مادران پس از زایمان با عوارض مختلفی روبرو می‌شوند که یکی از آنها را می‌توان در از دست دادن حس مثانه یا تکرر ادرار دانست که احساس‌های ناخوشایند و ناراحت کننده‌ای را ایجاد می‌کنند. در صورتی که مراجعه به دستشویی بیش از 7 دفعه در طول روز باشد باید به پزشک مراجعه شود زیرا تکرر ادرار در بعضی مواقع  تبدیل به «افتادگی مثانه» می‌شود.

آیا زایمان طبیعی باعث تکرر ادرار یا افتادگی مثانه می‌شود ؟

برخی از خانم‌ها پس از زایمان به این عارضه مبتلا می‌شوند و تفاوتی ندارد که زایمان طبیعی باشد یا سزارین زیرا هر دو روش زایمان می‌تواند مادران را مبتلا کند. برخلاف تفکری که در میان بسیاری از خانم‌ها رایج است که تنها زایمان طبیعی باعث تکرر ادرار یا افتادگی مثانه می‌شود. اما باید گفت این عارضه در مادرانی که طبیعی زایمان کرده‌اند به نسبت سایرین شایع‌تر است زیرا فشاری که برای خارج شدن سر بچه به مادر وارد می‌شود در حدی زیاد است که می‌تواند چنین عوارضی را سبب شود. اما تحمل فشار زیاد جنین در دوران بارداری باعث می‌شود تا مادران پس از تولد نوزادانشان با چنین عارضه‌ای دست و پنجه نرم کنند. گفتنی است، این عارضه در زنانی که چندین زایمان داشته اند بیش از سایرین مشاهده می‌شود. تکرر ادرار معمولا با نشانه‌هایی مانند درد و فشار در زیر شکم، بی اختیاری ادرار یا عدم توانایی در تخلیه کامل ادرار همراه است.

چه درمانی برای این عارضه و جود دارد؟
بسیای از خانم‌هایی که از تکرر ادرار یا افتادگی مثانه رنج می‌برند با چند جلسه فیزیوتراپی یا مصرف دارو بهبود می‌یابند اما این عارضه در بسیاری از خانم‌ها پیشرفت کرده و پزشکان به ناچار به جراحی روی می‌آورند.

اما توصیه می‌شود : مراقب تغذیه، اضافه وزن و همینطور  فعالیت ورزشی خود باشید زیرا تقویت عضلات لگن و شکم می‌تواند نقش به‌سزایی در کاهش علائم این بیماری داشته باشد.

منبع : نی نی سایت

ninisite.com