سری دوم پاسخ به رایج ترین سوالات و مشکلات پیش از بارداری

خلاصه سوالات :

آیا بارداری در خانمی که مبتلا به دیابت است مشکل آفرین خواهد بود؟

به عفونت مجاری ادراری مبتلا شده ام. آیا این وضعیت در دوران بارداری هم تکرار خواهد شد؟

کم خونی چه تاثیری در بارداری دارد؟

آیا آسم من در بارداری تشدید خواهد شد؟

دوقلویی چگونه ایجاد می شود و عوامل موثر بر ایجاد آن چیست؟

****************

من مبتلا به صرع هستم و دارو مصرف می کنم و با این حال گاهی دچار تشنج می شوم. آیا در صورت بارداری ممکن است که فرزند م هم به این بیماری مبتلا شود و یا تحت تاثیر داروهایی که من مصرف می کنم قرار گیرد؟

صرع شامل انواع مختلفی است؛ با این حال، تشنجها شدیدترین حالت آن هستند. دو نوع تشنج صرعی وجود دارد: صرع بزرگ (گراندمال) وصرع کوچک (پتی مال).

احتمال متولد شدن نوزادی مبتلا به اختلالتشنجی از مادری که صرع دارد، 1 به 30 است. همچنین شاید به دلیل مصرف داروهایی کهبرای کنترل صرع در طول بارداری مورد استفاده قرار می گیرند، احتمال بروز اختلالاتمادرزادی در نوزادان بیشتر است. اگر برای کنترل صرع دارو مصرف می کنید، لازم استکه پیش از باردار شدن با پزشک خود مشورت کنید. در مورد مقدار و نوع داروهایی کهاستفاده می کنید با او صحبت کنید.

مصرفبرخی داروها در طول بارداری بی خطر است. اکثر پزشکان در دورانی که سعی می کنیدباردار شوید و در دوران بارداری داروی کم خطرتر را پیشنهاد می کنند. تشنج ها میتوانند برای مادر و جنین خطرناک باشند. لازم است که داروی خود را به صورت مرتب وهمانطور که توسط پزشک شما تجویز شده است، مصرف کنید. مصرف هیچ دارویی را سر خود کمیا قطع نکنید!

آیا بارداری در خانمی که مبتلا به دیابت است مشکل آفرین خواهد بود؟

دیابت نوعی اختلال پزشکی است که می تواند دردوران بارداری، تاثیراتی جدی داشته باشد. از دیر باز تا کنون، زنان مبتلا به دیابتبا بارداری مشکل داشته اند. ولی امروزه با کنترل مناسب، یک زن دیابتی می تواند یکبارداری سالم را تجربه کند.

اگر زمانی که باردار می شوید دیابت تحت کنترلنباشد، خطر آنکه کودک شما دچار گونه ای اختلال مادرزادی باشد، 5 برابر افزایش مییابد! اگر دیابت داشته باشید، ممکن است باردار شدن برای شما مشکل تر باشد. همچنیناحتمال سقط خود به خودی، تولد نوزاد مرده و نقایص مادرزادی افزایش می یابد. میتوان با کنترل مطلوب قند خون در طی بارداری، این خطرات را کاهش داد. اگر دیابت شماکنترل نشده است، ترکیب بارداری و دیابت می تواند برای شما و کودکتان خطرناک باشد.

بسیاری از مشکلات و آسیب های ناشی از دیابت،طی سه ماهه نخست (3 هفته نخست بارداری) رخ می دهند. در صورت عدم کنترل بیماری،تمام دوره بارداری تحت تاثیر قرار می گیرد. در دوران بارداری، نیاز بدن شما بهانسولین افزایش می یابد. انسولین به بدن اجازه می دهد که از قند خون استفاده کند.اغلب پزشکان توصیه می کند که حداقل 2 تا 3 ماه پیش از آغاز بارداری، دیابت خود راتحت کنترل درآورید. ممکن است لازم باشد برای کنترل دیابت، چندین بار در روز قندخونتان چک شود.

من بعد از ازدواج چندین بار به عفونت مجاری ادراری مبتلا شده ام. آیا این وضعیت در دوران بارداری هم تکرار خواهد شد؟

ممکن است بروز عفونت های مثانه، که اغلب عفونتمجاری ادراری یاUTI نامیده می شوند، در دوران بارداریافزایش یابد. اگر عفونت مجاری ادراری درمان نشود می تواند موجب عفونت کلیه ها شودکه پیلونفریت نامیده می شود.

وجود عفونت مجاری ادراری و پیلونفریت بازایمان زود رس در ارتباط است. اگر سابقه پیلونفریت یا عفونت های مکرر مجاری ادراریدارید، باید پیش از آغاز بارداری مورد بررسی قرار گیرید. سنگ های کلیوی ممکن استسبب بروز مشکلاتی در دوران بارداری شوند. اولا به دلیل دردی که ایجاد می کنند،ممکن است افتراق بین سنگ های کلیوی و سایر مشکلاتی که در طول بارداری رخ می دهنددشوار باشد. ثانیا وجود سنگ های کلیوی می تواند احتمال بروز عفونت های مجاریادراری و پیلونفریت را نیز افزایش دهد.

اگر تحت جراحی کلیه یا مثانه قرار گرفته اید،هر گونه مشکل کلیوی عمده داشته اید و یا می دانید که کارکرد کلیه شما کمتر از حدطبیعی است، پزشک خود را مطلع کنید. ممکن است ارزیابی کارکرد کلیه شما پیش ازبارداری به وسیله آزمایش های خاصی، ضروری باشد. اگر به ندرت دچار عفونت مجاریادراری شده اید لازم نیست نگران باشید. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا پیش ازباردار شدن شما انجام آزمایش های بیشتری ضرورت دارد یا خیر.

کم خونی چه تاثیری در بارداری دارد؟

معنای کم خونی آن است که شما هموگلوبین کافیبرای حمل اکسیژن به سلول های بدنتان ندارید. نشانه های کم خونی عبارتند از ضعف،خستگی، تنگی نفس و رنگ پریده بودن پوست. حتی اگر کم خونی شما پیش از بارداری خیلینگران کننده نباشد، ممکن است طی دوران بارداری دچار کم خونی جدی شوید. زمانی کهباردار می شوید، جنین از آهن و ذخایر آهن بدن شما استفاده می کند.

اگر در ابتدای بارداری، سطح آهن بدن شما پایینباشد، بارداری می تواند تعادل را بر هم بزند و شما را دچار کم خونی کند. معمولادرخواست آزمایش خون و شمارش کامل گلبول های خون به عنوان بخشی از معاینه جسمانیپیش از بارداری یا اولین جلسه بارداری انجام می شود. اگر سابقه خانوادگی کم خونی(مانند تالاسمی) دارید، پیش از بارداری با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

آیا آسم من در بارداری تشدید خواهد شد؟

حدود 1% تمام زنان باردار دچار آسم هستند. درنیمی از زنان مبتلا به آسم، وضعیت آنها در طول بارداری تغییر نمی کند. در 25% آنهاآسم بهبود می یابد و در 25% باقیمانده، بیماری تشدید می شود. مصرف اکثر داروهای ضدآسم در دوران بارداری بی خطر است ولی در مورد مصرف هر نوع دارو، با پزشک خود مشورتکنید. اغلب بیماران دچار آسم می دانند که چه مواردی باعث بروز حمله آسم خواهد شد،بنابراین بهتر است تا حد امکان از این موارد اجتناب کنید.

پیش از تلاش برای باردارشدن، سعی کنید که آسم را تحت کنترل مناسبی قرار دهید.

دوقلویی چگونه ایجاد می شود و عوامل موثر بر ایجاد آن چیست؟

جنین های دوقلو معمولاً از بارور شدن دو تخمکمجزا ایجاد می¬شوند که به آنها دوقلوهای دو تخمی یا غیرهمسان گویند. تقریباً یکسوم دوقلوها از یک تخم بارور شده ایجاد می شوند که به آنها دوقلوهای تک تخمی یادوقلوهای یکسان می گویند.

فراوانی دوقلویی تک تخمی در دنیا ثابت و حدودیک در 250 تولد است و به ارث و نژاد و سن وابسته نیست. اما احتمال دوقلویی دو تخمیبه طور مشخصی تحت تاثیر نژاد و ارث و سن مادر و تعداد زایمان و خصوصاً مصرف داروجهت باروری قرار دارد.

– وجود سوابق دوقلویی درخانواده خیلی مهمتر از وجود سوابق دوقلویی در خانواده پدر است و هر دو اینها احتمالایجاد جنین دوقلو را بالا میبرد و اگر این سابقه هم در مادر و هم در پدر وجودداشته باشد احتمال دوقلویی بیشتر خواهد شد.

– با افزایش سن مادر تاحدود 40 سالگی احتمال دوقلویی افزایش می یابد.

– در مادران درشت اندام وقد بلند احتمال بروز دوقلویی بیشتر است.

– روشهایی که در درماننازایی مورد استفاده قرار میگیرند و داروهای مصرفی در تحریک تخمک گذاری، اکثراً باافزایش در صد دوقلویی یا چند قلویی همراه هستند.

به طور کلی با افزایش تعداد جنینها در بارداریدر صد جنس پسر کاهش میابد و بقای جنس دختر بهتر از جنس پسر است. پس در چند قلوییها احتمال جنس دختر بیشتر است.

آیا چاقی شانس باردار شدن را کم می کند؟

احتمالا. اگر برای اولین بار است که باردار می شوید، در صورتیکه اضافه وزن داشته باشید این میزان 8درصد و در صورتیکه چاق باشید 18 درصد کاهش می یابد. در بارداری های بعدی، ایندرصدها به ترتیب 16 و 34 درصد می شود. قبلا تصور می شد چاقی فقط سیکل های پریود رانامنظم می کند اما امروزه ثابت شده است که میزان باروری را هم کم می کند و هر چهمیزان چاقی بیشتر باشد، شانس باردار شدن کمتر می شود.

خانم هایی که اضافه وزن دارند اگر بتوانند بارژیم غذایی و ورزش 10 تا 20 درصد وزن کم کنند، هم سیکلهایشان منظم می شود و همباروریشان همانند سایرین می شود.

توجه داشته باشید که یکی از دلایل چاقی ممکناست تخمدان پلی کیستیک باشد که نیاز به مراجعه به پزشک و درمان دارد. به هر حالحتی در خانم های چاق که نابارور هستند می توان با روش لقاح آزمایشگاهی بارداری راایجاد کرد.

بهترین توصیه به شما این است که ابتدا BMI  میزان توده بدنیکه بر اساس وزن و قد محاسبه می شود) رامحاسبه کنید و سپس سعی کنید با ورزش، رعایترژیم غذایی یا درمان های لازم برای بیماریهای همراه، وزنتان را به میزان ایده آلبرسانید. بهترین عدد برایBMI ،25 تا 30 است.

 

منبع : نی نی سایت

گرداوری : مجله اینترنتی همراه باعلم

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.

میانگین آراء / 5. تعداد:

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است