پاسخ رایج ترین سوالات پیش از بارداری | سری 4

خلاصه سوالات :

اسید فولیک چیست و در چه مواد غذایی وجود دارد؟

آیا قبل از اقدام به بارداری لازم است که به وزن متناسب خود برسم؟

تعریف نازایی چیست و چه زمانی باید درمان را شروع نمود؟

آیا با داشتن سابقه چندین سقط باز هم امکان بارداری وجود دارد؟

چه علائمی می تواند به من کمک کند تا تشخیص دهم که حامله ام؟

اسید فولیک چیست و در چه مواد غذایی وجود دارد؟

اسید فولیک نوعی ویتامین ب (B9) است و برای پیشگیری از ناهنجاری های تکاملی در جنین استفاده می شود.اگر زنی 3 یا 4 ماه پیش از آغاز بارداری، روزانه mg 4/0 (400 میکروگرم)فولیک اسید مصرف کند، می تواند جنین در حال تکامل خود را در برابر اختلالات متعددمادرزادی ستون مهره ها و مغز که اختلالات لوله عصبی نامیده می شوند، محافظت کند.

یکی از این اختلالات، اسپینابیفیدا است که درهفته های نخست بارداری ایجاد می شود و اگر زن باردار در هفته های اول بارداری اسیدفولیک مصرف کند، تا حد زیادی می توان مانع از بروز آن شد. این ماده در بسیاری ازغذاها نیز یافت می شود اما از آنجا که تنظیم این مواد غذایی در وعده های روزانهمشکل است به تمام خانمهایی که روش جلوگیری از بارداری را قطع کرده اند، استفاده ازقرص اسید فولیک روزانه توصیه می شود. البته انتخاب نوعی رژیم غذایی متنوع می تواندبه شما در رسیدن به هدفتان کمک کند.

بسیاری از غذاهای معمولی دارای فولیک اسیدهستند که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: موز، لوبیا، کلم بروکلی،میوه ها و آب میوه های ترش، زرده تخم مرغ، غلات و نان های غنی شده، لوبیا سبز،سبزیجات دارای برگ های سبز، مارچوبه، میوه آووکادو، عدس، جگر، نخود، بارهنگ،اسفناج، توت فرنگی، ماهی تن، جوانه گندم و ماست.

آیا قبل از اقدام به بارداری لازم است که به وزن متناسب خود برسم؟

بله. پیش از آن که سعی در باردار شدن داشتهباشید، به وزن خود توجه کنید؛ شما نباید بسیار چاق یا لاغر باشید. هر یک از این دوحالت می تواند بارداری را برای شما دشوارتر کند. در طول زمانی که سعی می کنیدباردار شوید و یا در دوران بارداری ، رژیم نگیرید. اگر از روش ضد بارداری مطمئنی استفادهنمی کنید، قرص های لاغری یا چاقی مصرف نکنید. اگر می خواهید برای کاهش یا افزایشوزن از رژیم بخصوصی استفاده کنید، پیش از باردار شدن با پزشک خود مشورت کنید. رژیمگرفتن می تواند سبب کمبود موقت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز شما و جنین درحال تکامل شما شود.

تعریف نازایی چیست و چه زمانی باید درمان را شروع نمود؟

نازایی به عدم وقوع حاملگی بدون پیشگیری بیش از یک تا دو سال گفته می شود. در صورتی که قبل از آن هیچ حاملگی رخ نداده باشد بهآن نازایی اولیه و اگر بعد از حداقل یک بارداری ایجاد می شود به آن نازایی ثانویهگویند. احتمال حاملگی در زوجین زایا در هر ماه حدود 20% است. نیمی از آنها در طیسه ماه، 75% طی 6 ماه و 90% طی یک سال حامله می شوند.به طور کلی باید توجه داشتحداکثر قدرت بارداری برای زنان و مردان سنین 25-20 سالگی است و با افزایش سناحتمال آن کاهش می یابد.عامل موثر دیگر در قدرت باروری تعداد دفعات نزدیکی است.احتمال حاملگی در زوجینی که کمتر از یکبار در هفته نزدیکی می کنند در حدود 20% ودر آنهایی که سه بار در هفته یا بیشتر نزدیکی دارند حدود 50% است.بهترین زمان براینزدیکی به قصد حامله شدن محدوده زمانی 10 تا 18 روز قبل از وقوع احتمالی خونریزیقاعدگی بعدی است و باید یک روز درمیان انجام شود.

به طور کلی در بررسی زوج نازا پس از گرفتن شرححال و معاینه اولین آزمایشات درخواستی بررسی مایع منی در مرد و همینطور بررسی وجودیا عدم وجود تخمک گذاری در زن است.درخواست یک سری آزمایشات خون در زن و سونوگرافیکه در مرحله ابتدایی انجام می شود.در صورت طبیعی بودن آزمایش مایع منی در مرد ووجود تخمک گذاری در زن بقیه بررسیها که شامل بررسی قسمتهای مختلف تناسلی زن (بخصوصسلامت لوله های رحمی) با استفاده از عکسبرداری از رحم یا لاپاروسکوپی و… انجاممی شود.

اختلال لوله های رحمی در زنان و واریکوسل درمردان شایعترین علل نازایی را تشکیل می دهند.بعد از تشخیص علت نازایی مراحل درمانشروع می شود که شامل درمانهای دارویی و حتی جراحی است.و در آخرین مراحل از بارورسازی مصنوعیIUI و IVF استفاده می شود.با پیشرفت علم و تکنولوژیهای درمان ناباروری می توانگفت تقریباً زوج ناباروری وجود ندارد مگر درصد بسیار ناچیزی که دارای موارد خاصباشند.اما نکته مهم این است که زمان طلایی را در بررسی زوج نازا از دست ندهیم بهعنوان مثال اگر سن زوجین بالای 30 سال است و تصمیم به بارداری دارند، بعد از گذشت6 ماه و عدم بارداری اقدامات بررسی صورت گیرد و هر چه سریعتر به متخصص مراجعه شود.

اگر زوجین اقدام برای فرزند دوم در فاصله بیشاز 3 تا 5 سال بعد از فرزند اول دارند، احتمال ایجاد هر یک از موارد ایجاد کنندهناباروری در مرد یا زن افزایش می یابد.لازم به ذکر است، در صورت شروع درمان نازاییچه با علت مرد و چه با علت زن زمانی لازم است تا داروها اثر کنند و بلافاصله و دراولین سیکل احتمال دارد که بارداری رخ ندهد. گاهی مصرف بعضی از داروهای درمانناباروری مانند کلومیفن و یا دگزامتازون اختلال در قاعدگی ایجاد می کند و اینهانباید نگرانی برای زوجین ایجاد نماید.بهترین امر در طول درمان ناباروری صبر و تحملو اعتماد به دستورات پزشک معالج است و با داشتن آرامش می توان مراحل درمان راتسریع نمود.

آیا با داشتن سابقه چندین سقط باز هم امکان بارداری وجود دارد؟

خانم هایی که سابقه چندین بار سقط دارند میتوانند در آینده بارداری طبیعی داشته باشند. حتی با وجود سقط های بی دلیل هم تا 75درصد احتمال حاملگی طبیعی در آینده وجود دارد. امروزه توصیه می شود حاملگی بعدیبلافاصله بعد از سقط انجام نشود و بین آنها چند ماه فاصله باشد. این زمان به مادرفرصت می دهد تا هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی سلامت گذشته را به دست آورد. اگرتا زمانی که یک یا دو بار پریود شوید صبر کنید، می توانید مطمئن باشید سلامتی جسمیرا به دست آورده اید؛ اما می توانید بیشتر هم منتظر شوید.شایعترین علت سقط،اختلالات کروموزومی است اما این مسئله ای نیست که بتوان از قبل، آن را پیش بینی وپیش گیری کرد. بنابر این نگران آینده نباشید و سعی کنید با مشورت پزشک، رژیم غذاییسالم داشته باشید و به اندازه کافی ورزش کنید.

آیا طب سوزنی می تواند شانس باردار شدن را بیشتر کند؟

تحقیقات نشان داده است که استفاده از این روش می تواند میزان موفقیت IVF را در خانمی که از آن استفاده می کند بیشتر کند. اما هنوز مشخص نیستکه آیا در حالت عادی هم می تواند شانس حاملگی را افزایش دهد یا خیر. هر چند، چندمطالعه کوچک درستی این فرضیه را تائید کرده است.مکانیسم عملکرد طب سوزنی در اینمورد کاملا شناخته شده نیست، اما گفته می شود که با افزایش گردش خون رحم و شل کردنبافت عضلانی، شرایط بهتری برای لانه گزینی جنین در رحم فراهم می کند.

طبسوزنی میزان باروری در مردان را هم افزایش می دهد و احتملا این کار را با افزایشتعداد اسپرم انجام می دهد و بنابراین در زوج هایی که مشکل ناباروری دارند می تواندکمک کننده باشد. با این حال هنوز نیاز به بررسی های بیشتر وجود دارد. نکته دیگراین که تا اثبات مفید بودن یا نبودن این روش می توان از آن بهره برد چون به هر حالیک روش بی خطر است و حتی اگر صرفا اثر روانی داشته باشد، وقتی می تواند شانسحاملگی را بیشتر کند، ارزش امتحان کردن را دارد. فراموش نکنید که طب سوزنی بایدتوسط افراد کار آزموده و ماهر که اغلب آنها پزشک هستند انجام شود.

چه علائمی می تواند به من کمک کند تا تشخیص دهم که حامله ام؟

تغییرات بسیاری در بدن شما می توانند نشانه بارداری باشند. اگر از هیچ روش جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنید و یک یا چندنشانه زیر در شما وجود دارد یا اگرحدس می زنید که باردار هستید، به پزشک مراجعهکنید تا اقدامات تشخیصی دقیقتر را برای شما انجام دهد.

تاخیر در قاعدگی تهوع، با یابدون استفراغ تنفر یا میل بسیار به نوعی غذا (ویار) خستگی ادرار مکرر تغییر و حساسشدن سینه ها احساس جدید و خاص در ناحیه لگن احساس مزه فلزی در دهان ممکن استبخواهید بدانید که اولین علائم بارداری چیست؟ باید در نظر بگیرید که علائم اولیهبرای هر زن متفاوت است. ممکن است اولین علامت بارداری، تنها بصورت قاعده نشدن درزمان مورد انتظار باشد.

من یک ماه و نیم پیش نزدیکی داشتم و بعد از دو هفته با 2 روز تاخیر پریود شدم . طول دوره پریودم مانند ماههای پیش بود. ولی از همان یک ماه و نیم پیش تا حالا حالت تهوع گاهی دارم و سمت چپ شکمم هم گه گداری تیر می کشه می خواستم بدونم علت این حالت تهوع و درد شکم چیه؟ آیا با وجود پریود شدن می شه که من باردار باشم؟ ممکنه که حاملگی خارج از رحم داشته باشم؟

اگر همیشه پریودهای منظم داشتید و این بار ایننظم به هم خورده و به تعویق افتاده، احتمال بارداری در شما زیاد است. اما برایاطمینان می توانید از تست های بارداری کمک بگیرید. در بعضی خانمها هم به محض حاملهشدن، علائم جسمانی حاملگی (دردناک شدن سینه ها، تهوع یا ضعف) ظاهر می شود که خودتائید دیگری است بر باردار بودن.

توجه داشته باشید که در بعضی مواقع لانه گزینی سلول تخم در دیواره رحم با لکه بینیهمراه است که گاهی تا یک روز طول می کشد. نکته مهم این است که اگر این خونریزی یالکه بینی با درد شکم همراه باشد ممکن است نشانه ای از سقط یا حاملگی خارج رحمیباشد و ضروری است به پزشک مراجعه کنید. گاهی هم این خونریزی ها هیچ ارتباطی باحاملگی ندارد و ناشی از التهاب دهانه رحم بعد از نمونه برداری، معاینه ، نزدیکی یاعفونت است که منجر به خونریزی می شود.

 

گرداوری : مجله اینترنتی همراه با علم

منبع : نی نی سایت

 

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است