. اما بد نیست بدانید که توجه به برخی نکات ساده و انجام دستور العمل‌های به ظاهر پیش پاافتاده می‌تواند خوابیدن را در دوران بارداری همچون پیش از این دوران دلچسب کند.

چگونه در دوران بارداری راحت بخوابم ؟

  • در طول روز مایعات زیادی بنوشید اما در آستانه به خواب رفتن این روند را کاهش داده و قطع کنید تا بدین ترتیب تعداد دفعاتی که در شب هنگام از خواب بر می‌خیزید تا برای ادرار کردن راهی دستشویی شوید کاهش یابد.
  • پیاده روی کنید. ورزش سبک و مداوم به زنان باردار کمک می‌کند تا در حین خواب دچار گرفتگی عضلات نشده و در نهایت خواب راحت‌تری را تجربه کنند. در عین حال از ورزش کردن در اواخر روز پرهیز کنید. به طور کلی ورزش کردن موجب آزاد شدن آدرنالین در بدن می‌شود که می‌تواند به بیدار ماندن فرد (زن باردار) در شب هنگام منجر شود.
  • استرس و اضطرابتان را کاهش دهید. این دو از مهمترین عوامل نداشتن خواب خوب و راحت در شب هنگام است. به خاطر داشته باشید که نگرانی کمکی به شما نخواهد کرد با این حال در گوشه ذهنتان به مشکلاتتان فکر کنید و به دنبال چاره باشید. برای کسب آرامش بیشتر در مواقعی که فکر می‌کنید دچار استرس و اضطراب می‌شوید به دنبال دوستی باشید تا با او صحبت کرده و آرامتر شوید.
  • کارهای خوشایندی نظیر دوش گرفتن، ماساژ شانه، برس زدن موها، مطالعه کتاب و نوشیدن شیر گرم یا چای بدون کافئین به داشتن خوابی راحتی در ساعات پایانی روز کمک زیادی می‌کند.
  • پس از عبور از هفته بیستم، بر روی پهلوی چپ بخوابید. این کار به شکل‌گیری جریان خون در بهترین سطح ممکن در جنین، رحم و کلیه‌ها کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که در چنین مرحله‌ای خوابیدن به پشت مناسب نیست.
  • سوزش معده امری شایع در بسیاری از زنان باردار است. برای جلوگیری از آن توصیه می‌شود بین یک تا دو ساعت پس از هر وعده غذایی به پشت نخوابید و یا زیاد خم نشوید. اگر سوزش معده آزارتان می‌دهد بد نیست به هنگام خواب بالشتی با ارتفاع بیشتر به زیر سر بگذارید. همچنین از خوردن غذاهای تند یا دارای ترکیبات اسیدی نظیر محصولات غذایی دارای گوجه فرنگی در شب خودداری کنید.
  • چرت میان روز را از دست ندهید.این کار به زن باردار برای مقابله با خستگی و کوفتگی کمک زیادی می‌کند.
  • به هنگام خوابیدن به پهلو بهتر است یک بالشت به زیر زانو و یکی نیز به زیر شکم قرار دهید تا بهترین حالت خواب دوران بارداری را تجربه کنید

منبع : نی نی سایت

ninisite.com