پیش از ازدواج و در روزهایی که نامزد بودیم تصمیم گرفتیم که سه سال پس از ازدواج صاحب فرزند شویم. اکنون بیش از سه سال از ازدواجمان می‌گذرد و تاکنون روزهای خوشی را در کنار هم سپری کرده ایم. همسرم روز به روز رشد و پیشرفت کرده و چیزی در زندگی برایم کم نگذاشته است. اما او از من می‌خواهد که همچنان صبر کنم. دلیلش این است که کار تازه‌ای را آغاز کرده است. نکته اینجاست که من آماده هستم و نمی‌توانم علت واقعی تصمیمش برای به تأخیر انداختن بچه دار شدن برای یک یا دو سال دیگر را درک کنم. ما از نظر مالی مشکلی نداریم. هر دو سر کار می‌رویم. راه چاره چیست؟

آنچه را که خواندید می‌تواند سرنوشت بسیاری از زوج‌های جوان در سال‌های نخست زندگی مشترک باشد که در صورت عدم توجه کافی می‌تواند تا سالیان طولانی موجب ناراحتی روحی و روانی دو طرف باشد. اینکه همسرتان بگوید برای ثبات یافتن در موقعیت کاری جدید باید بچه‌دار شدن را برای یک یا چند سال دیگر به تعویق انداخت تفکری به دور از منطق است. درحقیقت می‌توان گفت آنچه که وی مطرح می‌کند بیشتر از آنکه یک دلیل باشد نوعی ترس است. از آن گذشته شاید او فکر می‌کند که اقدام برای بچه‌دار شدن به معنای پایان دوران زناشویی و داشتن روابط گرم و صمیمانه میان او و شماست. همچنین شاید او (مرد جوان) نمی‌خواهد که تجربه پدر شدن را از نزدیک لمس کند.

من میخوام بچه دار بشم ولی شوهرم نمیخواد ، چه کنم ؟

تجربه نشان داده که بسیاری از مردان جوان متأهل بدین خاطر تمایلی به بچه دار شدن ندارند زیرا از آن بیم دارند که برنامه‌های مدون زندگی مشترکشان تحت تأثیر قرار گیرد. چنین مردانی به کار و کسب درآمد و در کل داشتن سرپناهی آرام و به دور از تنش برای خانواده (تا پیش از بچه‌دار شدن) اهمیت زیادی می‌دهند. با این حال این تمام آن چیزی نیست که یک مرد سخت کوش در زندگی به دنبال آن است.

در چنین مواردی شما به عنوان یک زن باید ناامیدی را به کنار گذاشته و برای ایجاد تغییر در طرز تفکر همسرتان وارد عمل شوید. برای چنین تغییری باید زمان مناسب و کافی اختصاص دهید اما توجه کنید که برای طرح آنچه که در ذهنتان می‌گذرد باید با آرامش و به دور از تنش و روحیه تهاجمی پا پیش بگذارد. او را به یاد دوران کودکی‌اش بیندازید. در این شرایط همسرتان چیزهایی به زبان می‌آورد که از روی آنها می ‌توانید به ترس‌ها و نگرانی‌هایش درباره بچه‌دار شدن پی ببرید.

یادتان باشد در این صحبت‌ها به گونه‌ای رفتار کنید که موجب نزدیکی بیشتر شما شده و نه اینکه به یادش بیندازید که قولی را که پیشتر برای بچه‌دار شدن داده فراموش کرده است.

منبع : نی نی سایت

ninisite.com

اگر شما احساس میکنید که به هر دلیلی نباید بچه دار شوید و یا اصلا بچه دوست ندارید ، این حق شماست . بچه دار نشدن خیلی از مواقع تصمیم بسیار عاقلانه ای است . در هر صورت اگر شما هیچ وقت قصد بچه دار شدن ندارید ، تنها کسی که در اینباره باید با او صحبت کنید همسر شماست . شما قبل از ازدواج باید این مورد را با همسر خود مطرح کنید و اگر در این مورد توافق ندارید هرگز باهم ازدواج نکنید .

نمی خواهم بچه دار شوم - بچه دوست ندارم
نمی خواهم بچه دار شوم – بچه دوست ندارم

کسانی که ترجیح میدهند بچه دار نشوند معمولا دلایل خاص خودشان را دارند و اکثر اوقات این دلایل کاملا منطقی و درست است . بخصوص اگر این تصمیم بخاطر مشکلات شخصیتی فرد باشد که خود فرد بهتر از هرکسی تشخیص می دهد که بچه دار شدن به صلاح است یا خیر . در صورتی که در اطراف شما زن و شوهری وجود دارد که دوست ندارند بچه دار شوند ، بهتر است در این مورد هیچ دخالتی نکنید و به تصمیم آنها احترام بگذارید .

برخی از دلایلی که ممکن است باعث شود تصمیم بگیرید که هیچ وقت بچه دار نشوید

۱ – از شیوه زندگی خود کاملا راضی هستید و دلیلی برای تغییر آن ندارید

شما ممکن است اهداف و منافعی دارید و برای زندگی آینده خود برنامه ریزی کرده اید و تشخیص میدهید که با وجود بچه ، دست یابی به آن ممکن نیست . اگر از شیوه زندگی خود راضی هستید و مطمئن هستید که رسیدن به آن هدف میتواند باعث خوشحالی و رفاه شما و همسرتان شود ،  نباید بچه دار شوید . داشتن بچه ممکن است منافعی برای شما داشته باشد ولی شما باید انتخابی را انجام دهید که منافع بهتر و بیشتری برای شما دارد .

پس اگر بچه دار شدن باعث جلوگیری از پیشرفت و رسیدن به اهداف شما می شود ، نباید بچه دار شوید .

نباید بچه دار شوید
نباید بچه دار شوید

۲ – دوست دارید زمان زیادی را با نزدیکان و دوستان خود بگذرانید

اگر دوست دارید زمان زیادی را به تفریح و خوشگذرانی با دوستان و اطرافیان و مخصوصا با همسر خود بگذرانید و فکر میکنید وجود بچه میتواند شما را محدود کند ، بچه دار نشدن می تواند انتخاب مناسبی باشد . بچه زمان و انرژی بسیار زیادی از شما خواهد گرفت . چه در زمانی که نوزاد است و چه وقتی که بزرگ شده باشد . وقتی بچه دار شوید عملا خواهید دید که دیگر وقت زیادی برای تفریح و بودن در کنار دوستان و نزدیکان ندارید . نداشتن فرزند به این معنی است که شما زمان آزاد خیلی زیادی خواهید داشت و می توانید در کنار همسر خود به تفریح و شادی بپردازید .

داشتن بچه میتواند باعث شادی و گرمی خانواده شما شود ولی اگر شما بدون بچه بیشتر میتوانید شاد باشید و از زندگی در کنار همسر خود لذت ببرید ، نداشتن بچه انتخاب بسیار خوبی است .

 ۳ – در شرایط فعلی ، داشتن بچه را صلاح نمی دانید

ممکن است در شرایط اقتصادی بدی باشید . ممکن است قادر به تربیت فرزند خود نباشید . ممکن است همسر شما شرایط روحی و یا تربیتی مناسبی برای داشتن فرزند نداشته باشد . ممکن است شما پدر خوبی نباشید و یا اصلا مادر خوبی نباشید . ممکن است محل و شهر زندگی شما در حال حاضر مناسب بچه دار شدن نباشد . ممکن است در کشوری زندگی می کنید که آینده روشنی پیش روی فرزند شما نیست . و هر احتمال دیگری که خود شما بهتر از هر کسی می توانید تشخیص دهید که آیا در شرایط فعلی ، بچه دار شدن به صلاح شما و بچه شماست و یا خیر .

در صورتی که تشخیص می دهید بچه دار شدن شما به هر طریقی می تواند به ضرر بچه شما باشد ، هیچ وقت بچه دار نشود .

بچه دار شدن شما به هر طریقی می تواند به ضرر بچه شما باشد
بچه دار شدن شما به هر طریقی می تواند به ضرر بچه شما باشد

۴ – ممکن است اعتقادی به افزایش جمعیت نداشته باشید

برخی از افراد به هر دلیلی اعتقادی  به افزایش جمعیت ندارند و احساس میکنند هر چقدر انسان کمتری روی زمین باشد به نفع زمین و سایر موجودات زنده موجود در زمین است . اگر اینگونه فکر می کنید ، از تفکر خود دفاع کنید و در مقابل فشار دیگران به هیچ عنوان تسلیم نشود .

اگر فکر میکنید به دنیا آوردن بچه و افزودن به تعداد انسان های روی زمین کار بیهوده و مضری است ، هیچ وقت بچه دار نشوید .

۵ – در صورتی که در انتخاب همسر اشتباه کرده اید

ممکن است بعد از ازدواج متوجه شوید که در انتخاب خود اشتباه کرده اید ولی به هر دلیلی قادر به جدا شدن از همسر خود نیستید . در این صورت بهتر است هیچ وقت بچه دار نشوید .

۶ – در صورتی که فکر می کنید همسر شما ، پدر یا مادر خوبی نمی تواند باشد

در زمانی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرید ، باید دقیقا مطمئن شوید که اولا خود شما می توانید پدر یا مادر خوبی برای فرزند خود باشید ؟ دوما باید دقیقا مطمئن شوید که آیا همسر شما میتواند پدر یا مادر خوبی برای فرزند شما باشد ؟ بچه ها قادر به انتخاب پدر و مادر خود نیستند و به اجبار و بدون اختیار به این دنیا وارد می شوند . ولی شما این اختیار را دارید که فرد جدیدی را به دنیا بیاورید یا خیر .  شما باید این نکته را حتما در نظر بگیرید که یک انسان بی گناه را وارد خانواده نامناسب نکنید .

اگر شما و یا همسر شما گزینه مناسبی برای پدر یا مادر شدن نیستند ، حق ندارید بچه دار شوید

گزینه مناسبی برای پدر یا مادر شدن نیستند ، حق ندارید بچه دار شوید
گزینه مناسبی برای پدر یا مادر شدن نیستند ، حق ندارید بچه دار شوید

این ها فقط بخشی از دلایل احتمالی برای بچه دار نشدن بودند و ممکن است هر فردی دلیل خاص خودش را برای نخواستن بچه داشته باشد . در این تصمیم تنها کسی که حق دخالت دارد همسر شماست . اگر در تصمیم خود مصمم هستید حتما قبل از ازدواج این موضوع را با همسر خود در میان بگذارید و در صورتی که در این مورد به توافق نرسیدید به هیچ عنوان با هم ازدواج نکنید .

اگر دوست ندارید کسی درباره بچه نداشتن شما اظهار نظر کند ، حریم خصوصی خود را حفظ کنید . هر کس سوالی در این مورد از شما پرسید و توضیحی درباره علت بچه دار نشدن از شما خواست فقط با خونسردی بگویید ” این موضوع یک مسئله خصوصی است و تمایلی به گفتگو در این مورد ندارم ”

تنها کسانی که باید با آنها گفتگو کنید و به صحبت های آنها گوش دهید و دلایل خود را برای آنها توضیح دهید ، پدر و مادر شما و پدر و مادر همسر شما هستند . ممکن است آنها به شما بگویند که ما دوست داریم نوه خود را ببینیم و یا دوست داشته باشند که نسل آنها ادامه داشته باشد . ولی هیچ کدام از این دلایل نباید باعث شوند که شما به کاری که رضایت ندارید تن دهید . هیچ کس ، حتی پدر و مادر شما ، حق ندارند بچه دار شدن را به شما اجبار و تحمیل کنند . با مهربانی و آرامش به پدر و مادر خود دلایل خود را توضیح دهید و درنهایت بگویید که دیگر بعد از این تمایلی به گفتگو در این مورد خاص ندارید .

برای پدر بزرگ و مادر بزرگ خود و همسرتان زیاد سخت گیر نباشید . آنها ممکن است هر چند وقت یکبار در این مورد با شما صحبت کنند . به حرف آنها گوش کنید و در نهایت با مهربانی به آنها بگویید که ” قصد بچه دار شدن ندارم ”

نداشتن بچه اصلا مورد بد یا نامتعارفی نیست . شما کار بدی انجام نداده اید . حتی اگر شما و همسرتان هیچ مشکلی از بابت بچه دار شدن ندارید ، انتخاب با خود شماست . اگر دوست ندارید بچه دار شوید ، هیچ کس حق دخالت ندارد و این حریم خصوصی و حق شماست .